УКР РУС
18 жовтня 2014, 18:55
2

“Крим. Реалії”. Чи потрібні Україні кримські українці?

Після початку російської окупації тисячі людей були вимушені покинути свої кримські будинки та шукати порятунку на материковій Україні. Але й досі ці люди не мають чітко визначеного статусу. То ж чи потрібні Україні кримські українці? – це питання вивчали журналісти “Радіо Свободи”.

За офіційними даними, з Криму на материкову Україну виїхало понад 18 тисяч людей. За неофіційними – таких переселенців щонайменше вдвічі більше.

Проблеми переселенців мав би вирішити спеціальний закон. Але парламентарі не квапляться з його ухваленням. За цим законопроектом передбачається державна підтримка тих, хто був змушений покинути Крим. Ще в травні цей законопроект пройшов перше читання.

Цього тижня під час засідання парламенту переселенці організували пікет в підтримку законопроекту про вимушених переселенців, але до них не дослухались. В раді цей законопроект навіть не поставили на голосування.

Ключова проблема полягає в тому, що за цим законом (якщо він буде ухвалений) український уряд буде нести дуже серйозні фінансові зобов’язання. Виглядає, що Україна поки не хоче нести таку відповідальність, а пускає все на самотік, залишивши вимушених переселенців на волонтерів,- переконаний політолог Тарас Березовець.

Тим часом, в Криму самопроголошена влада проводить перепис населення. Перепис населення триватиме до 25 жовтня. За один день працівник Федеральної служби державної статистики має опитати близько 450 людей.

В кримськотатарській спільноті, на яку зараз посилився тиск з боку російської влади, вбачають іншу мету цієї переписної кампанії. Люди згадують, що перед депортацією в травні 1944 року тодішня влада також проводила перепис населення.

На думку правозахисника з Української Гельсінської спілки Бориса Захарова, побоювання кримських татар цілком виправдані.

Сьогодні від Путні можна очікувати будь-яких злочинів проти людяності. Адже окупація Криму та напад на суверенну державу вже шокували весь світ. Путін хоче змінити світовий порядок. І система безпеки, за якою мит жили з 1948 року, вона зараз не діє, - переконаний Захаров.