Іноземним інвесторам спростили процедуру інвестування в Україну
На поточному тижні Верховна Рада ухвалила законопроект яким скасувала посилений контроль за надходженням іноземних інвестицій в країну.
Зокрема, передбачено скасування обмежень на довгострокове погашення зовнішніх кредитів та необхідності інвестування виключно у національній валюті. Крім того, депутати звільнили інвесторів від обов’язкової реєстрації інвестицій. За словами фахівців нові правила значно спростять роботу іноземців в Україні.
Марина Гуменюк (керівник юридичного департаменту ІК BG Capital): “Цей закон буде мати вплив на інвестора, який захоче створювати тут компанію і розвивати тут свій бізнес. Звичайно, зараз питання про те чи заходити на Україну буде прийматися легше”.
Однак, деякі фахівці зауважують, що новий закон не матиме суттєвого впливу на поліпшення інвестиційного клімату в країні, адже спрощення відбулося лише у тих сферах де особливих проблем у інвесторів і так не було. За даними Національного інституту стратегічних досліджень, нарікання найчастіше стосуються не реєстрації, а таких проблем як отримання дозволів та корупція.
Ярослав Жаліло (заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень): “Якщо говорити про якісь суттєві зрушення в цій сфері, то необхідно говорити про модернізацію системи землевідведення зі збереженням звичайно національних інтересів і національно-економічної безпеки. По-друге треба говорити про забезпечення прозорості і послідовності і передбачуваності економічної політики держави”.
Сьогодні за словами економістів, головна проблема не просто у залученні іноземних інвестицій, а у регулюванні їх надходження. В першу чергу це стосується необхідності визначити які галузі потребують інвестицій у першу чергу і розставити пріоритети. Обмежити входження капіталу до одних секторів, та спростити процедури інвестування для інших.
Ярослав Жаліло (заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень): “Треба регулювати присутність іноземного капіталу у банківській сфері, для того аби забезпечити збалансованість банківського сектору і стабільність національного банківського капіталу. Також треба регулювати присутність іноземного капіталу в аграрному секторі”.
Втім, не дивлячись на бюрократичні проблеми та законодавчу неврегулюваність, Україна залишається привабливою для інвестицій. Особливу увагу інвестори звертають на людський потенціал.
Артур Вей (віце-президент Lenovo): “Вже найближчим часом ми плануємо відкрити офіс нашої компаній в Україні та створити дослідницьку лабораторію у якій будуть працювати українці та розробляти нові продукти”.
За Даними державного комітету статистики, минулого року обсяг прямих іноземних інвестицій в Україну скоротився удвічі порівняно з 2008-м і становив 5,6 млрд. грн. При цьому відтік капіталу з країни становив майже 1 млрд. дол.