Гасло святкування цього року – "пам'ятаємо і перемагаємо", — історик про 8-9 травня

22 квітня 2015, 19:57
Читать новость на русском

Про нове свято в українському календарі – День пам'яті та примирення, про відзначення 70-ої річниці перемоги над нацизмом у Європі та про втрати серед українців у Другій світовій розповів гість студії Телеканалу новин "24" – історик, заступник директора архіву СБУ Володимир Бірчак.

70 річниця перемоги

За його словами, цього року Україна відзначатиме два свята – 8 та 9 травня – День пам'яті та примирення та День перемоги. День пам'яті та примирення відзначалося у Європі для того, щоби нагадати про ті жертви, які понесла кожна держава, яка брала участь у Другій світовій.

Гаслом цього року буде – "пам'ятаємо і перемагаємо". Філософія святкування полягає у тому, щоби відкинути помпезність, військові паради як символіку агресії і в ці дні згадати про ветеранів, які здобули цю перемогу, відвідати цвинтарі, вшанувати їхню пам'ять.

День червоних маків

Георгіївська стрічка, як він розповів, зараз використовується сепаратистами та ополченням у Криму, тому вона не поєднується із незалежною Україною.

"Мак – це давня європейська традиція, яка розпочалася після Першої світової у Великобританії. У нас маки використовуються як символ Дня пам'яті та примирення, починаючи з минулого року"

Український мак, пояснив історик, стилізований – одночасно зображує іквітку, і поранення.

Друга світова чи Велика вітчизняна?

Володимир Бірчак розповів, що Україна брала участь у Другій світовій війні. А Велика вітчизняна – це штамп радянської історіографії і датувалась вона лише 41-45 роками. Законодавством України, а саме 4-ма декомунізаційними законами було визначено, що Друга світова війна відбувалась з 1939 до 1945 року, а це власне ті роки, коли Україна брала участь у Другій світовій.

Війна, яку називають Великою вітчизняною – це німецько-радянська війна, яка тривала з 1941 до 1945 року.

Вклад українців

Дуже часто, за словами Бірчака, радянська історіографія та сучасна російська намагалися викинути український елемент з історії. Хоча основний театр подій відбувався на території України та Білорусії.

"Загалом українців, мобілізованих до Червоної армії було 6 млн, від 3 до 4 з яких загинуло. Також українці боролися в лавах УПА – близько 100 тисяч бійців", — розповів історик.

Також він повідомив, що на території України під час війни було вбито 1,5 млн єврейського населення, безліч людей було депортовано та замордовано в таборах.