Корали - ідеальна домівка для морської живності
Корали часто плутають зі скам’янілим морським дном. Насправді це живі істоти, які ростуть і розвиваються.
У тропічних широтах корали утворюють цілі рифи, що, звісно ж, зумовлено спекотним кліматом. Вони з’являються лише на мілководді під дією прямого сонячного проміння. Саме завдяки кораловим рифам фауна бідних на кисень тропічних вод настільки розмаїта. Вони слугують ідеальною домівкою для всілякої морської живності.
Втім корали, як будь-які інші живі організми, чутливі до змін у навколишньому середовищі. Різкі температурні коливання, перепади показників солоності і мутності води - все це може призвести до відмирання цілих рифів.
Докладаються до занепаду коралових колоній і люди. Великий бар'єрний риф, розташований уздовж східного узбережжя Австралії, є найбільшою у світі спорудою, яку творять живі організми.
Екскурсії на риф щороку збагачують австралійську казну на мільярд американських доларів. Але вплив нескінченних туристичних потоків є катастрофічним. Дайвери спільно з місцевими рибалками забруднюють воду, роблять її непридатною для життя.
Можливо, не безпосередній, але все ж антропогенний вплив відчувають на собі і коралові рифи, розташовані подалі від берегової лінії. Вони потерпають від глобального потепління, зумовленого, головно, парниковими газами - продуктами надміру активного промислового виробництва.
Якщо темпи потепління не зменшаться, уже через 20 років коралових рифів буде вдвічі менше.
Загрожують коралам й інші хижаки. Сплеск популяції морської зірки, яка харчується кораловими поліпами, зумовив небачене спустошення на Великому бар’єрному рифі у 80-х роках.
Природоохоронні організації, звісно ж, розуміють всю серйозність ситуації. Вони намагаються захистити унікальні природні пам’ятки. Приміром, Великий бар’єрний риф ще в 1979 році внесли до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Якщо кожен з нас буде дотримуватись норм та приписів, які встановлюють екологи, природні заповідники вдасться врятувати.