Київ святкує 67 річницю звільнення від німецько-фашистських загарбників

7 листопада 2010, 14:17

Свято зі сльозами на очах. 67 років тому столицю України звільнили від німецько-фашистських загарбників.

Вже традиційно у ці дні у Києві - військові паради, покладання квітів до пам’ятників невідомим солдатам і, звичайно, спогади.

Тоді, попри все - Київ вистояв. Сьогодні у місті мало що говорить про зруйнований вщент Хрещатик, спалені та розграбовані будинки і крамниці, підірвані церкви та історичні пам’ятки. Дні ж, коли над містом літали кулі та лунали вибухи, свідки тих подій згадують не лише з героїчним сумом, а й з ностальгічною посмішкою. Особливо ті, хто у 40-ві роки були ще дітьми.

Традиційно згадають цими днями загиблих на героїчному Лютіжському плацдармі, втім, запеклі і не менш історично вагомі бої проходили не тільки там. У селищі Букрин Київської області радянські війська вперше випробували свої сили у бою за столицю. Щоправда, операція тоді провалилась через високу готовність німців до оборони і погану озброєність радянських солдатів.

"Війська, котрі висадилися на Букринському плацдармі, фактично не мали підтримки артилерії і танків. І найперші танки, які вдалося сюди переправити, це були танки легкі і, звичайно, вони не могли протиставити якусь вогняну міць німецьким "тиграм". І саме запеклість боїв засвідчують і місцеві мешканці. Кажуть, що на один німецький "тигр" приходилося до десяти радянських танків", - каже історик Василь Магас.

"Коли радянські війська форсували Дніпро - німецькі знаходилися тут, на найвищих точках. Зазвичай, їх позиції складалися з кількох рубежів. На передовій була піхота. Далі, у спеціально викопаних траншеях, знаходилися артилерія та припаси. Також звідси проводили мінометний обстріл", - каже журналіст Юлія Даценко.

Історики і далі продовжують сперечатися про історичні передумови та наслідки боїв за Київ та правильність рішень, прийнятих тоді верхівкою радянської влади. Втім, прості кияни впевнені - попри все, цей день святковий і головне - згадати ветеранів тієї війни.

Битва за Київ тривала майже півтора місяця. Під окупацією місто знаходилося 777 днів. За різними цифрами, у боях за звільнення Києва загинуло від 200 до 400 тисяч бійців.