Корумпована Україна: чому е-декларування так і не принесло позитивних результатів

9 грудня 2016, 18:53
Читать новость на русском

Україну й досі сприймають як найкорумпованішу державу в Європі. Про це йдеться у звіті європейської рахункової палати. Майже півтора місяці тому чиновники та депутати задекларували свої статки і стало зрозуміло, що гучні заяви про боротьбу з корупцією у більшості – популізм

Теперішній керівник Укравтодору Славомір Новак не носить годинників. Адже свого часу він, колишній польський міністр транспорту, через дорогий аксесуар поплатився посадою. Не задекларував годинник за 5500 доларів і змушений був піти у відставку. Про такий вчинок годі і мріяти в українських реаліях. За законом про електронне декларування, державним діячам максимум загрожує штраф.

Найвища міра кримінальної відповідальності – це два роки ув'язнення. Вона починається, якщо подана недостовірна інформація на суму в понад 350 тисяч гривень,
– розповіла координатор коаліції ГО "Декларації під контролем" Олександра Дрік.

Експерти підрахували, що в одній тільки Верховній Раді зосередилося 12 мільярдів гривень І це при тому, що серед мільйонерів-депутатів є й ті, що ледь не зі студентства працюють виключно на державу.

Для того, щоб заробити такий обсяг грошей, їм треба було б працювати в Україні ще до часу встановлення Київської Русі,
– зазначає виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

Цих грошей вистачило б, щоб покрити дефіцит у бюджеті на наступний рік. Або три роки підряд закуповувати ліки. А якщо ці гроші роздали б усім українським безробітним, то вийшло б по 5 тисяч гривень на кожного, що можна було б використати на їх перекваліфікацію чи відкриття власної справи.

Читайте також: Мама "бідного" нардепа володіє нерухомістю на мільйони гривень: розслідування

Більше місяця пройшло з того часу, як "державні мужі" звітували про статки. ГПУ звітує: у півсотні депутатів є порушення в деклараціях. Матеріали ГПУ передала до Національного агентства з запобігання корупції. Власне, НАЗК і відповідає за перевірки.

"За місяць після подання декларації вони офіційно не перевірили жодної декларації", – розповіла Олександра Дрік.

Вона нарікає: НАЗК відверто саботує процес. Ще досі не затверджений порядок перевірки. Тобто в якій послідовності перевірятимуть декларантів, з яких джерел шукатимуть інформацію. Ба більше: коли НАЗК має закінчити перевірку. Адже процес може затягнутися навіть на роки.

А от в агенції божаться, що активно працюють.

У той час експертів цікавить, як перевірятимуть готівку у деклараціях. І чому на руках стільки кешу. Депутати пояснюють, що не довіряють банкам. А от експерти вважають інакше: гроші можуть бути зароблені нечесно. Адже 12 мільярдів гривень у банках дозволили б кожному окремому депутату отримувати близько 160 тисяч гривень у місяць.

Читайте також: З 2017 року е-декларації заповнюватимуть не лише чиновники (Документ)

У день боротьби з корупцією міжнародні партнери вкотре нагадали, що стежать за історією з деклараціями. У спільній заяві США, Канада та Європа закликали достовірно перевірити електронні декларації.