Грошова компенсація за житло учасникам АТО та їх родинам: отримувати по-новому

13 грудня 2016, 20:02
Читать новость на русском

Кабмін змінив порядок надання житла інвалідам війни першої та другої групи, учасникам АТО і членам сімей загиблих. Таку заяву не так давно зробив міністр соціальної політики Андрій Рева. Що це означає та, що треба, щоб отримати грошову допомогу для власного будівництва – з’ясовували журналісти сайту "24".

Бери, небоже, що мені негоже

Через спробу недобросовісних чиновників заробити на купівлі житла інвалідам або сім’ям загиблих учасників АТО, останнім більше не надаватимуться квартири, а виділятимуться кошти для покупки житлової площі. Як наприклад це сталося з сім’єю загиблого Героя України Зубка в Хмельницій області. Купили квартиру, в якій неможливо жити, за принципом "бери, небоже, що мені негоже".

Водночас прем'єр-міністр України Володимир Гройсман у відповідь на заяву Реви зазначив, що знає про випадок з сім'єю Зубка і пообіцяв, що ця проблема буде вирішена.

Зі свого боку, уряд затвердив механізм грошової компенсації для придбання житла сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції та інвалідами з числа учасників АТО. Це означає можливість самостійно вибирати найбільш прийнятне житло й купувати його за рахунок коштів грошової компенсації, наданої урядом.

Хто може отримати допомогу

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України №719 надаються або субвенції (грошова допомога) з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво (придбання) житла, або виплачується грошова компенсація для отримання житлового приміщення (останнє це нове в законодавстві).

Отримати грошову компенсацію мають право: а) члени сімей загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, б) інваліди I—II групи з числа військовослужбовців, які брали участь у зазначеній операції та потребують поліпшення житлових умов.

Що для цього треба

Для отримання грошової компенсації зазначені категорії осіб повинні перебувати на квартирному обліку в межах адміністративно-територіальної одиниці (наприклад, Полтава), що обслуговується органом соціального захисту населення, де вони перебувають на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, відзначає юрист, правозахисник Олександр Литвиненко.

В Постанові передбачені категорії осіб, у зв’язку з чим забезпечення житлом має відбуватися відповідно до черговості, яка починається з категорії І (для членів сімей загиблого), та в порядку взяття на квартирний облік – хто раніше став на облік, той раніше отримує компенсацію на придбання житла.

В першу чергу, наголошує Литвиненко, компенсацію за житло отримають сім'ї загиблих учасників АТО (дружина, діти, батьки). Що стосується інвалідів I та II групи, які підпадають під дію постанови, виплати відбуватимуться в порядку взяття на квартирний облік.

Які документи треба

Паспорти, номери платників податків (крім малолітніх-неповнолітніх), докази приналежності до сім'ї загиблого учасника АТО, документи щодо перебування в зоні АТО тощо, документи що підтверджують інвалідність.

Також необхідно перебувати на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, підкреслює Литвиненко.

Скільки часу

Щодо термінів – кошти виділяються спочатку з держбюджету місцевому бюджету. Потім збирається комісія та приймає рішення на засіданні: кому, в якій сумі та черговості виділяти кошти на спеціальний рахунок особам, що мають на це право, пояснює юрист. Щодо строків надання на рахунок особам – рішення приймається оперативно. Головне – отримати кошти місцевим бюджетом з держбюджету. Зокрема, такі кошти вже виділені Київській, Житомирській, Вінницькій областям.

Скільки можна отримати

Розмір грошової компенсації залежить від кількості осіб, регіону та потреб в збільшенні житлової площі, коментує Литвиненко. Наприклад, в Київській області, це від 450 тисяч гривень до 1,1 мільйона гривень, в Житомирській – із розрахунку 7900 гривень за кв.м (в середньому 460 тисяч гривень на сім’ю). Розмір компенсації вираховується за формулою, зазначеному у п.20 Порядку до Постанови 719.

Які є нюанси

Треба пам'ятати, зауважує Олександр Литвиненко, що члени сімей загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, а також інваліди I—II групи з числа військовослужбовців, які брали участь у зазначеній операції, повинні стояти на квартирному обліку (для поліпшення умов). Згідно з Порядком, каже експерт, неповнолітні можуть не стояти на квартирному обліку, тобто дія Постанови 719 не поширюється на малолітніх та неповнолітніх дітей. Під час визначення розміру грошової компенсації враховуються діти, які не досягли 18-річного віку, навіть якщо вони не перебувають на квартирному обліку, як такі, що потребують поліпшення житлових умов.

Орган соцзахисту робить подання, а рішення про виділення компенсації приймає орган міський/районний виконавчий комітет (держадміністрації). Коли отримано позитивне рішення комісії про виділення коштів, особа відкриває рахунок в Ощадбанку, а орган соцзахисту перераховує кошти, пояснює юрист. Варто пам’ятати, що ці кошти можуть бути витрачені виключно на придбання житла. Для цього надається нотаріальний договір купівлі продажу або документи про пайову участь у будівництві (інвестиційний договір).

Допомога не для переселенців

Заявник самостійно здійснює пошук житла в будь-якому регіоні України. Якщо договір щодо придбання житла складено згідно з умовами законодавства, визначена відповідальність забудовника щодо зривів строків, відзначає правозахисник, то орган соцполітики дає згоду на переказ коштів зі спеціального рахунку заявника на рахунок продавця/забудовника. З коштів компенсації також можна сплачувати податки та збори при придбанні житла, або залучити додаткові кошти з місцевого бюджету, або з інших джерел, наприклад особисті кошти.

Варто звернути увагу, що під дію Постанови не підпадали інваліди – учасники АТО та сім'ї загиблих військових з числа внутрішньо переміщених осіб, оскільки на сьогодні законодавством не врегульовано питання їх перебування на квартирному обліку, додає Литвиненко.

Як було раніше

До Постанови 719 органи влади на місцях отримували субвенції від держави за рахунок бюджету та самостійно вирішували, яку квартиру купувати для зазначених категорій, в якому районі та якою площею, зауважує Литвиненко. Наразі особа самостійно може вирішити житлове питання та вибрати житлове приміщення будь-якої площі, в будь якому місті чи районі.

Тобто особи можуть самостійно розпоряджатися своїми коштами на житло та покращити умови проживання в залежності від кількості членів сім'ї, віку та статі. На сьогодні, стверджує Литвиненко, ми можемо бачити як пільги мають конкретну монетарну форму. Грошова компенсація може бути використана як на первинному так і на вторинному ринку житла.

Читайте також: Як отримати допомогу при народженні дитини: що про це треба знати