Конституційний суд України скасував політреформу 2004 року

1 жовтня 2010, 19:55

Назад у минуле - до президентсько-парламентської форми правління. Конституційний суд скасував політреформу 2004 року.

Феміді, склад якої парламент оновив за 2 дні перед розглядом подання, для винесення вердикту знадобився лише тиждень.

"Конституційний суд України вирішив - визнати таким, що не відповідає Конституції України, є неконституційним Закон України про внесення змін до Конституції України від 8 грудня 2004 року №2222 - 4 у зв'язку з порушенням конституційної процедури його розгляду та прийняття", - каже голова КСУ Анатолій Головін.

Повноваження часів Кучми, нинішній Президент Віктор Янукович, отримує вже відсьогодні. КСУ наголосив - рішення набирає чинності з дня ухвалення і є кінцевим та обов’язковим до виконання. Представники влади переконують - відтепер Україна житиме за найкращою Конституцією.

"Це означає, що на сьогодні всі суспільні правовідносини в державі регулюються цією Конституцією, яка визнана найкращою європейською Конституцією всіма міжнародними інституціями. Сторінка чвар, розбрату, на сьогодні сторінка владних війн і спорів перегорнута", - каже представник Президента України в КС Олена Лукаш.

У цьому певен і сам Президент. Відтак, каже, рішення Конституційного суду не є несподіваним для народу. У 2004-му головний закон переписували поспіхом, тому він приніс лише падіння економіки та послабив позиції України у світі, зауважив Віктор Янукович у спеціальному зверненні до народу. Міняти ж політичну систему повинен народ - переконаний гарант.

"Я підтримую ідею референдуму, а також ідею Національної конституційної асамблеї як механізму для ефективної консолідації на шляху реформування політичною системи. Альтернативи курсу на зміни та поліпшення життя людей немає", - каже Президент України Віктор Янукович.

У опозиції ж уже заявили - з нинішнім рішенням КСУ усі органи влади втратили легітимність. Адже, глава держави, парламент та уряд були сформовані за редакцією Конституції 2004-го. Відтак вимагають дострокових виборів і Президента, і Верховної Ради. В уряді з цим категорично незгідні.

"Вони не наділені тією владою, яку собі присвоїли цим рішенням Конституційного суду. І тому висновок може бути лише один. Президент, парламент, уряд - всі вони тепер мають бути переобрані на невідкладних президентських та парламентських виборах", - каже лідер партії БЮТ-Батьківщина Юлія Тимошенко.

"Це рішення жодним чином ніяк не змінює статус і легітимність чинних органів і посадових осіб державної влади. Всі органи державної влади і всі посадові особи, продовжують виконання своїх обов'язків в об'ємі і в спосіб, який визначений законами України. Без жодних змін", - каже міністр юстиції України Олександр Лавринович.

Аби утвердити зміни до Конституції, своє слово тепер має сказати Верховна Рада: необхідна умова - підтримка щонайменше двох третин депутатів. У Партії регіонів запевняють, голоси, щоб повернути країну назад у 96-ий, знайдуть.