Крупним планом: Куди зникла обіцяна українським школярам техніка?

20 серпня 2013, 23:24
Читать новость на русском

Мільярд - на склад. Відеокамери та ноутбуки, які за майже мільярд гривень український уряд купив для минулорічних парламентських виборів, ні школам, ні судам, як раніше обіцялося, ніхто так і не віддав.


"Камери обіцяли віддати школам і судам"

Для минулорічних парламентських виборів уряд закупив 32 тисячі комплектів відеоспостереження. Кожен з них — це ноутбук та дві веб-камери які мали забезпечити прозорість та чесність волевиявлення. Коштувала ця техніка держбюджету 990 мільйонів гривень. Одразу після виборів українська влада пообіцяла: обладнання передадуть до шкіл для потреб учнів. Також камери отримають і суди. Бо за новим КПК вони мають проводити відео-конференцій під час засідань.

Натомість ні вчителі, ні судді й гадки не мають, де нині знаходяться обіцяна їм техніка.


На 700 учнів один комп'ютерний клас

У актовому залі 28 школи у Львові на минулорічних парламентських виборах обладнали виборчу дільницю. Про неї нині нагадують лише діри у стінах. Директор школи Іван Лозенко скаржиться: на 700 тутешніх учнів лише один комп'ютерний клас.

Вклали сюди і час, і кошти батьків і громадськості, за те хотіли отримати бодай комп’ютери. Для чого? Не для директора чи секретаря! Нам потрібен був для учнів!
— обурюється директор школи №28 м. Львова Іван Лозенко.

Не забирати комп'ютер та камери після виборів просили ледь не усією школою. Чиновники спочатку пообіцяли: техніка залишиться учням, а потім примусили устаткування таки повернути.

Після того, як завершився виборчий процес ЦВК прийняла постанову. Згідно з нею і укладеною угодою між Радою міністрів АР Крим, обласними і міськими, Київською та Севастопольською МДА, ці камери було передано на збереження органам місцевої влади, де вони зараз і знаходяться,
— каже представник ЦВК Костянтин Хівренко.


Розпорядником камер і надалі залишається ЦВК

Але розпоряджатися цими камерами та ноутбуками місцева влада не має права, адже відповідає лише за їхнє збереження. А власником устаткування й надалі залишається Центрвиборчком. Чому ж камери майже рік припадають пилом на складах — у ЦВК пояснюють так: мовляв, техніку нікому не віддаємо, бо збираємо та опрацьовуємо звернення. Переважно камери у Центральної виборчої комісії просять школи та університети.

У ЦВК вкотре пообіцяли: комплекти відеоспостереження школам таки передадуть. Потрібно лише почекати. Місяці два-три.

Севастопольській міськдержадміністрації одразу після виборів на зберігання ЦВК передала майже 180 ноутбуків та 360 камер.

Втім випросити у ЦВК Севастополю хоча б одну камеру чи ноутбук нікому і до нині не вдалося, бо українська влада не може визначитися, що ж робити далі з цією технікою.


За камери уряд переплатив у кілька разів

Коштував держбюджету один такий відеоспостережний комплект з ноутбука, двох веб-камер та допоміжного устаткування, захмарну суму — майже 30 тисяч гривень. Хоча у звичайних магазинах придбати таке обладнання можна у кілька разів дешевше.

Забезпечувала українські виборчі дільниці відеоспостережним устаткуванням російська компанія "Сітронікс". Бізнесмени свої захмарні ціни на техніку коментувати відмовилися, посилаючись на комерційну таємницю.

Обирав російську фірму "Сітронікс" український уряд без будь-якого тендеру. Експерти кажуть, рішення кому віддати мільярд за камери, залежало від думки кількох людей в українські владі. Втім аж ніяк не від конкуренції чи здорового глузду. Тому й відбулися такі закупівлі суто в українському стилі.

"Сітронікс" встановлювала відеоспостережні комплекси і під час російських виборів Президента 2012 року. До слова, у Росії відеокамери було обладнано 90 тисяч дільниць, що коштувало російському бюджету майже 3,5 мільярди гривень. Тобто, вартість комплектів була приблизно однаковою в обох країнах.


Автор законопроекту про камери пішов з політики або його попросили піти

Ми звернулися до автора законопроекту про закупівлю камер, регіонала Владислава Забарського, але той, пославшись на річну давність подій, відмовився говорити, навіщо ініціював мільярдні витрати з бюджету.

Точно відоме прізвище лише однієї людини, яка могла отримати чималий зиск від камеризації українських виборів. Це російський бізнесмен Володимир Євтушенков, який і є фактичним власником "Сітроніксу". Компанія є частиною його фінансової групи АФК "Система". Але найцікавіше — Володимир Євтушенков є одним з учасників Товариства мисливців і рибалок "Кедр". Той самий "Кедр", який об'єднує багатьох чиновники із вищого ешелону нинішньої української влади, і, за даними українських ЗМІ, зареєстрований, в Межигір'ї, по сусідству з президентом України Віктором Януковичем.