Головні новини 8 лютого: новий скандал за участю УПЦ МП, Янукович хотів ввести війська до Києва
У четвер, 8 лютого, священник Української православної церкви московського патріархату ієромонах Іоанн (Курмояров) зробив гучну заяву щодо "георгіївської стрічки", у Києві відбулися судові слухання у справі про державну зраду президента-втікача Віктора Януковича, медіахолдинг "Вести" заявив про напад. Такими були головні новини 8 лютого в Україні та світі.
Священик УПЦ МП із Вінниці та його "георгіївська стрічка"
9 травня 2017 року священик УПЦ МП, доктор богослов'я ієромонах Іоанн (Курмояров) розмістив у Facebook вітальну листівку із зображенням "георгіївської стрічки". У зв’язку з цим СБУ порушила проти нього справу. Однак, попри це, священик заявив, що продовжить поширювати відповідні зображення.
Читайте також: Смертельна ДТП у Харкові: у справі з’явилася ще одна постраждала
Я поки подумав: по-перше, мені загрожує штраф, і поки його немає, я спокійно можу розміщувати зображення "георгіївської стрічки" де завгодно? По-друге, коли заплачу штраф, буду носити "георгіївську стрічку" відкрито, тому що вважаю, що заплатив за таку можливість. Ну і по-третє, коли ця ідіотська влада піде зі сцени, буду домагатися матеріальної та моральної компенсації і вибачень від СБУ,
– зауважив він.
Крім того, пан Курмояров відкрито закликав користувачів соцмережі порушувати заборони щодо "георгіївських стрічок".
Нові зізнання на суді проти Януковича
У Оболонському райсуді тривають засідання у справі екс-гаранта Віктора Януковича, якого звинувачують у державній зраді. Зокрема, важливі свідчення надав колишній заступник Військово-Морських Сил України Сергій Гайдук.
Так, за його словами, російські війська потрапили в Крим під час анексії. Також він детально розповів про зраду глави Військово-морських сил України Дениса Березовського.
Читайте також: Вирок Януковичу: експерт назвав умову, коли суд винесе рішення
"До блокування пунктів базування Севастополь, а це Севастопольська та Стрілецька бухти, а також озеро Донузлав, залучали корабельний склад Чорноморського флоту Російської Федерації. 1 березня дав команду на перевід сил в бойову готовність. Зранку 2 березня було виконано такі ж заходи у підготовці кораблів до виходу в море, але ввели команду відбій. Відбулася зрада", – зазначив Сергій Гайдук.
Також Гайдук переконує, що в період з 3 до 6 березня 2014 року розпочалось блокування Збройних Сил України в Криму, а перший штурм відбувся 19 березня після проведення незаконного референдуму.
Сюжет 24 Каналу про допит свідків у справі про держзраду Януковича
Крім того, не менш резонасну заяву зробив колишній начальник Генерального штабу та головнокомандувач Збройних сил України Володимир Замана.
Військовий наголосив, що в розпал Євромайдану тодішнє керівництво держави на чолі з Віктором Януковичем намагалося примусити його як начальника Генштабу ввести війська до Києва.
"Йшлося про залучення Збройних сил до посилення об'єктів, наведення конституційного ладу в Києві", – сказав він під час допиту.
Екс-начальник Генштабу уточнив, що подібні команди надходили від тодішнього міністра оборони Павла Лебедєва. Замана зазначив, що також спілкувався з екс-главою СБУ Олександром Якименком та екс-генпрокурором Віктором Пшонкою, які запевняли його, що законодавство дозволяє це зробити.
На той час уже було введено план антитерористичної операції. Але в законі про антитерористичну операцію чітко написано, які завдання можуть виконувати Збройні сили. Я погодився тільки на перекидання військово-транспортних вертольотів Мі-8 в місто Васильків, оскільки це передбачено законом,
– сказав у суді колишній головнокомандувач ЗСУ.
Він додав, що наказ про його звільнення тодішній президент Віктор Янукович підписав 18 лютого 2014 року, після того, як Замана відмовився виконувати розпорядження для залучення військових для забезпечення охорони та оборони будівлі СБУ у Львові.
Читайте також: Втеча Януковича під час Майдану: стало відомо, звідки і куди прямував екс-президент
Холдинг "Вести" атакували
Уранці 8 лютого в офіс бізнес-центру "Гулівер" прийшли з обшуками силовики: на одному із поверхів цієї установи розташовується редакція газети "Вести", однойменного сайту та радіо.
