Корупційні схеми, які викрила пожежа на нафтобазі
Масштабна пожежа на нафтобазі приватної компанії "БРСМ-Нафта" на Київщині, яка розпочалася ввечері 8 червня, стала не лише ключовою надзвичайною подією початку літа. Вона привернула увагу урядовців до корупційної схеми, про яку журналісти писали ще минулого року.
Наразі загальна кількість загиблих внаслідок майже тижневої пожежі, за офіційними даними, досягла п'яти людей, постраждало ще 14.
Як пояснив міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков, причиною пожежі на нафтобазі "БРСМ-Нафта" стало системне порушення правил пожежної безпеки. За його словами, у зв’язку із пожежею було відкрито кримінальне провадження за статтею про посадову недбалість на нафтобазі, узгоджені з прокуратурою підозри двом керівникам нафтобази — головному інженерові Юрію Южанину, який відповідав за безпеку праці, та виконавчому директору і фактичному керівнику Юрію Шквирі. Обидвабули затримані 12 червня.
Суд уже обрав запобіжний захід головному інженеру — домашній арешт з електронним браслетом. Інший персонаж, якому також повідомили про підозру, зараз намагається уникнути судового засідання, але ми "ліберальничати" більше не будемо, і мабуть, у цьому випадку буде силовий привід,
— підкреслив Аваков.
Голова МВС також припустив, що, швидше за все, будуть притягнуті до відповідальності ті, хто давав дозвіл на будівництво нафтобази поблизу військового об'єкта.
"Це і місцева влада в особі місцевих рад та райради, і райадміністрації, і великі військові чиновники, які погоджували це будівництво", — запевнив він.
Корупційні схеми
Також міліція розслідує велике кримінальне провадження, за матеріалами якого держбюджет України зазнав 1,2 млрд грн збитків через "створення контрафакту бензину шляхом змішування сурогатних сумішей і конденсату". Ці суміші продавалися на заправках під виглядом бензину А-92 і А-95 без акцизу.
Ще кілька днів тому Аваков пояснював, що в рамках цього провадження планувалося проведення 12-ти обшуків на об'єктах групи компаній "БРСМ" – центральному офісі, семи автозаправних станціях, чотирьох нафтобазах, у тому числі і на палаючій нафтобазі під Васильковом. Тоді ж він наголосив на тому, що кримінальне провадження за цими фактами було відкрито влітку минулого року, слідчі збиралися припинити незаконну діяльність, проте в жовтні 2014 року матеріали справи вилучила ГПУ та закрила справу "за відсутністю складу злочину".
БРСМ: ИНФОРМАЦИЯ И ФАКТЫ БЕЗ ЭМОЦИЙ.Восьмого июня в 17 часов 50 минут в дежурную часть Васильковского райотдела милиц...
Posted by Arsen Avakov on 12 червня 2015 р.
Про причетність ГПУ до оборудок на нафтобазі заявили також і в СБУ. Голова відомства Валентин Наливайченко спочатку повідомив, що нафтобаза компанії "БРСМ-Нафта" належить екс-міністру часів Януковича, а її співвласником був заступник попереднього генпрокурора. Після того, як голова СБУ зробив цю заяву, з’явилось повідомлення про те, що його викликають на допит у Генпрокуратуру. При цьому у ГПУ наголосили на тому, що виклик голови Служби безпеки на допит в Генпрокуратуру не означає, що між цими відомствами є яке-небудь протистояння.
Історія Даниленка
15 червня Наливайченко повідомив, що передав слідчим прокуратури матеріали справи щодо корупції у сфері постачання нафтопродуктів, де фігурує екс-заступник Генпрокурора Анатолій Даниленко.
Є матеріали про корупційну схему, яка завдала збитків на понад мільярд гривень протягом тільки останніх 2014 і 2015 років державному бюджету. У цій схемі були задіяні великі російські підприємства, які постачали нафтопродукти в тому числі і на цю незаконну нафтобазу,
— сказав він.
