Казкове взаємозбагачення Порошенка і Ахметова, або Як видобувати астрономічні гроші з повітря

7 жовтня 2018, 15:00

За півроку до виборів Рінат Ахметов та Петро Порошенко уклали угоду, яка дозволить оточенню президента казково збагатитися. Про цю змову ми неодноразово говорили у випусках "Чесної політики", адже це глобальна корупційна схема, коли два непримиренних вороги раптом стали спільниками.

Коли Порошенко тільки прийшов до влади, він активно створював проблеми Ахметову – було розпочато кримінальне провадження щодо дестабілізації ситуації в країні, так званий план "Крепость", коли шахтарі мали блокувати урядові структури.

Читайте також: "Доклався до дерибану навіть у дрібницях": як член "клану" Порошенка "дбає" про репутацію "шефа"

Нинішній аудитор НАБУ, а на той час керівник департаменту Генпрокуратури Павло Жебрівський, розслідував ще одну справу – про переказ грошей українського "Енергоринку" структурам Ахметова за спожиту електроенергію на окупованих територіях. Я навіть допитувався як свідок у цьому провадженні. Ще одна справа стосувалася викрадення Олега Семінського – колишнього керівника компанії "Нафтогазвидобування", яка також зараз належить Ахметову.

А в один день всі проблеми Ахметова зникли, як роса на сонці. І майже одночасно підконтрольний Порошенку регулятор енергетики на чолі з колишнім співробітником компанії "Рошен" Дмитром Вовком запровадив схему "Роттердам+". Ту саму, яка почала збагачувати Ахметова та його тіньового партнера з Банкової нечуваними темпами.

Днями глава НАБУ Артем Ситник на засіданні нашого антикорупційного комітету Ради озвучив результати аудиту, в ході якого було встановлено суму переплати, яку здійснили ми з вами в інтересах Ахметова – і, як ми всі здогадуємося, Порошенка. Це 15 мільярдів гривень. Вдумайтеся – 15 мільярдів.


На початку каденції Петро Порошенко створював проблеми Рінату Ахметову

Тепер, щоб це стало частиною доказів по кримінальній справі, результати аудиту мають пройти через експертизу, яка після ухвалення так званого "Закону Лозового" має бути проведена лише в державних установах, де експерти можуть бути мішенню для тиску з боку президентського оточення. Так само, як це сталося в справі "рюкзаків Авакова", де експерта заради порятунку сина міністра внутрішніх справ переслідувала сама ж поліція, попри явний конфлікт інтересів.

Але, чим ближче до виборів, тим відвертіше бажання Банкової позбутися незручного керівництва НАБУ. Адже Порошенко, переставши бути президентом, втратить імунітет від розслідувань Антикорупційного бюро. Тому поки він ще президент, потрібно підготувати собі шлях до відступу та позбутися незручного Ситника.

Однак, крім того, наближення виборів змушує Порошенка прискорювати розрахунки з Ахметовим. Так звані "чайові" за "Роттердам+" та інші схеми – а це слово, "чайові", з інтерв'ю колишнього голови регулятора енергетики Вовка – мають бути легалізовані. І тому нещодавно на очах всієї держави втілили схему, яка виглядає як типова спроба легалізувати величезний відкат.

Ідеться про придбання інвестиційними банкірами Порошенка боргових зобов'язань з величезним дисконтом, які тепер будуть погашатися Ахметовим.


Наближення виборів змушує Порошенка пришвидшувати розрахунки з Ахметовим

Підприємство "Донецьксталь" належало проросійському олігарху Віктору Нусенкісу та родині колишнього генпрокурора часів Кучми Геннадія Васильєва. Після падіння Януковича активи "Донецьксталі" почав скуповувати Ахметов та його оточення – наприклад, депутат попередніх скликань Сергій Кий. А борги "Донецьксталі" з величезною знижкою став купляти Макар Пасенюк, який вважається негласним казначеєм усіх схем Порошенка та кузнею кадрів довірених людей.


"Чайові за Роттердам+" придумав Дмитро Вовк, колишній "рошенівець"

Окрім згаданого керівника енергетичного регулятора Вовка, від Пасенюка у владу пішли міністр енергетики Демчишин та глава Нацбанку Гонтарєва. Усі вони працювали в інвестиційній компанії ICU, яка раніше також активно скуповували борги Ахметова. Тепер же, починаючи з минулого року, вони почали скуповувати за одну десяту вартості кредити, які мала "Донецьксталь".

Так, компанія "Пріоритет", яку контролював екс-депутат Кий, читаємо – Ахметов, продала інвестиційному банкіру Порошенка кредит з дисконтом 88%. Тобто оточення Порошенка отримало кредит за 12% його вартості! Не менш царський подарунок зробив російський банк "ВТБ", який продав структурам Пасенюка кредит зі знижкою 87%. Тобто тут інвестбанкір Порошенка отримав право вимоги за 13% від вартості кредиту.

А тепер, у серпні-вересні 2018 року, змовники зустрілися. Ахметов став повноправним власником групи "Донецьксталь", а Пасенюк, який є довіреною особою Порошенка у всіх делікатних справах, накопичив боргів "Донецьксталі" на сім з половиною мільярдів гривень, скуплених з величезними знижками.


Макару Пасенюку від Гаранта дісталась роль інструмента отримання грошей від Ахметова

І Ахметов погодився погасити за номіналом, тобто 100% усіх боргів, які накопичились у Пасенюка. Той самий Ахметов, який перед цим на десятки мільярдів гривень збагатився користуючись схемою "Роттердам+". І той самий Пасенюк, який виростив голову регулятора енергетики Вовка.

Готовність Ахметова, який не звик розкидатися грошима, погасити стовідсоткову вартість зобов'язань, викликала підозри про змову. Але не між Ахметовим і Пасенюком. Той – надто дрібна фігура, щоб отримати таку щедру відплату від олігарха. Очевидно, що погашати мільярди гривень Ахметов буде Порошенку, який просто доручив Пасенюку бути інструментом отримання грошей у квазілегальний спосіб.

Станом на сьогодні між "Донецьксталлю", читай – Ахметовим, та структурою Пасенюка вже укладено мирових угод на два мільярди гривень. Тобто на рівному місці олігарх заплатив президентському фінансисту астрономічну суму – і ще більші суми попереду.

Читайте також: Не "Приватом" єдиним: який банк підім'яв під себе Порошенко і скільки "плюшок" з того має

Це все має стати предметом розслідування антикорупційних органів – але, очевидно, зробити їх можна буде після зміни влади. Саме тому збереження незалежності Антикорупційного бюро є чи не головним завданням найближчого часу.