Як написала головний редактор газети та сайту Оксана Омельченко у своєму Facebook, журналістам "Вестей" погрожують представники військової прокуратури.
"Силовики не пускають журналістів на роботу, яким зараз треба виходити в ефір. Звичайно, вони ж завадять силовикам трощити і тирити наші речі - їх вже виносять, а двері ламають ломами та болгарками", – зауважила представниця ресурсу.
Згодом з'явилася інформація, що усі приміщення холдингу перейшли до Нацагентства з питань виявлення злочинних активів.
У відомстві пояснили, що передачу йому згаданих приміщень було здійснено на виконання ухвали слідчого судді Печерського райсуду Києва від 28 вересня 2017 року. Наразі Нацагентство фактично передало ці приміщення в управління компанії-управителю, відповідно до укладеного договору управління майном.
Національне агентство наголошує, що наразі єдиним законним власником зазначених приміщень є компанія-управитель на підставі вказаного договору управління майном. Відповідно, всі перешкоди такому управлінню є незаконними та порушують як права компанії-управителя, так і зазначене рішення слідчого судді, що є кримінально караним діянням,
– йдеться у повідомленні відомства.
Читайте також: Блокування ресурсу "Вести": з'явилась інформація про перші затримання
Водночас там зазначили, що компанія-управитель на підставі вказаного договору уповноважена передавати зазначені приміщення в оплатне користування всім охочим.
"Відповідно, особи, які займали вказані приміщення до їх фактичного передання компанії-управителю, мають змогу оперативно укласти з нею відповідний договір оренди, що дозволить їм перебувати там на законних підставах", – пояснили в Нацагентстві.
Вже надвечір у агенстві заявили, що невстановлені особи в масках та озброєні холодною зброєю, кийками та помповими рушницями погрожують представникам компанії-управителя холдингу "Вести".
Крім того, "Вести" заявили, у будівлі БЦ "Гулівер" триває евакуація, а у редакції видання спостерігається сильне задимлення.
"Сморід жахливий, дихати просто нічим. Через те, що ліфти не працюють, доводиться спускатися пішки. Ви уявляєте – спускатися в диму 30 поверхів? Не здивуюся, якщо люди почнуть втрачати свідомість", – розповіла одна з очевидців.
Задимлення в офісі "Вестей"
Читайте також: Безвізовий режим: в МЗС назвали країни, куди можна буде їздити без віз вже цього року
Луценко проти Саакашвілі
Генеральний прокурор України Юрій Луценко заявив, у разі, якщо лідерові "Руху нових сил" Міхеїлові Саакашвілі буде відмовлено у політичному притулку в Україні, то політик отримає можливість на добровільну або примусову депортацію в обрану ним країну.
"Якщо суд визнає, що він не має права на політичний притулок в Україні, виникне декілька можливостей для нього. Перша – добровільне повернення в будь-яку з обраних ним країн, наприклад, у Нідерланди, де проживає його сім’я", – зазначив очільник ГПУ.
За його словами, у Нідерландах підтвердили готовність прийняти Саакашвілі за процедурою возз’єднання сімей.
"Друга можливість – добровільна або примусова депортація в одну з обраних ним країн, або в країну, з якої він нелегально перетнув український кордон – тобто Польща. А також екстрадиція на вимогу генеральної прокуратури Грузії", – пояснив генпрокурор.
Луценко також розповів про зустріч із керівництвом прокуратури Грузії, яке підтвердило бажання отримати Саакашвілі за екстрадицією. Водночас очільник ГПУ додав, що для цього потрібно пройти ще кілька довгих судових процедур, але "ми йдемо цим шляхом, бо Україна підписала відповідне міжнародне зобов’язання, в тому числі перед Грузією".
Натакі слова миттєво емоційно відреагував сам Саакашвілі.
"Це раптом не той генпрокурор, який з трибуни звинуватив мене у держперевороті за завданням Путіна і мультфільми показував!? Після того як у них вся "справа" луснула, в Грузію мене зібралися відправляти, виявляється. Ну вже ні, судіть мене тут за "держпереворот і співробітництво з ФСБ", як і належить, за українським законами", – обурився він.
Читайте також: Зимова Олімпіада-2018: розклад змагань
Крім того, політик попросив залишити його у спокої та не заважати займатися політикою в Україні, а також рятувати народ від олігархів, бариг і підбарижників, включно із самим Луценком.