Хасиди відзначили в Умані 5772 Новий рік

3 жовтня 2011, 22:43
Читать новость на русском

В кінці вересня щороку невеличке містечко Черкаської області перетворюється мало не на столицю хасидів усього світу. Цього року на могилу свого духовного лідера Цадика Нахмана приїхало майже 25 тисяч хасидів із 19 країн світу.

Втім, таким відвідинам не всі в Умані раді. Дехто зустрічав гостей акцією "Умань без хасидів".

“Якщо туристи поважають нас, ми ставимось до них з повагою і толерантно. І хотіли, щоби наша акція, наш захід привернув ще раз увагу до невирішених проблем в місті Умані. І, здається, ми досягли успіху, але все одно проблеми поки що не вирішуються”, - сказав заступник голови Черкаської обласної організації об’єднання "Свобода" Михайло Вакуленко.

Аби у майбутньому уникати таких сутичок в Українській народній партії попросили Президента забрати прах Цадика Нахмана з України і перевезти його до Ізраїлю. Хасиди - проти.

“Не можна змінювати місце поховання - де його поклали, там він і має лишитися. Великий рабин сказав нам приходити сюди і ми щороку це робимо. І щоразу це все більше і більше людей”, - каже паломник з США пан Джакобовіч.

“Якщо перевезуть прах Цадика Нахмана, він втратить свою якусь сакральну значимість і багато інших речей? Я вважаю, що це все надумано певними політичними силами, щоб, по-перше, нагнітати цю ситуацію в Україні, а по-друге - захопити цей плацдарм в Умані, такі ж могили, з такими святими раптом почали з'являтися на території ще кількох районів нашої області!”, - зауважив голова Черкаської обласної організації УНП Леонід Даценко.

На такі протести паломники не надто зважають. Мовляв, за ці два тижні вони привозять у місто майже 1,5 мільярда гривень, тож тішитися треба.

“Це ті ж люди, які здають свої ліжка за 400 доларів, одне ліжко на п'ять днів - і отримує 2,5 тисячі доларів. Або ці люди теж беруть участь в цій демонстрації, мені це цікаво. Чи це приїжджі, або це просто люди, які не можуть дивитися як інші заробляють, а вони не заробляють”, - каже головний рабин Києва Яків Дов Блайх.

Втім, такі фінансові потоки не надто сприяють розвитку міста, адже їх отримують лише ті, хто безпосередньо торгує на вже легендарній вулиці Пушкіна. А ці кошти не оподатковують, навіть попри те, що на час паломництва хасидів у цьому районі Умані головною валютою стає далеко не гривня.

“О, про гроші - це гарне питання. Адже тут ходить все - головне гроші. Будь-які гроші - японські, китайські будь-які. Головне - давати гроші”, - сказав паломник з Ізраїлю Шемиш.

“В основному долари, євро. Додому їдуть - щось привезти з Умані, сувенір якийсь”, - розповідає Віталій, який продає хасидам ложки і монети.

Окрім валютних змін, на місто в цей період очікують і територіальні новоутворення.

“Під час єврейського Нового року населення Умані збільшується на третину. Хасиди живуть лише в одному районі міста на кількох вулицях навколо могили їх духовного лідера Цадика Нахмана. Вхід сюди для решти уманців дозволено лише за спеціальними пропусками”, - зазначає журналіст Ольга Кучер.

“Міліція поставила пости. Наше населення - ніхто, крім тих, хто прописаний, сюди пройти не може. Тільки по спеціальних перепустках, за якими треба йти в міліцію, давати копію паспорта - по якій причині я проходитиму по вулиці Пушкіна. Тут знаходиться дитяча інфекційна лікарня. Мій знайомий три дні назад хотів пройти до дитини в лікарню, йому сказали: “ні - став машину і йди пішки”. Ніхто сюди не заїжджає”, - розповів місцевий мешканець Олег.

Такій навалі туристів Україна мала б радіти - переконує блогер Євгеній Іхельзон - один з небагатьох в Україні, хто має сміливість захищати навалу хасидів.

