Коаліційні тижні. Підписи поставлені – коаліційна угода затверджена
Після трьох тижнів напружених переговорів, дискусій та суперечностей п'ять партій, що здолали п'ятивідсотковий бар'єр на виборах до парламенту, все таки поставили свої підписи під коаліційною угодою. Документ узгодили "Блок Петра Порошенка", "Народний фронт", "Об'єднання Самопоміч", Радикальна партія Олега Ляшка та ВО "Батьківщина".
БПП не підписував остаточну редакцію коаліційної угоди
З трьох тижнів коаліційних перемовин найтяжчим виявився останній день переговорів робочої групи. Представники партій більшості обіцяли парафувати текст документа якнайшвидше, але перемовини тривали майже до другої години ночі. До останнього моменту Блок Петра Порошенка не підписував остаточну редакцію коаліційної угоди.
Питання не в тому, що не хоче Блок Порошенка. Я не хотів би, ми не виносимо протиріччя назовні, ми все-таки сподіваємся, що ці протиріччя будуть зняті і всі 5 підписів під коаліційною угодою будуть стояти. Зараз під коаліційною угодою стоїть 4 підписи. 4 партії, крім Блоку Порошенка підписали повністю коаліційну угоду, – сказав Олег Ляшко.
Узгоджений текст коаліційної угоди був підписаний вночі
Чи то не витримавши тиску з боку інших партій, чи можливо тиску з боку журналістів, які до останнього вимагали отримати пояснень від партій, чому все-таки документ ще не підписаний. Але ближче до другої ночі і представник Блоку Петра Порошенка поставив свій підпис під коаліційною угодою.
Таке затягування часу парафування виправдане, – кажуть експерти. В такій великій коаліції багато різних думок і пропозицій – тому узгодження тексту документа зайняло чимало часу.
Отакі викиди інформації на зразок того, що це не ми затягуємо, а наші партнери і так далі – це все звичайно робиться з прицілом на набрання якихось очків у майбутніх виборах. Мені б хотілось щоб ці захоплюючі ігри були припинені. Тому що підготовка документа, де 5 партнерів в коаліції, де 300 депутатів – вона всеодно вимагала б якогось часу, – розповів політолог Юрій Рубан.
Майбутня коаліція обіцяє якнайшвидше реформувати Україну
Та попри всі протиріччя між партіями, документ все таки підписали всі 5 партій та пообіцяли якнайшвидше провести реформи в країні. Серед них – реформування галузі національної безпеки та оборони, зміни у бюджетній та судовій системі. Та, в першу чергу, вирішили позбутися депутатської недоторканності.
Ми скасуємо депутатську недоторканість та будемо нести повну відповідальність перед українським народом – це буде одне з перших питань, вже навіть є законопроекти підготовлені, – сказала новообраний депутат від "Самопомочі" Оксана Сироїд.
Ще один з важливих для країни кроків, які новообрані депутати зобов’язалися зробити – це позбавити Україну позаблокового статусу та взяти курс на приєднання до НАТО.
Один з кроків, які треба зробити в першу чергу – це зняття позаблокового статусу, який під час правління режиму був встановлений на законодавчому рівні, – повідомила Юлія Тимошенко.
Новий Кабмін хочуть сформувати за 10 днів
Коаліційна угода – тільки початок спільної роботи більшості. Далі потрібно терміново формувати уряд, заявив прем'єр. При цьому наголошує – не за квотним принципом, як було раніше. Новий Кабмін хочуть сформувати за 10 днів.
Ми очікуємо, що в найкоротші терміни всі політсили оприлюднять свої кадрові пропозиції, і так само ми публічно швидко обговоримо їх, кожен кандидат на міністра з точки зору цієї угоди вийти і сказати що він здатний зробити, і уряд має бути сформований невідкладно, – заявив Арсеній Яценюк.
У питанні формуванні Кабінету міністрів Президент Петро Порошенко очікує більшого – уряд має бути укомплектований не за 10, а за 6 днів.
Дійсно ми за 6 днів маємо завершити формування коаліційного уряду, знайти всі компроміси. Фракції, які є учасниками коаліційного процесу і я всіх вітаю, що сьогодні фракції підписали коаліційну угоду, що розкриває шляхи для як найшвидшого формування уряду, – сказав Петро Порошенко.
Суспільство вимагає результатів
Та суспільство вимагає дій, – кажуть експерти. Судячи з досвіду попередників, балачки всім вже набридли. Новий парламент разом з новим урядом у співпраці з президентом повинні якнайшвидше показати результати своє роботи.
Ми вам довірили. Ви до нас приходили і ми дали вам повноваження. От ми обрали вас депутатами, ми не хочемо. То вже нас не цікавить от такі от ваші документи і так далі. Пред'явіть результат. От що хоче суспільство негайно швидкого результату, – сказав політолог Юрій Рубан.
Офіційне підписання проекту коаліційної угоди має відбутися під час першого засідання Верховної Ради України – 27 листопада, коли буде створено парламентські фракції.