Клятва Гіппократа на Євромайдані (Фото. Відео)

20 грудня 2013, 17:48

Кожен із них прийшов за покликом серця, яке зойкнуло після страшних кадрів розгону мирних студентів у ніч на 30 листопада.

Кров на рукавах силовиків, міцні удари кийків, покалічені люди, погублені діти, страх у очах тих, хто вцілів і знайшовся, заховався за стінами храму.

Ця трагедія вивела на вулиці сотні тисяч, а згодом і мільйони українців, які вже не так стояли за Європу, як за долі своїх дітей і друзів. Одними із перших тоді на Майдан вийшли лікарі: медики із досвідом, молоді слуги Гіппократа і навіть студенти медичних вузів. Повторного розгону боялися усі і він трапився... не такий кривавий, як попередній, але не менш жорстокий і байдужий. І саме в той момент медики завзято і без жодного примусу взялися боронити людські життя і рятувати постраждалих.

У ту ніч людей із травмами одразу доставляли до будинку профспілок, де знаходиться медична служба Євромайдану, звідки важко травмованих доправляли уже до лікарень.

Тут був і Президент Всеукраїнського Лікарського Товариства Олег Мусій — лікар із величезним стажем, який сьогодні координує роботу медслужби штабу національного спротиву.

На жаль Олег Степанович підтвердив інформацію про дві смерті, тим чи іншим чином пов'язані із Майданом: це труп із пробитою головою і відкритою формою туберкульозу, який знайшли позаду "Глобуса", і чоловік, який помер через зупинку серця 15-го грудня.

Щоправда, лікар намагається заспокоїти людей і просить не панікувати. Так от яка ситуація. Стосовно першої смерті: лікар заспокоїв, що перебувати поруч із трупом із туберкульозом — аналогічно, що їхати у транспорті із живою людиною, яка страждає від туберкульозу, тобто не слід створювати особливого "ахтунгу", переймаючись за здоров'я активістів. Стосовно другої смерті, то пан Мусій запевняє: така трагедія могла трапитися у будь-якому місці у будь-яку мить і робити Євромайдан якимось фактором, що міг це спричинити чи вплинути, — не варто. У той час на Майдані було близько мільйона людей із різних регіонів, різного віку й із різними захворюваннями.

Наразі по периметру усього Майдану розташовані 7 стаціонарних медичних пунктів та основний — у будинку профспілок (3 поверх). Самі ж медики кажуть, що під час порівняно мирних періодів євромайданування люди звертаються переважно із застудами (бо стоять днями і ночами на Майдані), підвищеним тиском, переохолодженням і травмами на кухні. Аби надати першу медичну допомогу у пунктах на майдані є усе необхідне, усі ліки люди приносять медикам самі не вимагаючи й копійки за це.

У медичному пункті днями і ночами чергувала моя подруга Наталя зі Львова, яка із височенною температурою після таких екстремальних умов змушена була поїхати на кілька днів додому, аби бодай трохи прийти до тями.

Вона також підтверила, що більшість скарг не є серйозними: кашель, нежить, біль у горлі.

"Часто люди приходить зі скаргами на біль голови і серця, при розпитуванні з'ясовується, що вони не сплять добу, а інколи й більше, що й призводить до такого стану, — ці люди просто перевтомлені і виснажені, адже складність не лише в тому, щоб вистояти, а й холодна температура повітря і нервове напруження, — каже Наталя.

Коли я забігла до медпункту, щоб поцікавитися, як вони там і перекинутися кількома словами, то на посту був старший чоловік із Києва. Він саме був на Майдані під час розгону 11 грудня і намагався зарадити людям, які отримували поранення, коли захищали барикади. Каже, найбільше було переломів, адже того разу "Беркут" діяв "лояльніше" і бив по ногах: травмуючи їх, люди ковзалися на кризі, падали і травмувалися ще дужче.

Побачилася я й з молодим лікарем із Сміли, який заледве говорив, бо охрип на морозі, але впевнено мав намір стояти ще цілу ніч (після 36-годинного чергування).

Розповів цікаву історію, як носив ліки у Маріїнський парк на мітинг "за Януковича" і ті за 4 хвилини розхапали усі медикаменти із його дорожньої аптечки і навіть три пари шкарпеток віддав і рукавички, які попросила жінка, що дуже замерзла. Каже, на тисячу людей там була передбачена тільки одна бригада медичної допомоги. Я пішла потім перевірила — таки дійсно одна, і та стояла метрів за 150 від самого "антимайдану". Що ще здивувало: на усю територію мітингу "за Януковича" — один медпункт, та й на тому напис "Сторонним вход запрещен".

До речі, Олег Мусій розповів, що євромайданівські медики надавали допомогу і активістам із мітингу Партії регіонів, і навіть "тітушкам", які по неї зверталися. Каже, що для лікарів немає різниці між євромайданівцями і "тітушками", а от коли вони знімають медичні халати і йдуть на Майдан висловлювати свою позицію, — інша справа:)

"А коли ми у халатах, то для нас немає різниці, кому надавати допомогу, для нас не існує активістів майдану і "тітушок", для нас існують люди, які потребують допомоги, і ми її надаємо", — каже лікар.

Отак дотримуються клятви Гіппократа!