Курс долара залежить від нової стратегії уряду, – експерт

2 жовтня 2019, 12:42

Гривня стрімко міцніє, але її укріплення викликає легку паніку. Середній курс долара 26 вересня на міжбанку становив 24,09 – 24,12.

Проте чи довго збережеться така тенденція та чого варто очікувати від валютних коливань найближчим часом - розповів економіст Андрій Новак.

Читайте також: Чому гривня міцніє, а ціни не падають

Чому відбувається зміцнення гривні?

Національна валюта зміцнюється, бо спрацювала комбінація трьох факторів:

Перший – кредити від нерезидентів, які купують облігації нашої внутрішньої державної позики (ОВДП), а це в свою чергу стимулює підвищення попиту на гривню.

Другий – зросла кількість надходження валютних переказів від заробітчан.

Третій фактор, який працював усе літо і зараз працює - період відпусток. Багато українців цього сезону відпочивали на батьківщині, доларові заощадження переводили в гривні. І цим поповнювали валютний резерв в обмінниках.

Читайте також: Стрімкий розвиток: до кінця року ринок IT-індустрії в Україні зросте на 30%

Як довго триватиме ефект

Курс залежатиме від того, продовжимо чи ні співпрацю з МВФ (29 вересня Кабмін має презентувати “Програму дій уряду”, після чого ухвалять рішення. – "24").

Також важливо, яку курсову стратегію обере новий уряд та керівництво НБУ. Зараз працює стратегія плаваючого курсу. Її можуть замінити на “забезпечення стабільності курсу” чи “валютний коридор”.

Чого очікувати від валютних коливань знатимемо вже на початку жовтня. До 18 гривень курс навряд чи просяде, але є ймовірність, що закріпиться на рівні 23-24 грн. Ймовірно, такий ефект триватиме ще кілька тижнів.

Наслідки:

Зростає негативне сальдо по торгівлі товарами, нині “дефіцит” становить $4 млрд.

Довгострокова перспектива курсу

Якщо уряд закладає в бюджеті 2020 вартість долара на рівні 28,2, то відносно нинішнього курсу девальвація гривні становитиме 15%. А це означатиме, що нинішній уряд, як і попередні, вирішуватиме усі проблеми коштом курсу валюти і громадян. Девальвація гривні призведе до зниження купівельної спроможності. Але це короткий шлях, щоб наповнити бюджет, бо наша економіка зав’язана на зовнішній торгівлі.

Що буде з цінами?

Останні три місяці статистика показує дефляцію. Проте вона не відчувається, бо це загальний показник по всій країні. Більшість українців мають доволі бідний споживчий набір, в основному – продукти харчування, оплата комунальних послуг і ліки. На ці групи товарів ціни не знижуються, а навпаки – підвищуються.