Головною темою урядового засідання цього тижня стало ЖКГ
Уряд вирішив показово побороти зростання комунальних тарифів, переклавши відповідальність на регіони.
“В окремих містах місцева влада здирає з людей плату за власну безгосподарність і ще на уряд перекладає тягар компенсації людям витрат на житлово-комунальні послуги”, - сказав Прем’єр-міністр України Микола Азаров.
Житлово-комунальне господарство - головна тема урядового засідання цього тижня. Зазвичай, у Кабміні журналістам дозволяють слухати лише вступне слово Прем’єра Азарова, після чого просять покинути залу. Цього разу надали можливість почути більше - про добрий уряд і погані регіони.
“Уряд не підвищує цін ні на електроенергію, газ, і ніяких об’єктивних підстав для підвищення тарифів на послуги житлово-комунального господарства немає”, - сказав заступник міністра внутрішніх справ Сергій Черних.
У місцевої влади своє пояснення.
“Останній раз тарифи розглядалися в 2008 році. Тоді вони розраховувалися з заробітної плати 545 гривень. На сьогодні заробітна плата становить вже більше тисячі гривень”, - каже заступник Херсонського міського голови Володимир Ярошевський.
Можна достатньо легко не платити за чистоту сходів і взятися за їх прибирання самотужки. Складніше проконтролювати якість водо- та теплопостачання у квартирі.
Наприкінці грудня минулого року у Херсонській мерії обґрунтували чому мешканцям міста доведеться платити на 40% більше. Вже за місяць, після заяв уряду, не гірше обґрунтували чому цього робити не треба і повернули старі тарифи.
“У зв'язку з соціально-економічною ситуацією в місті, а також свої пропозиції та побажання висловили наші городяни на міських слуханнях”, - зазначив заступник Херсонського міського голови Володимир Ярошевський.
Поки одні поспіхом скасовували власні рішення, інші дочекалися ревізора. Для мешканців Харкова, до прикладу, тарифи таки зростуть. Але вже не у 2 рази, як планувалося, а в півтора. Аргументи, як і в Херсоні.
“Піднімається заробітна плата - треба піднімати ціну й так далі. Якраз проти різкого підйому була розмова”, - каже міністр регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ Анатолій Близнюк.
Тарифи на утримання будинків - компетенція місцевих органів влади, кажуть експерти, тому слухати столичних посадовців вони не зобов’язані. А уряд міг би перейнятися подорожчанням ще минулого року.
“На третину зросла вартість комунальних тарифів. Чому уряд не обурюється цим? Чому він не викликає голову Національної комісії регулювання ринку комунальних послуг і не питає його, чому раптом таке колосальне зростання, при тому, що вартість газу та сама зарплата - середня десь 17% - підвищилася”, - каже експерт з питань ЖКГ Олександр Сергієнко.
Профільний міністр Анатолій Близнюк радить економити на іншому, і закликав українців не платити за послуги, які їм не надають.
“Ті, хто прибирають під’їзди, кажуть, що ми кожен день по три рази миємо, а люди знають, що там раз в тиждень хтось прийде щось зробить, вони за раз в тиждень і платять”, - сказав міністр регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ Анатолій Близнюк.
“Можна достатньо легко не платити за чистоту сходів і взятися за їх прибирання самотужки. Складніше проконтролювати якість водо- та теплопостачання у квартирі. Процедура, виписана в теорії, часто змушує українців, до прикладу, переплачувати за температуру, нижчу мінімально допустимих 18 градусів”, - каже журналіст Ярослав Кречко.
Щоб довести законність своїх претензій до комунальників, на бюрократичну тяганину треба витрачати тижні і місяці. Однак, це не гарантує повернення грошей.
“Сам власник квартири не має договірних відносин з “Київенерго” і “Київводоканалом”. Він немає напряму відносин. Він через ЖЕК і через ЖБК ОСББ, тому прямо наказати він не може”, - каже голова правління ГО "Асоціація територіальна громада" Сергій Дєдов.
“Говоримо: зробіть тоді хоча б перерахунок - ми ж без світла, з ліхтариком, вночі не вийдеш, в під'їзді темно, страшно. За свій рахунок ми це все ремонтували, викликали електрика, за всю роботу платили самі”, - розповідає мешканка Херсона Любов.
Це про свою війну з ЖЕКом розповідають мешканці херсонської багатоповерхівки. Щомісяця вони платять за утримання будинку 20 тисяч гривень. Робіт, кажуть, отримують на тисячу.
Подібне свавілля ЖЕКів - через відсутність над ними незалежного державного контролера, переконує колишній головний комунальник країни Олексій Кучеренко. За його словами, ще у 2009-му було створено Державну житлово-комунальну інспекцію, однак нині вона фактично не функціонує. Відтак, попри офіційні заяви, що тарифи покривають в середньому 80 відсотків витрат теплокомуненерго чи водоканалів реальної вартості їхніх послуг ні держава, ні споживач не знають.
“Треба ж дивитися, а що вони закладають туди. Які втрати, скажімо, в мережах, а який коефіцієнт корисної дії котлів, а які інші витрати? Безумовно, вони там так само хімічать, однозначно. І саме для цього регулятор мав би запрацювати, оця комісія ще 2 роки тому”, - сказав екс-міністр ЖКГ Олексій Кучеренко.
Непрозорість тарифної політики веде комунальну сферу до провалля, у фактичному розумінні. Щоб засипати одну яму, комунальникам знадобилося 2 дні. Аби залатати комунальне господарство, державі не вистачило 20 років.
В окремих містах місцева влада здирає з людей плату за власну безгосподарність і ще на уряд перекладає тягар компенсації людям витрат на житлово-комунальні послуги.