Іноземці не поспішають інвестувати в Україну
У І півріччі поточного року обсяг приросту прямих іноземних інвестицій в Україну зменшився майже на 80%, у порівнянні з минулим роком.
За даними Державного комітету статистики, з початку року іноземці інвестували в українську економіку майже 500 млн. дол. Фахівці таку невтішну статистику пояснюють зміною влади в країні на початку року та невизначеністю ситуації щодо співпраці з Міжнародним валютним фондом аж до середини літа.
“Співпраця з МФВ не була однозначна і для іноземних інвесторів - це була ознака того, що поки що ситуація ще не під контролем повністю, тому вони не зробили таких рішучих кроків, для того щоб зайти на територію України”, - переконана Ганна Дерев'янко (Європейська бізнес асоціація).
Проте, фахівці зауважують, робити висновки щодо інвестиційної привабливості країни, порівнюючи обсяги інвестицій минулого року з поточним - не зовсім коректно.
“У 2009 році загальний приріст прямих іноземних інвестицій пояснювався рекапіталізацією вітчизняних банків іноземними власниками, тому, скоріше, мав технічний характер, і він не відображав привабливість чи зменшення привабливості економіки України”, - зазначив аналітик інвестиційної компанії Олександр Лозовий.
Політична стабільність, відновлення програми з МВФ та, хоча і повільне, але зростання світової економіки, дають підстави для позитивних прогнозів щодо приросту іноземних інвестицій у ІІ півріччі поточного року, кажуть аналітики. Проте, необхідно вирішити низку проблемних питань, які гальмують притік іноземного капіталу. Урядовці переконують, що всі ці проблеми знають і потроху їх вирішують. Як от у будівництві.
“Змінити повністю все законодавство, яке стосується будівництва, виділення землі і введення в експлуатацію об’єктів нерухомості, і там завдання для нас стоять абсолютно чіткі - максимальний термін 60 днів, для іноземного інвестора, для того щоб він розпочав своє будівництво”, - каже віце-прем'єр міністр Сергій Тигіпко.
У І півріччі найбільше інвестицій до України традиційно надійшло з Росії, Кіпру та країн СНД. Найбільшими європейськими інвесторами також залишаються Франція та Німеччина. Найбільше грошей пішло у сільське господарство та енергетику. Зауважимо, обсяг прямих іноземних інвестицій з початку року становив майже 2 млрд. дол., проте до кінця року, як очікують експерти, він може зрости до 5 млрд. дол.