Гаряча фаза карабаського конфлікту: чи чекати нової війни на Кавказі

2 квітня 2016, 20:41
Читать новость на русском

У ніч на сьогодні у Нагірному Карабаху почалися запеклі бої. Вірменія заявляє про наступ армії Азербайджану із застосуванням артилерії, авіації й танків.

У Баку стверджують, що почали наступати після обстрілів житлових кварталів з вірменського боку. Повідомляється про збиті гелікоптери, підбиті танки та жертви серед мирного населення.

Усю ніч над невизнаною республікою літали снаряди. Місцеві жителі могли тільки спостерігати, як нищать їхнє майно. Вранці оцінювали збитки. Зброю одне проти одного підняли Азербайджан та Вірменія, але не зрозуміло, хто вистрілив першим.

Оцінка втрат теж кардинально різна. Азербайджан підтвердив, що втратив 12 власних солдатів, а також вертоліт і танк. Натомість звітує, що знищив сотню вірменських військових та величезну кількість військової техніки з Єревана.

Вірменія цілий день заперечує будь-яку інформацію про втрати. У зону конфлікту стягують військову техніку, бойові дії тривали увесь день.

Нагірно-Карабаська республіка інформує нас, що бої продовжуються на півночі та півдні її територій. Воюють сили Карабаху та Азербайджана,
— зазначив речник Міноборони Вірменії Арструн Ховханнесян.

Формально Нагірний Карабах — це досі Азербайджан. Та де-факто — це невизнана провірменська республіка, яка навіть обирає собі керівництво.

Читайте також: Загострення карабаського конфлікту: сторони офіційно прокоментували, що сталось

Конфлікт там заморозили, але не вичерпали. Місцеві ЗМІ регулярно пишуть про взаємні обстріли між арміями. За поганим миром наглядає так звана Мінська група ОБСЄ, куди входить Росія, Франція та США.

У 1990-х Мінська група посадила Азербайджан, Вірменію та Нагірний Карабах за стіл переговорів, таким чином припинивши кровопролиття. Щоб конфлікт за добу знову не переріс у жорстоку регіональну війну, Мінська група засідатиме наступного тижня.

Нагірний Карабах — це невизнана республіка між Азербайджаном та Вірменією. Її боротьба за незалежність триває з 1988 року. Саме тоді азербайджанська територія, яку населяють в основному вірмени, оголосила, що хоче незалежності.

Вже в 1990-х через це спалахнула локальна війна.

У зіткненнях між вірменською та азербайджанською арміями загинуло 30 тисяч людей, а один мільйон стали біженцями.