Куля-шпигун лише початок: у розвідці США кажуть, що Китай веде широку операцію спостережень
Джерело:
CNNРозвідники США повідомляють, що китайський шпигунський аеростат, збитий 4 лютого є частиною масштабної програми спостереження, яку здійснюють військові КНР.
Розвідники США зазначають, що програму спостереження, яка включає низку подібних аеростатів, частково здійснюють з китайської провінції Хайнань.
Актуально Загроза китайських куль-шпигунів і F-16 для битви в небі України: головні тексти західних ЗМІ
Є декілька варіацій куль-шпигунів
У США не знають точного розміру "флоту куль-шпигунів" США. За даними джерел CNN, упродовж останніх років у межах програми "здійснили щонайменше 20 місій над п'ятьма континентами". Йдеться про Японію, Індію, В'єтнам, Тайвань і Філіппіни.
Зазначають, що близько пів дюжини з цих польотів були в повітряному просторі Сполучених Штатів, але не обов’язково над територією США. Також не всі аеростати були точно такої ж моделі, як та, яку збили біля узбережжя Південної Кароліни. Припускають, що швидше за все, є "кілька варіацій".
У США давно знали про кулі-шпигуни
CNN вказує, що у звіті військової розвідки США за минулий рік щодо використання Китаєм повітряних куль згадуються подібні інциденти на Гаваях і у Флориді ще за часів президентства Дональда Трампа у 2019 році.
Це свідчить, що американські військові знали про китайські повітряні кулі-шпигуни задовго до останнього інциденту.
Посольство Китаю у Вашингтоні такі припущення щодо програми спостережень поки не коментувало. Зараз інженери ФБР вивчають залишки знайденого аеростата й хочуть дізнатися усе про ймовірно зібрані розвіддані і про те, як найкраще відстежувати кулі в майбутньому.
Що відомо про інцидент
Ввечері 2 лютого у Пентагоні повідомили, що над територією США зафіксували пересування повітряної кулі з обладнанням для стеження. Там заявили, що кулю, швидше за все, запустив Китай.
Високопоставлені військові чиновники порадили президенту США Джо Байдену не збивати аеростат. Причина в тому, що уламки могли становити загрозу безпеці людей на землі.
У США повідомили, що куля намагалася пролетіти над ракетною базою ВПС у штаті Монтана.
На тлі цієї інформації держсекретар США Ентоні Блінкен відклав поїздку до Китаю. Планувалося, що візит Блінкена відбудеться 5 – 6 лютого. Він мав зустрітися зі своїм китайським колегою і, можливо, з президентом Сі Цзіньпіном.
Китай стверджує, що куля є китайським "цивільним дирижаблем", який відхилився від запланованого маршруту під впливом західних вітрів.