“Умань - це єдине місце в Україні, куди приїжджає в рік 30-50 тисяч іноземців. Скажіть мені, будь ласка, куди ще стільки іноземців приїжджає. Тому ми маємо просто бути вдячні Рабі Нахману за те, що він жив в Умані, і за те, що він помер на нашій землі, за те, що на його могилу приїжджає стільки людей. Саме повага до таких місць, вона має бути не тільки з боку людей, а й з боку держави, тобто, це місце треба розбудовувати, це місце треба плекати”, - вважає блогер Євгеній Іхельзон.

Особливо плекають хасидів уманці, які за кілька сотень доларів здають один матрац.

“Тут орендувати двокімнатну квартиру, де стоїть 20 двохповерхових ліжок і один матрац, коштує десь 300-400 доларів за 5 днів. Значить, орендувати квартиру в місті Умань можна за 150-200 доларів на місяць, а тут вони отримують 4-5 тисяч доларів за 5 днів”, - констатує керівник організації масового харчування Наум Карлинський.

Пані Надія разом із папугою живе на горищі ці кілька днів, бо квартиру за шалені кілька тисяч доларів здала прочанам. Втім, дехто застерігає - така гостинність може згодом датися взнаки.

“Йде захоплення території, є захоплення земельних ділянок, є факти викупу, масовий викуп квартир в Умані. Тобто, це буде цілий осідок хасидського руху на нашій території”, - каже голова Черкаської обласної організації УНП Леонід Даценко.

Вже цього року вони викупили майже 1,5 гектари уманської землі під намети для харчування майже 12 тисяч хасидів.

“Тут два місяці тому ще нічого не було. Ми вивезли звідси 2 тисячі машин із сміттям - великі КАМАЗи. Зробили тут 15 тисяч квадратних метрів асфальту та проклали каналізацію, воду”, - сказав керівник організації масового харчування Наум Карлинський.

Це вперше в Умані облаштували таку інфраструктуру для вірян, причому самі хасиди за власні кошти. Стів приїхав з Маямі, аби витратити в Умані кілька власних мільйонів доларів на харчування своїх братів по вірі.

“Багато людей, які приїжджають сюди, вони не мають грошей на їжу, більше того на якісні страви. І я вирішив розпочати повільно налаштовувати процес харчування в Умані - спочатку ми годували 1000 паломників. Але зрозуміли, що потрібно більше розвиватися. Тому ми повільно, але впевнено будемо все тут розбудовувати”, - запевнив Стів.

Такі амбіції розбудови єврейського містечка в українському місті, далеко не всі уманчани радо вітають.

“Дуже багато людей продали квартиру, щоб виїхати з цього району. Ну так вони планують тут всіх виселити. Вони вважають, що це їхня територія. Вони от викупили ветеринарну лікарню, вирізали парк з 200-літніми дубами, перекрили дорогу від Пушкіна,21 і сказали - тут дороги ніколи не було. І мер приїхав і сказав - тут дороги ніколи не було, а люди там все життя живуть”, - каже місцевий житель Олег.

Мер Умані Юрій Бодров, як і хасиди, проти перенесення праху великого рабе із Умані і тільки радий працювати на процвітання хасидського руху в місті.

“Перше завдання - це прийняти людей по-людськи, дати їм зараз, розуміючи, що інфраструктура ще повністю неготова, але дати можливість їм по-людськи поки що на наших умовах зробити. Друге, щоб не було дискомфорту для уманчан і щоб уманчани мали можливість також мати якийсь зиск з перебування такої великої кількості хасидів”, - сказав міський голова Умані Юрій Бодров.

І хасидські відвідини дійсно не минають для уманчан непоміченими. Особливо гостро на собі відчувають це прибиральники.

“Вони такі неохайні. Ото прибираєш - він кинув пляшку, летить на голову. Але ж нічого сказати їм не можна? А що ти їм скажеш? Це щороку таке, постійно”, - кажуть прибиральники Ніна і Григорій.

Серед сміття і залишки зачісок хасидів. Їм тут особливо подобається змінювати образ.

“О, це дуже дешево робити зачіски тут. Це коштує всього кілька доларів - 4 чи 5 доларів. Тим більше вартість неважлива, головне - зачіска”, - каже паломник з Ізраїлю Шемиш.

З гарними враженнями і новими зачісками хасиди за кілька днів повернуться додому і до наступної зустрічі - до чергового Нового року тут - в Умані, Черкаської області.