Криваві теракти Брейвіка: подробиці масового вбивства та лояльне ставлення до злочинця
Норвегія згадує жертв жахливого теракту в Осло та на острові Утойя. П'ять років тому колишній військовий Андерс Брейвік холоднокровно вбив 77 людей, ще близько сотні постраждали.
Хронологія терактів
22 липня 2011 року – найстрашніший день в історії Норвегії. В урядовому кварталі столиці прогримів потужний вибух – восьмеро людей загинули, десятки поранені. Серед постраждалих були і урядовці.
А буквально за декілька годин приголомшила ще одна трагедія. На острові Утойя неподалік Осло чоловік у поліцейській формі жорстоко розстріляв сім десятків підлітків. Тих, хто вижив, добивав контрольними. Жертви назавжди запам'ятали вираз його обличчя: суміш спокою, гніву і усмішка.
Читайте також: Теракти в Норвегії: що керувало Брейвіком
Підготовка до кривавого злочину
Уся ця кривава бійня – справа рук однієї людини – Андерса Брейвіка. Уже в суді він розповів, що теракт планував 9 років. Півроку жив на фермі – так легше було виготовляти вибухівку під виглядом добрив.
Перед атакою Брейвік розіслав свій маніфест на півтори тисячі сторінок – Декларацію незалежності Європи. Закликав до революції в ім'я перемоги над мігрантами, марксистами і занадто вільними жінками.
Читайте також: Відео теракту Брейвіка вперше показали на норвезькому телебаченні (Відео)
Суд над Брейвіком
Спершу судмедексперти визнали Брейвіка неадекватним і поставили діагноз – шизофренія. Після року суперечок дійшли висновку – страшний теракт вбивця скоїв у здоровому глузді. За холоднокровне масове вбивство душогуб отримав 21 рік ув'язнення. Норвезькі закони суворішого покарання просто не передбачають.
Зараз найстрашніший терорист країни живе наче на курорті. Його камера нагадує трикімнатну квартиру. Тут є спальня, кабінет та спортзал. Вбивця може дивитися телевізор, має доступ до комп'ютера та право на листування.
Читайте також: Daily Telegraph: Мама Брейвіка з дитинства бажала синові смерті та сексуально розбещувала його
При цьому сам Брейвік називає такі умови садистськими. Мотивуючи це тим, що їжа несмачна, а його мордують повною ізоляцією. Терорист навіть погрожував оголосити голодування. Парадоксально, але за декілька місяців суд в Осло визнав – утримання Брейвіка суперечать Європейській конвенції прав людини. Уряд змушений був виплатити йому компенсацію.
Вшанування пам'яті загиблих
Сьогодні Норвегія у скорботі. Пам'ять загиблих вшанували панахидою в кафедральному соборі в Осло.
На місце смерті десятків невинних людей на острові Утойя приносять квіти.
Фото: GettyImages