Катастрофа російського літака в Єгипті: огляд іноземних ЗМІ
Минулого тижня світ сколихнула страшна трагедія – аварія російського літака, який прямував з Шарм-ель-Шейха до Санкт-Петербурга. Загинуло 224 людини, у тому числі і діти. До посольств Росії у різних країнах світу люди і досі несуть квіти.
Ми вирішили ознайомитися з тим, що пишуть міжнародні ЗМІ з цього приводу. Безумовно, всі висловлюють співчуття, проте існують різні версії про причини та наслідки цієї страшної трагедії.
Так, видання Independent зазначає, що досить дивними є обставини, за яких літак зазнав аварії. Вони згадують, що рівно місяць тому Путін робив гучну заяву про можливу помсту з боку ІДІЛ Росії через підтримку Путіним сирійської влади. І дивно, що аварія виглядала так, ніби це і була помста ісламістів.
Також журналісти зазначають, коли б ісламісти дійсно вирішили мститися Росії, то у Путіна можуть виникнути великі проблеми вже у межах власної країни, і сирійська війна виявиться ближчою, аніж здається. Вони пояснюють, що серед представників ІДІЛ є вихідці з мусульманських республік південної Росії, насамперед, з Чечні, де досі діють сепаратистські та джихадські угруповання, причому деякі з них пов'язані з ІДІЛ. Вони зберігають активність всупереч тому, що Москва після чеченських воєн 1990-х років почала жорстоко їх пригнічувати. І це може призвести до локалізації подібних конфліктів в самій Росії.
Якщо підтвердиться, що на борту була бомба, підірвана в помсту за російські авіаудари по об'єктах ІДІЛ в Сирії, для простих росіян хаос на Близькому Сході перетвориться із заголовків про далекі зарубіжні події у жахливу і дуже близьку реальність, застерігають журналісти.
Цікаву думку щодо цього висловило китайське видання "Синь цзинбао". Журналісти висловили сумніви у тому, що теракт дійсно справа рук ІДІЛ, проте спробували пояснити, чому ісламісти так швидко і впевнено взяли на себе відповідальність за цю катастрофу. Китайські журналісти пояснюють це двома причинами. Однією з них є спроба залякування Путіна таким чином через обстріли російською авіацією позицій ІДІЛ в Сирії. Іншу причину вважають більш масштабною і глобальною. Це спроба продемонструвати всьому світу свої військові можливості.
"Визнання" ісламістами відповідальності за падіння літака є заявою про свої військові можливостях всьому світу: зростаюча міць ІДІЛ формує загрозу безпеці міжнародної цивільної авіації. Можна сказати, що ця катастрофа літака є спробою психологічної атаки ісламістів, а використання настільки трагічної події в політичних цілях демонструє екстремістську спрямованість ІДІЛ, переконують у виданні.
Чеське видання Parlamentnilisty робить наголос на тому, що така трагедія не є випадковістю, враховуючи стан російської авіації в цілому і заходи безпеки, якими зазвичай нехтують. Вони зазначають, що статистика останніх років показує жахливі цифри – показники гірші, ніж в країнах Африки. І саме технічний стан, а також невідповідність нормам безпеки могли стати одними з причин катастрофи.
Згідно з наявними даними, в США на одного пасажира, який загинув в авіакатастрофі, доводиться 13 мільйонів благополучно переправлених громадян, а в Росії це співвідношення становить один до 370 тисяч, наводять цифри журналісти.
Про такі ж дані кажуть і американці. Видання WallStreetJournal наголошує, що ця трагедія суттєво відрізняється від останніх авіакатастроф у світі, де головними причинами були погані погодні умови чи непрофесіоналізм пілотів. На їхню думку, тут трохи інші причини, але, зазначають вони, робити передчасні висновки ще зарано.
Експерти з авіаційної безпеки, які не беруть участь у розслідуванні цієї аварії, сказали, що вона помітно відрізняється від колишніх катастроф літаків в Азії та Африці, в яких лайнери швидко падали з крейсерською висоти. Тут були проблеми іншого характеру, підкреслили американці.
Безумовно, ця аварія стала страшною трагедією для багатьох людей. І думки з цього приводу різні. Але одне є беззаперечним – треба провести справді незалежне розслідування, треба вжити всіх можливих заходів безпеки і перевірити все, щоб у майбутньому цивільне мирне населення не розплачувалося за політику свого керівництва, навіть якщо вони самі обрали таке керівництво. І зараз залишається тільки сподіватися, що Росія буде максимально сприяти якісному міжнародному розслідуванню.