Окрім того, за його словами, у цій схемі є колишній міністр Едуард Ставицькій, і в цій схемі зупиняв правоохоронні органи, зокрема міністерство внутрішніх справ у жовтні 2014 року на той час заступник ГПУ Даниленко.
За словами Наливайченка, за підсумками розмови зі слідчими ГПУ правоохоронці домовилися об'єднати зусилля у розслідуванні цієї справи. Від СБУ, за словами Наливайченка, по цій справі працюватиме керівництво спецпідрозділу "Альфа" та керівництво головного слідчого управління СБ.
"Вони їдуть до керівництва ГПУ і починаємо зараз діяти. Треба не тільки виявити і повідомити про корупцію, як ми це вже зробили, а негайно перейти до етапу допиту, викликів і затримань", — додав він, уточнивши, що СБУ виділяє усіх необхідних спеціалістів, починаючи від бойових підрозділів для початку слідчих дій стосовно тих посадовців, які є у матеріалах кримінального провадження про "екоцид" за Статтею 441.
На причетність Даниленка та Ставицького до нафтобази правоохоронці звернули увагу лише після того, як вона запалала. Журналісти про це писали ще у вересні минулого року.
Рубрика ДОШЛО. В ней, ребята, я совершенно случайно объясню логику генпрокурора, самопалево генпрокурора, разницу между ...
Posted by Denys Bigus on 30 вересня 2014 р.
Щоправда, тоді на це звернули увагу внаслідок іншого розслідування, яке журналісти провели щодо майна екс-заступника голови ГПУ. Тоді йшлося про те, що родина Даниленка вивела з державної власності 140 гектарів водойм поблизу сіл Хлепча та Солтанівка Васильківського району Київської області через фірму “Солтанівка-каскад”.
Унаслідок цього ж розслідування згадали і про те, що генералом Даниленко став, внаслідок формальної операції із власного звільнення і призначення на посаду, яка відповідала "генеральському" чину.
Після публікації цього розслідування, від тогочасного генпрокурора Віталія Яреми вимагали звільнити Даниленка. Однак, судячи з усього, Ярема був не готовий позбавити посади свого скандального заступника. Відтак, його то відстороняли від виконання обов’язків, то знову поновлювали, посилаючись на відсутність порушень у його діях. Остаточно він був звільнений лише після того, як генеральним прокурором було призначено Віктора Шокіна.
Допоки СБУ вимагає від Генеральної прокуратури затримання Даниленка, наполягаючи на тому, що саме він разом із Ставицьким (який був оголошений у розшук ще у березні 2014 року) несе відповідальність і за пожежу, і за завдані нею збитки, у Кабміні вже думають про те, як домогтися відповідної компенсації.
Зокрема, прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк доручив ДСНС, Генпрокуратурі і Мін'юсту підготувати цивільний позов про компенсацію збитків, нанесених державі протиправною діяльністю власників компанії "БРСМ-Нафта" у зв'язку з пожежею на її нафтобазі. За підрахунками глави ДСНС України Миколи Чечоткіна, йдеться приблизно про 47-48 млн грн. При цьому Аваков запропонував вдатися до арешту майна компанії "БРСМ-Нафта" для забезпечення позову держави до цієї компанії про компенсацію збитків.
У самій же компанії наполягають на необхідності проведення міжнародної експертизи для встановлення причин загоряння на нафтобазі та натякають, що пожежа могла виникнути внаслідок умисного підпалу. Свою позицію пояснюють тим, що "це не перший інцидент на об’єктах компанії".
Якщо точніше – сьомий, починаючи з вибуху на АЗК у Переяславі-Хмельницькому 22 квітня 2014 року. У двох випадках вдалося знешкодити вибухівку й попередити вибухи. Однак за всіма цими інцидентами розслідування досі не завершено,
— йдеться у повідомленні "БРСМ".