Інший Майдан: як Революція гідності змінила українську діаспору в Австрії
Революція гідності – болісний та величний для українців період. У цей час події з України буквально заполонили перші шпальти світових ЗМІ. А вже незабаром преса заговорила про інші трагічні події – анексію Криму та військову агресію Росії.
Українська діаспора в Австрії
Вже перші жертви на Майдані активізували українську діаспору в цілому світі і спонукали до активних політичних акцій, які не припиняються і до цього часу. Австрійська громада в Австрії не стала виключенням.
Протягом 2014 року українці Відня провели близько 100 демонстрацій і пікетів, намагаючись звернути увагу австрійського суспільства на українські події. Разом з тим активісти громади почали розгортати діяльність, яка отримала назву "культурної дипломатії".
Історія відносин України та Австрії
Австрія – країна старовинних міст з маленькими вуличками, класичною архітектурою та безтурботними мешканцями. Коли потрапляєш до Відня – історичного центру та столиці цієї республіки – складається враження, що опинився у позаминулому столітті – чаруючі замки в стилі бароко, вражаючі культурні пам’ятки та архітектурні ансамблі.
І все це гармонійно поєднується із ритмом сучасного життя. Австрію називають "відкритим серцем Європи", адже тут перетинаються різні культури і різні історичні епохи.
Найчастіше Австрію та Україну пов'язують в історичному контексті. Так, у далекому 1683 році саме наші козаки допомогли захистити Відень від облоги військ Османської імперії. На їхню честь у місті встановлено кілька пам’ятників. А у 1772 році Галичина увійшла до складу Австро-Угорської імперії. Згодом приєдналась і Буковина. В цей же час у Відні з’являється перша українська греко-католицька церква святої Варвари, яка відкрита для прихожан і до нині.
Реакція діаспори у Відні
Трагедія на рідній землі мобілізувала українців в Австрії. Патріотичні лозунги почали лунати під різними відомствами Відня одразу після побиття студентів в Києві. Для проведення протестів небайдужа молодь створила громадську організацію "Демократична Україна".
Активісти виступали проти анексії Криму, агресії Росії на Донбасі та за посилення санкцій проти окупантів. Оскільки після Майдану посол України пішов у відставку, громада стала єдиним рупором України в Австрії.
"Демократична Україна" разом з іншими громадським організаціями і громадою провела близько ста акцій в підтримку рідної держави.
Дні української культури у Відні
Українські активісти у Відні працюють і понині. Зосередившись переважно на гуманітарному напрямку роботи.
"Дні української культури у Відні" проходили у листопаді 2015-го року. Власними силами активісти складали програму, шукали локації, аби протягом дев'яти днів віденці і гості міста мали можливість познайомитись з українською культурою.
Протягом "Днів української культури у Відні" відбувалися літературні читання, вистави, музичні шоу та художні експозиції. В Етнографічному музеї в центрі Відня проходила виставка сучасного мистецтва, де булі представлені роботи як відомих в світі, так і молодих українських художників.
Найбільш резонансним став гала-концерт на честь закриття цього заходу, в якому брали участь українські зірки, зокрема – солістка Віденської державної опери Зоряна Кушплер.
Українська культура у Відні
Вже не перший рік в Австрії працюють дві суботні школи, завдяки яким маленькі українці підтримують зв'язок з Батьківщиною та рідними традиціями. До того ж, атестати про завершення навчання отримують українського зразку. Віднедавна, нашою мовою почали цікавитись навіть австрійці.
Жвавіше почали цікавитись українською мовою і в Інституті славістики у Відні. Нещодавно тут відбулась презентація книги, присвяченої відомому українському письменнику Івану Франку.
Віднедавна, у Відні розпочала роботу українська національна скаутська організація "Пласт".
Наші митці, дипломати та іноземні друзі намагаються всіма можливими способами продемонструвати справжність та щирість українців в усьому світі. Їхні успіхи та незламне бажання приєднатися до цивілізованого світу, в якому поважають права людей, свободу слова та волевиявлення.