Ігор Гайдай: Фотографія може зупинити час

1 липня 2012, 21:34
Читать новость на русском

Фотограф за фахом і філософ у душі. Роботи Ігоря Гайдая успішні в усій Європі. До фотостудії - черга з поважних персон, а він сам свого життя не уявляє без простих українців.

Дратується, коли його називають фотохудожником і прагне задокументувати у фото найтонші людські емоції.

Перші творчі кроки сам Гайдай згадує із посмішкою. Каже, що тоді, йому, 4-класнику подарували перший фотоапарат і усі десять плівок закінчилися вже того ж вечора. Прагнення знімати почало витісняти найбільше дитяче бажання - захищати індіанців.


“Все знімав, що бачив. Всім цікавився з точки зору фотографії. Було дуже цікаво, як вийде знімок”, - згадує фотограф Ігор Гайдай.

Потім був Київський інститут ім. Карпенка-Карого. Дипломна робота юного кінооператора, відзнята за мотивами творів Рея Бредбері, перемагає на фестивалі "Молодість", але любов до миті, зафіксованої фотокамерю лише міцнішає.

“Коли ти відчуваєш, що час плине, хочеш все-таки використати можливості фотографії зупинити цей час”, - каже фотограф Ігор Гайдай.

Гайдай відкриває свою першу студію "16", знімає для журналів, кіно, реклами. Але одного дня розуміє, що прагне більшого. 2003 рік стає переломним. Разом з дружиною він започатковує проект "Українці. Початок третього тисячоліття".

“Я бачив різні країни. і хоча люблю і наші Карпати, наше Чорне море, але все ж і в інших країнах дуже гарні ландшафти. А люди є в кожній країні”, - говорить фотограф Ігор Гайдай.

Вже за рік Ігор Гайдай презентує перші плоди свого нового "дітища", фотопроекту "РАЗОМ.UA". На кожному чорно-білому знімку - сотні людей. За відсутності кольору уся увага - не до одягу чи місця, а до облич, індивідуальностей у спільноті, колективної енергії та національного духу.

“У нас вистачає любові до України, просто вона десь захована. Захована за щоденними хвилюваннями, побутовим життям”, - розповідає дружина та помічниця Ігоря Гайдая Ніна Гайдай.

“Ми не можемо зрозуміти, що таке Україна, що таке Захід і Схід. А в Ігорових фотографіях починаєш розуміти, що є люди, які займаються однією справою і люблять свою справу. Тоді розумієш, що ось вона - Україна”, - пояснює директор ЦСМ "ДАХ" Влад Троїцький.

Зйомки проходять у екстремальних умовах - у гірських поселеннях, на шахтах, дахах будинків, церквах. Паралельно Гайдай втілює й інші творчі ідеї - знімає "Космос українського хлібу", демонструє містику жіночого тіла у "Самані", фотографує малюків, які щойно побачили світ для проекту "9 місяців+3 дні".

“Кожна людина - це знахідка. Людина, яку я зафіксував, уже є маленьким документом у цьому світі”, - каже фотограф Ігор Гайдай.

“В Ігоря завжди виникають дуже прості ідеї, але вони можуть “рости в глибину”, тому що там багато філософії”, - розповідає дружина та помічниця Ігоря Гайдая Ніна Гайдай.

Його підхід до фотографії критики називають революційним, втім, до сучасного мистецтва відносити не поспішають.

“У нас дуже мало художників. Дуже багато художників-ремісників, особливо фотографів. Вони всі зайняті бізнесом і навіть не розуміють, що роблять”, - зазначає мистецтвознавець Олексій Титаренко.

Проте Гайдая це, здається, зовсім не бентежить. Він продовжує вивчати світ через об’єктив свого фотоапарату. Збирає героїв для емоційного проекту "Близькі", планує новий том "Українців третього тисячоліття" та мріє поїхати до Америки і, можливо, здійснити дитячу мрію та відзняти справжнє індіанське плем’я.