Крупним планом. Українське суспільство мілітаризується за рахунок нелегальної зброї зі Сходу
Міста України наводнила незаконна зброя. ЇЇ вилучають арсеналами. То хто везе, для чого, і головне, чи можна цьому якось завадити?
Кількість нелегальної зброї в країні росте шокуючими темпами
На патрулювання Дніпровського району щоночі виїжджає 4-5 машин громадського формування "Лівий берег". Їх екіпаж - студенти, менеджери, бізнесмени. Починали роботу під час майдану, тоді, в лютому, міліції не вулицях міста практично не було.
Для прикладу, нещодавно затримали хуліганів, які з битою напали на охоронця магазину. Самооборонівці кажуть - не здивувалися б, якби в нападників виявили серйознішу зброю.
Те, що зброї більшає, підтвержують і в батальйоні "Київ-1", який воює в зоні АТО. Солдати, які приїхали на ротацію, - разом з ДАІвцями патрулюють Київ.
Затримуємо машини зі зброєю, з боєприпасами, з незареєстрованою зброєю, травматичною. Я вже можу, на жаль, констатувати, це вже є масовим,
— каже в.о. командира батальону "Київ-1" Вадим Лісничук.
Прямування потоків зброї із зони АТО, підтверджують в міліції.
Так, за інформацією прокуратури Києва, з початку року зареєстрували 557 кримінальних проваджень щодо незаконного обігу зброї. А це - тисячі автоматів, гранат, набоїв. Майже половину випадків зафіксовано впродовж останніх чотирьох місяців. Це вдвічі більше, ніж торік. З початком АТО ринок нелегальної зброї збільшився на півмільйона одиниць.
І це лише у столиці. На думку голови наглядової ради "Української асоціації власників зброї" Георгія Учайкіна, насправді ці цифри значно більші, ніж озвучує міліція. За інформацією швейцарського проекту з моніторингу ринку озброєнь Small arms servey, ще у 2007 році на руках в українців було близько трьох мільйонів одиниць нелегальної зброї. Нині ж, за підрахунками Георгія Учайкіна, ринок нелегальної зброї може сягати 4 з половиною мільйонів одиниць.
Звідки береться зброя, хто і як її постачає
Радник міністра внутрішніх справ Зорян Шкіряк серед підозрюваних називає і волонтерів. Які, до слова, офіційно не мають права на володіння зброєю навіть для самозахисту.
На жаль, сьогодні ми справді маємо випадки, коли із зони АТО під різними личинами намагаються вивезти зброю. Часто і волонтери, так звані волонтери займаються такими махінаціями,
— наголошує Зорян Шкіряк.
Нещодавно столична міліція затримала такого псевдоволонтера. 42-річний чоловік намагався продати два атомати Калашникова по тисячі доларів за одиницю. А от прокурор Києва Сергій Юлдашев у порушенні закону звинувачує добровольців.
Добровольці відреагували відразу. Кажуть, це просто спроба дискредитувати їхні батальйони.
Є чітка заборона Яроша на вивіз зброї з зони АТО для "Правого сектору".Але так, щоб тобі вивезли на базі зброю і ти поїхав з нею гуляти по Україні, це заборонено,
— каже Олег Короташ.
Інший боєць, вже з батальону "Донбас" розповів, що автомат видають під розпис на початку війни, а потім він десь губиться, десь зникає, або десь, тобто ніхто зараз не відслідкує, де мій автомат, бо на певному етапі я його віддав своєму командиру, командир зараз у полоні, де мій автомат, який на мене записаний і мене про нього ніхто не питав.
Солдат-доброволець і волонтер Ілля Рокоче каже - найлегше вивезти трофейну зброю.
Не бракує озброєння і в місцевих, які живуть у зоні АТО. При чому люди не гребують активно ним приторговувати. Ілля згадує, як до них підійшов хлопчик років десяти і запропонував купити гранати в його батька. Зброя стала настільки доступною, що навіть упала в ціні.
Мисливська зброя, звичайний автомат Калашникова, перероблений в мисливську, одинокий вистріл коштує 16-17 тисяч гривень, залежно від комплектації. В зоні АТО це коштує вдвічі дешевше, тому що не потрібно дозвільних документів багато часу тратити,
— розповідає Ілля Рокоче.
На початку травня, за словами експертів, за автомат Калашникова просили десь 3 тисячі доларів, зараз десь 1 тисячу, тобто це свідчить про те, що вже така кількість, що вже падає ціна.
У ГПУ розповідають, що зброю незаконно провозять у рюкзаках, в автомобілях, використовуючи десятки доріг, які особливо ніким не охороняються. Одна справа, коли зброя в когось просто захована "про запас". Набагато гірше, якщо нею заволодіють кримінальні структури, які зможуть використовувати її для вбивств та розбійних нападів.
До того ж, часто машини на блокпостах пропускають без огляду. Пояснюють це тим, що міліція, яка працює на блокпостах в більшості місцева, і якщо блокпост контролюється міліцією, а не військами збройних сил, які там з різних регіонів України, відповідно може там буде домовленість по пропуску цих машин.
Громадські активісти пропонують вирішення проблеми мілітарізації
Вивезена зброя спершу осідає у прифронтових містах - Запоріжжі, Харкові, Дніпропетровську, потім її розвозять по інших містах України. Що робити? Громадські активісти пропонують легалізувати вогнепальну зброю, щоб українці могли себе захистити.
Спеціалісти ж пропонують скористатися досвідом Молдови, де в 1994 році з'явився закон про зброю, тобто тут дива не було, але є придністровський конфлікт, як наслідок шалена кількість нелегальної зброї . Міліція не могла впопратися зі злочинністю і було вирішено все ж таки повернути можливість захищати себе самостійно. В результаті на 55-70 відсотків зменшилась кількість злочинів проти людини.
1 грудня у Верховній Раді зареєстрували черговий законопроект про легалізацію зброї. Але на те, що його ухвалять, навіть автори не надто сподіваються. Тим часом правоохоронці щодня ловлять нових торговців зброєю.
Суспільство мілітаризується.