Історія виборів: українці вже вдруге достроково обиратимуть нового президента

25 травня 2014, 06:11
Читать новость на русском

За свою майже 23-річну історію незалежна Україна пережила 5 президентських виборів. Та як і сьогоднішня - шоста - виборча кампанія, усі попередні волевиявлення супроводжували непрості та часто непередбачувані історії.


Президентські вибори. 1991 рік

Перші в Україні вибори президента відбулися 1 грудня 1991 року. Одразу після проголошення незалежності 24 серпня було розпочато підготовку до всенародного волевиявлення. Найзапекліша боротьба розгорнулася між самовисуванцем Леонідом Кравчуком та нині покійним лідером Народного руху України В’ячеславом Чорноволом, який користувався потужною підтримкою на заході країни. Втім, перемоги Чорновола у трьох областях – Львівській, Тернопільській та Івано-Франківській - виявилося замало і одразу після першого туру президентський пост здобув Кравчук, за якого віддали свої голоси майже 62% українців.

Перші президентські вибори відзначилися ще й рекордною явкою – проголосувати за майбутнього главу держави, а заразом і взяти участь у референдумі щодо відокремлення України від СРСР, виявили бажання понад 90% виборців.

Президентські вибори. 1994 рік

Наступні вибори президента були призначені достроково – на 26 червня 1994 року. Причиною такого рішення стали численні страйки на Донбасі, а також антипрезидентська позиція відновленої Комуністичної партії. Після того, як було досягнуто компромісу, парламент вирішив замість голосування недовіри Президенту, призначити дострокові вибори. У другому турі розподіл сил змінився і з перевагою у 7% голосів перемогу здобув незалежний кандидат Леонід Кучма, якого підтримали в основному східні, південні та центральні регіони України.

Президентські вибори 1999 року

Через 5 років Леоніда Кучму було обрано на другий президентський термін. У першому турі абсолютної більшості голосів йому здобути не вдалося. Тож 14 листопада 1999 року у другому турі він боровся за президентське крісло з лідером комуністів Петром Симоненком. Відрив чинного президента від суперника був доволі суттєвим – 20% голосів і на відміну від попереднього волевиявлення, найбільшу підтримку Кучмі висловив Захід та лише частково Схід.

Президентські вибори 2004 року

Переломними в історії незалежної України стали вибори 2004 року: сфальшовані результати голосування поклали початок Помаранчевій революції. На відміну від усіх попередніх виборів, ці були проведені аж у три тури - 31 жовтня, 21 листопада та 26 грудня. Для участі у виборчій кампанії зареєструвалися 26 кандидатів, внаслідок чого у 2004 в Україні вперше з'явилося поняття “технічний кандидат”, адже більшість із зареєстрованих – відверто не мали шансів на перемогу.

Перший тур не визначив переможця. Обидва лідери – тодішній прем’єр-міністр Віктор Янукович та опозиційний кандидат Віктор Ющенко отримали по майже 40% голосів, з невеликою перевагою останнього.

Вже у другому турі незалежні соціологи в один голос заявляли – Ющенко набрав понад 54% голосів. Втім, результати ЦВК виявилися зовсім іншими – Янукович отримав понад 49% голосів, у той час як Ющенко – майже 47%. Значна частина українців не визнала цих результатів, як і уряди США, Канади та низки країн Європи. За 2 тижні світ сколихнуло повідомлення про спробу отруєння кандидата Віктора Ющенка, цю версію документально підтвердили в одній з австрійських клінік.

Під тиском сотень тисяч людей, які безперервно мітингували на Майдані незалежності у Києві, 3 грудня Верховний суд України визнав результати другого туру недійсними у зв'язку з численними системними порушеннями на користь Віктора Януковича. Переголосування 2 туру відбулося 26 грудня. Того ж дня ЦВК офіційно оприлюднила результати – майже 52% набрав Віктор Ющенко і став третім Президентом України.

Президентські вибори. 2010 рік

Через тотальне розчарування народу України політикою Ющенка на президентських виборах 2010 року він отримав лише 5,5% голосів, а в другий тур вийшли його соратниця по помаранчевому майдану Юлія Тимошенко та той таки Віктор Янукович. У другому турі з перевагою у 3,5% голосів перемогу святкував лідер Партії регіонів.

Президентські вибори. 2014 рік

Та пропрацювати на посаді президента визначений Конституцією 5-річний термін йому не судилося. Після багатотисячних акцій протесту наприкінці 2013 року, так званого "другого Майдану", проти якого було застосовано зброю, народ безапеляційно вимагав відставки Президента. І 22 лютого 2014 року Верховна Рада постановила, що президент Віктор Янукович, утікши з України, у неконституційний спосіб самоусунувся від здійснення конституційних повноважень і призначила позачергові вибори на 25 травня 2014 року.

Кандидатами у Президенти ЦВК зареєструвала 21 особу, кілька з яких достроково відмовилися від участі у перегонах. І незважаючи на результати, шості президентські вибори назавжди увійдуть в історію України, як свідчення того, що найвпливовішою силою в Україні є народ і в його силах призначати, усувати та змінювати очільників держави.