Хабарник в законі: чому скандального ректора-втікача Мельника досі не покарали
За півроку після Майдану не те, що люстрації не відбулося. Навпаки, відомі злочинці вибираються на свободу. Найвідоміший утікач 2013-го року, Петро Мельник у квітні повернувся в Україну.
Зокрема, колишній нардеп Ігор Марков, який у 2007 під час протестів проти встановлення пам'ятника Катерині II в Одесі жорстоко побив активіста. Мало не дарували свободу нардепу-вбивці Віктору Лозінському, який закатував селянина з Кіровоградщини.
Лозінського відпустили на волю у червні, нібито за станом здоров'я. Потім схаменулись і знову кинули за грати. Заступник керівника Одеської міліції Дмитро Фучеджі, якого звинувачують у координації провокаторів 2 травня в Одесі, втік з-під домашнього арешту.
Петро Мельник повернувся в Україну в квітні
Про його арешт у аеропорту радісно відрапортував міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Проте, вже через місяць Апеляційний суд Києва відпустив обвинуваченого під заставу у 600 тисяч гривень. Хоча спершу вимагали заплатити 22 мільйони. У МВС лише розводять руками. Все згідно з КПК.
Шукати відповіді на запитання, чи каратимуть ректора за те, що порушив запобіжний захід, іншими словами — втік з-під домашнього арешту, МВС радить в прокуратурі. Прокуратура на запит телеканалу відповіді поки не дала. Тим часом, адвокати Петра Мельника та й сам обвинувачений наполягають — покарання за такі дії закон України просто не передбачає.
Відповідно до чинного законодавства України покарання за порушення запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту не передбачено. У випадку Петра Володимировича Мельника , коли він повернувся на територію України, його одразу було доставлено до слідчого судді, яким було застосовано запобіжний засіб у вигляді тримання під вартою — найжорсткіший запобіжний захід, передбачений кримінально-процесуальним кодексом,
— каже адвокат Петра Мельника Сергій Лапутько.
Мельника звинувачують в отриманні хабаря 40 000 та 80 000 грн
Тож судять ректора лише за старою статтею — "Хабарництво". Нагадаємо, Петра Мельника звинувачують в отриманні хабаря 40 та 80 тисяч гривень, за вступ до Академії.
Стаття за якою судять Петра Мельника передбачає 5-10 років в'язниці,
— повідомив радник Міністра внутрішніх справ Антон Геращенко.
За версією обвинувачення, події розвивалися так. Родичі абітурієнтів, від яких вимагали хабаря, поскаржилися в правоохоронні органи. Ті організували спецоперацію. Кошти, які передавали потерпілі, були помічені. Правоохоронці одразу прибули з обшуком. Суд відбувся за кілька днів. Ректора посадили під домашній арешт і одягли електронний браслет на руку. Невдовзі він зняв засіб стеження і покинув Україну. Спершу поїхав в Білорусь, потім Австрію і врешті осів у США.
Cправу Петра Мельника розглядали кілька судів
Впродовж року справу Петра Мельника розглядали кілька судів. Печерський суд Києва у серпні минулого року обрав йому запобіжний захід у формі домашнього арешту. Під заставу у травні відпустив Апеляційний суд столиці. А тепер справу Петра Мельника розглядає суд Ірпеня.
Адвокати Петра Мельника переконують: їх підопічний — жертва режиму Януковича.
Ось так, усміхнений, попиваючи каву, ще минулого року тяжко хворий на гіпертонію, Петро Мельник іде на суд. Від недуги, за якою у 2013-му спостерігала вся країна, схоже, не залишилося і сліду.
Мене лікували в США за бюджетні кошти,
— каже Петро Мельник.
Мельник у 2004 агітував студентів голосувати за Януковича
А ще у 2012 році він ішов на вибори від Партії регіонів. В інтернеті ж "гуляє" відео, на якому видно, як ректор агітує студентів голосувати за Януковича.
Петро Мельник намагався знешкодити отримані кошти,
— зазначив свідок.
Заступник начальника управління внутрішньої безпеки вже ліквідованого Міністерства доходів та зборів Дмитро Степура був присутній під час затримання Петра Мельника. Каже, його завдання було стежити, чи не порушуються права ректора як службової особи міністерства. На цьому суді він свідок. І в деталях розповідає, де і як знайшли гроші.
Адвокат Петра Мельника: гроші йому підкинули
Гроші підкинули — ось основний аргумент Петра Мельника і його адвокатів. Мовляв, колишня влада хотіла його позбутися, на ректора постійно тиснули. А колишній міністр доходів та зборів Олександр Клименко навіть вимагав 20 мільйонів гривень хабаря, натомість, обіцяв зберегти держзамовлення у вищому навчальному закладі.
Попередня влада намагалась знищити університет,
— говорить звинувачений в хабарництві Петро Мельник.
Податкова академія сьогодні без ректора. Про колишнього очільника навчального закладу студенти воліють або мовчати, або хвалити. Не співати дифірамби дозволяють собі лиш ті, хто ще кілька років тому отримав диплом. Іван — попрощався зі студентською лавою у 2012 році. Каже, академія повнилася чутками про хабарі.
У Ірпені Петра Мельника знають добре. Як і його родину.
З його прізвищем пов'язані такі цікаві моменти, як хабарі, будівельний бізнес і тому подібне,
— розповідає громадський активіст Віктор Бархоленко.
Мельник купив для університету житло у сестри
Один з найцікавіших об'єктів — житловий будинок на вулиці Тургенівський, 50. Колись на цій території був піонерський табір. Цих 5 гектарів, каже Віктор Бархоленко, Петро Мельник вибив під будівництво гуртожитків.
Та потім виявилось, що житло на Тургенівській таки потрібне університету. Як писав сайт "Наші Гроші" одну з "партій" житла у цьому будинку університет придбав у квітні 2011 року. 404 квадратні метри обійшлися у майже 8 мільйонів гривень. Тобто 1 квадратний метр коштував понад 19 тисяч гривень.
На той час у Києві квадратний метр коштував у півтора-два рази дешевше. Фондом будівництва керував "Брокбізнесбанк", забудовник — Київське спеціалізоване ремонтно-будівельне товариство під керівництвом Олени Мельник. Петра Мельника згадка про будинки на Тургенівській виводить з рівноваги. Каже — гроші були зі спецфонду університету.
У будинку на Тургенівській мешкають не лише студенти і викладачі. Місце у гуртожитку на Тургенівській, 50 коштує близько 800 грн/міс.
Повноцінні гуртожитки збудували на іншій ділянці
Повноцінний гуртожиток таки збудували. На іншій ділянці, площею півтора гектара, також на Тургенівській. Будинок почали зводити у 2007, завершити мали на 2012. За цей час будова подорожчала майже на 60 мільйонів.