Головний тест для Росії — Україна, — The Economist

19 березня 2016, 10:16
Читать новость на русском

Україна може стати ключовим фактором, який визначить курс розвитку Росії у майбутньому.

Про це йдеться у колонці "Порожня наддержава", опублікованій в The Economist.

У редакції вирішили проаналізувати результати війни у Сирії для Росії та подальші дії Володимира Путіна після виведення військ із близькосхідної країни.

Через помпезність, із якою зустрічали російських військових по поверненню із Сирії та ажіотаж довкола цієї події, створений телебаченням, можна подумати, що Путін здобув величезну перемогу на Близькому Сході.

Так, він продемонстрував свої військові сили у дії, зберіг режим свого союзника Башара Асада, "наводнив" ЄС біженцями, та "перехитрував" Барака Обаму, який не зрозумів можливих жахливих наслідків війни у Сирії.

Але так само і Росія має чимало втрат: "Ісламська держава" досі лишається загрозою, мирні перемовини під загрозою. Та й сам Путін вичерпав чи не найкращий метод пропаганди, який можна було реалізувати за допомогою війни.

Найголовніше те, що в Україні та в небі над Сирією Путін зумів переконати своїх громадян у тому, що їхня країна знову стала "великою". Але, як стверджує The Economist, сам російський лідер виявився набагато більш крихким, ніж очікувалося: економічні санкції та падіння цін на нафту вже призвели до скорочення середньої зарплати росіян майже удвічі.

Довкола цього Путін розгортає військову істерію, провівши 2010 року цілковите переозброєння армії. Він боїться, що Росія стане "легкою жертвою" для Заходу. Він готовий вдарити у будь-який момент. Питання лише в тому, у якій точці планети буде наступна "драма".

Тому ЄС та НАТО треба бути готовими відповісти (навіть у військовому плані) на дії Росії. Інакше ідея колективної безпеки, що лежить в основі цих об'єднань, виявиться порожньою.

Але The Economist вважає, що ключ до вирішення протиріч між Москвою та Заходом, як і ключ до розуміння майбутнього самої Росії, лежить в Україні. Якщо у Києві зуміють побудувати успішну європейську державу, росіяни побачать, що розвиток їхньої країни лежить у побудові ліберальної демократії. Якщо ж Україна стане "державою-помилкою" ("failed state"), то Росія матиме підтвердження правильності своєї агресії та насадження "православних" цінностей.

"На жаль, і США, і ЄС, і Київ стомилися. Замість того, аби робити все, що у їхніх силах, на допомогу Києва, вони чекають, що українськи політики запевнять самих себе у здатності проводити реформи. Це помилка. Вони повинні надавати грошову допомогу та технічні поради. Вони повинні допомогти перемогти корупцію. І вони повинні бути терплячими", — резюмували у The Economist.

Читайте також: США ставлять перед Україною нагальніші завдання, ніж новий прем’єр