Крим узаконив вільне використання російської мови на півострові
26 травня парламент Республіки ухвалив постанову "Про реалізацію гарантій на вільне використання російської мови та виконання зобов'язань щодо реалізації Європейської хартії мов".
Кримські парламентарії вирішили - в Україні російську мову утискають, а вони її захистять. Розпочали з дублювання фільмів.
Володимир Іванов (депутат Верховної Ради АРК): “Сьогодні Україна є суб'єктом СОТ. Україна заявляє, що є правовою міжнародною державою, і не можна нав'язувати суб'єкту підприємницької діяльності що і як йому робити. Сам споживач, в даному випадку глядач, визначить: які фільми йому краще дивитися і платити гроші за це, а це - приплив податків до бюджетів різних рівнів”.
Крім того, кримські депутати розробили 7 законопроектів щодо використання російської мови по всій країні. Планують їх внести у Верховну Раду. Втім, на швидке просування лояльних до російської законів не сподіваються.
Олександр Чорноморов (народний депутат): “Арифметично - фракція Партії регіонів, фракція Компартії - ми очікуємо солідарного голосування. Фракція Литвина - може бути, але навіть цього мало. А ось ті депутати, яких деякі називають “тушками”, які увійшли до коаліції, голосування їх абсолютно непередбачуване з даного питання”.
Олена Бондаренко (народний депутат, Партія регіонів): “Я платник податків для держави, а держава зі мною намагається говорити нерідною мовою. Я знаю українську, більше того, диктант 2 роки тому я на 5 балів написала без чиєїсь допомоги. Але в мене немає вільного спілкування, для мене це нерідна мова, розумієте?”
Втім, інші депутати-регіонали переконані, прокуратура оскаржить рішення кримського парламенту, посилаючись на Європейську хартію мов, адже саме її вимоги в Криму не виконуються.
Володимир Зубанов (народний депутат, Партія регіонів): “Якщо ставати на бік мовних хартій, то в Криму повинні вивчити й знати українську мову всі і впроваджувати її офіційно повсюди, і потім захистити, от як вони прийняли рішення, російську і татаро-кримську, але вони ж цього не зробили, тобто вони тільки з одного боку - російська і все”.
До того ж, рішення кримських депутатів, на думку експертів, суперечить Конституції України та рішенню Конституційного Суду. І ревізія цих документів може спровокувати громадянський конфлікт.
Павло Мовчан (народний депутат, БЮТ): “Сигнал досить тривожний з Криму. Він не стабілізує, а навпаки - буде детонувати. Той, хто затіває це - не усвідомлює”.
Володимир Зубанов (народний депутат, Партія регіонів): “Це питання доволі таки серйозне і воно буде збурювати суспільство більше, ніж Чорноморський флот”.
Втім, більшість членів провладної партії переконані, що коли половина України викреслить державну мову з власного життя - це буде нормальний порядок речей. І жодних тобі збурень.
Вадим Колесніченко (народний депутат, Партія регіонів): “Виконуючи закон України про регіональні мови, вказавши, що на їх території одна з мов, яку Україна визнала регіональною, може бути російська, це як юридична і політична заява. Я не думаю, що тут великий вихід відбувся за рамки повноважень, тому що подібні рішення за останні 3 роки прийняли, здається, 12 обласних і міських рад південного сходу. Половина областей буде мати регіональну мову російську - і це нормально”.
Найближчим часом мовне питання в країні "знімуть". Таку обіцянку дав Президент, про це говорять і депутати-регіонали. Мовляв, буде ухвалено базовий закон, який розставить всі крапки над "і".