Країною прокотилася низка мітингів проти двомовності

18 жовтня 2010, 20:52

Достатньо і однієї мови. Мовне питання вивело на вулиці України небайдужих.

Мітингувальники вимагали залишити українську єдиною державною та закликали парламент відмовитись від розгляду законопроекту "Про мови".

"Це відволікання народу від наболілих проблем. Я так вважаю, тому що є набагато більше проблем для людей на порядку денному, для будь-якої пересічної людини і російськомовної не стоїть це питання про мову", - каже активіст Євген Нищук.

Натомість, у парламенті заявляють - даний законопроект принаймні до виборів розглядати не будуть. Офіційно - немає усіх експертиз від мовознавців, неофіційно - аби не збурювати населення.

"На цей пленарний тиждень ніхто його не передбачав виносити, на пленарний тиждень 2-5 листопада ніхто не планував його виносити. Разом з тим, акції відбуваються, висновок очевидний - боротьба за статус української мови поєднується із боротьбою за електорат", - каже голова Верховної Ради Володимир Литвин.

У традиційно політично активному Львові акція, на відміну від Києва, була небагаточисельною - близько 200 людей.

"Я тільки що приїхав з Криму, я бачив що то твориться. Як заходиш в магазин і розмовляєш на українській мові, то так, якби я казав на єврейській, чи англійській і так дивляться на тебе, ніби я був ворог номер один. Хіба то допустимо?" – каже учасник акції у Львові Михайло Боярський.

Ще менше учасників всеукраїнської акції на захист української мови було на Донеччині. Півсотні мітингувальників тримали у руках нашвидкуруч намальовані плакати із гаслами та скандували "одна державна мова".

"Фактично невілюється значення української мови для нашої держави і російська мова робиться як мова регіональної меншини. Адже якщо забрати у України її мову, традиції, то не буде України, ми фактично станемо частиною Росії", - каже учасник акції у Донецьку Богдан Каркачьов.

У Сімферополі ж на захист мови ніхто і не вийшов. Мітинг мав відбутися на площі біля будівлі Представництва Президента України в Криму, але в призначений час і навіть за годину жодного учасника так і не з’явилося. Пересічні ж городяни про акцію навіть не чули.

"Не було інформації, щоб люди вийшли на площу, прийняли участь, я особисто нічого не чула. Якщо Україна означає українська мова - з цим потрібно погоджуватися. Це державна мова. Російська мова природно друга мова, крім того у нас в Криму ще і кримськотатарський теж. Треба всі мови поважати", - каже мешканка Сімферополя Ельмаз.

Нагадаємо, раніше представники Інституту української мови Академії наук разом з Інститутом мовознавства рекомендували парламенту взагалі не ухвалювати жодного з семи законопроектів, зареєстрованих у парламенті, як такі, що погіршують мовне середовище в країні.