Крок від центру: національне опитування як альтернатива "референдуму"
Разом з президентськими виборами 25 травня громадяни України могли б вирішити питання децентралізації влади, про що говорили ледь не з перших днів Незалежності.
Втім, голосування за відповідний законопроект депутати провалили. Національне опитування могло б стати альтернативою так званому референдуму на Сході країни, де мешканців підбурюють до створення республік. Журналісти російського каналу lifenews навіть встигли привітати сепаратистів
Чимало громадян Луганщини та Донеччини підтримують заклики до так званої федералізації. Або ж перебувають на роздоріжжі.
Сепаратистів величезний відсоток, це зовсім не 20, не 30 відсотків. Ну як за моїми даними, за моїм знайомим, так їх 90 відсотків, - розповіла вдова вбитого сепаратистами депутата Володимира Рибака Олена Рибак.
Проросійські політики та організації за федералізацію на східних теренах агітують вже не перший рік, обіцяючи людям райське життя без Києва.
Тлумачний словник української мови: "Федерація - союзна держава, що складається з ряду держав або державних утворень".
Тобто, кожна з частин країни, що оголосить себе федерацією у складі України, зможе мати свій парламент і уряд.
Кожний громадянин має фінансувати два президенти, два парламенти, знати купу законодавство, тому, що виїжджаєш з одної частини федерації в іншу - там вже інші закони, - каже директор з науки та розвитку Інституту громадянського суспільства Анатолій Ткачук.
Федералізація в нинішніх умовах - це фактично феодалізація, - пояснює директор з науки та розвитку Інституту громадянського суспільства Анатолій Ткачук. Області ризикують перетворитися на такі собі особисті володіння губернаторів-олігархів, тоді як місцеві громади.
Як не мали прав, так і не будуть. Відбувалася після авторитаризму децентралізація у Іспанії, і вона пройшла не до громад, а до регіонів, то Іспанія має зараз дуже серйозні проблеми щодо єдності свого простору, щодо ефективності управління, тому що 50 відсотків ресурсів реалізується на рівні провінцій і тепер провінції не дають змоги провести децентралізацію до рівня громад, - вважає директор з науки та розвитку Інституту громадянського суспільства Анатолій Ткачук.
Тлумачний словник української мови: "Децентралізація - це система управління, за якої частина функцій центральної влади переходить до місцевих органів самоуправління".
Натомість децентралізація влади, переконані експерти, допоможе мешканцям маленьких міст, селищ і сіл.
Щороку держава не додає місцевим громадам приблизно 18-20 мільярдів гривень, - порахували в Інституті стратегічних досліджень. В результаті - школи, садочки, дороги так і залишаються лише проектами.
Це зараз головна проблема, що місцеве самоврядування не має фінансової основи, для цього передбачається зробити те, що місцеві податки будуть залишатися саме там, де вони збираються і частина загальнодержавних також вона буде залишатися в регіонах і іти на виконання цих повноважень органів місцевого самоврядування, - розповідає директор політико-правових програм Центру Разумкова Юрій Якименко.
Аби гроші використовувалися ефективно, потрібно, аби громади були активними в обстоюванні власних прав. Тому децентралізацію, вважають експерти, слід починати саме з укрупнення громад. Про це йдеться і в Концепції реформи місцевого самоврядування, ухваленої урядом на початку квітня.
Територіальних громад більше 11 тисяч в країні, а їх може залишитися півтори тисячі територіальні громади будуть об'єднуватися навколо найсильніших центрів на цій території. де, якщо в місті, навколо міста, то зрозуміло, що це місто, якщо в сільській, селищній місцевості в такому селі, як правило є базар, церква, є магазини. Розташовані медичні заклади, школа, - каже директор аналітичного центру Асоціації міст України Володимир Пархоменко.
Деякі міста самостійно намагаються вирішувати власні проблеми. В містечку Українка центр муніципальних послуг виглядає так.
З мешканцями чиновники спілкуються у прозорих кабінетах. Всі документи - в електронному вигляді.
Уряд планує запровадити трирівневу модель місцевого управління - громада - район-регіон. У кожного рівня - свої повноваження.
Громади опікуватимуться медициною первинного рівня та швидкою допомогою, дошкільною та загальною шкільною освітою, комунальним господарством. У їхній компетенції також охорона правопорядку, пожежна охорона, соціальний захист.
На районному рівні займатимуться спеціалізованою шкільною освітою, наприклад, спортивними школами, школами-інтернатами тощо, а також медициною вторинного рівня - стаціонарами загального профілю.
На регіональному рівні - професійно-технічна освіта, спеціалізована медична допомога - онкоцентри, кардіоцентри тощо, тут опікуватимуться також збереженням природних ресурсів тощо.
Реформа не буде безболісною, - кажуть експерти. Її не переживуть недоукомплектовані школи, маленькі сільські ради. Втім поки що адміністративно-територіальний устрій змінювати не планують.
Основна ідея - зробити великі регіони в Україні за історичними, культурними ознаками. Власне на рівні регіонів, тобто кількох нинішніх областей. Під ними мають бути так само укрупнені райони, - зазначає викладач НУ "Києво-Могилянська Академія" Олексій Курінний.
Що найчастіше обговорюється, то це просто-напросто створення виконавчих органів при районних та обласних радах, які переберуть на себе фунуції державних адміністрацій, - каже заввідділу політичних стратегій Інституту стратегічних досліджень Гліб Макаров.
Про те, що під час опитування громадяни у переважній більшості підтримають єдину та унітарну Україну, свідчить останнє квітневе дослідження, Групи "Рейтинг" та Центру Разумкова, за яким 71 відсоток респондентів висловилися за єдину Україну. Такий плебісцит має стати вироком сепаратистам.