Конституція Пилипа Орлика святкує трьохсотліття
На початку XVIII століття цей правовий документ перевернув історію. Українці завдяки своєму гетьману отримали Конституцію на 77 років раніше, ніж, наприклад, американці.
Тетяна Селезньова (журналіст): “В першій статті унікального документу Пилипа Орлика говорилось про єдину віру, у другій - про непорушність державних кордонів. Понад три століття нащадки видатного гетьмана зневажали цей документ”.
Пилипу Орлику вдячні нащадки поставили пам’ятний камінь. На постамент коштів немає. Та й він і не потрібен, зважаючи на відсутність будь-якого резонансу на державному рівні у річницю ухвалення першого основного закону, - кажуть активісти молодіжних організацій, вони вирішили відзначити ювілей Конституції Орлика по-своєму - роздавали перехожим примірники документу.
Олександр Алфьоров (історик): “Коли наші з вами предки 300 років тому об`єдналися і написали договір між собою, в якому заключили, що Україна мусить бути незалежною, Україна мусить мати свою православну церкву, соціальний захист, в народі називається Конституція Орлика, насправді документ називається "Договори і постанови", я його знайшов в 2009 році в московському архіві, скопіював, вивезти відразу не вдалося”.
Текст Конституції написаний староукраїнською та латиною. Україномовний оригінал досі зберігається у Російському державному архіві давніх актів. Українці ж задовольняються копією, яку передали столичному Музею гетьманства.