Крупним планом: Чому людям незаконно загороджують доступ до Дніпра?

4 червня 2013, 22:59
Читать новость на русском

Узбережжя Дніпра роками без перешкод бетонують і забудовують. Втім, резонансу набула історія з колючим дротом, яким обнесли майже кілометр узбережжя річки у столичному районі Осокорки.

Ділянку з мальовничим краєвидом на місці шлюзу, де нереститься риба, 4 роки тому віддали в оренду на 49 років з цільовим призначенням "сінокосіння". Втім, написи на двометровому паркані, що тягнеться до самої води, свідчать, що це приватна власність, тут розгорнуто будівництво, сіна немає, і підхід до річки обмежено.

“Немає статей, за якими можна було б виправдати це варварство. Це армійський колючий дріт, тобто, це страшні речі. Рибалки, які падали в колючий дріт - виривало м'ясо, шкіру, поки їх звідти діставали. Це колючий дріт від нас з вами! Тобто, цей колючий дріт не пускає нас користуватися річкою загальнодержавного значення”, - говорить член Асоціації рибалок України Олександр Чистяков.

Дніпровська екологічна прокуратура почала розглядати цей випадок тільки після повідомлень у ЗМІ

Прокурори швидко з'ясували, що дії орендаря незаконні й тому через суд вимагатимуть повернути ділянку державі.

“Це мешканка Києва, яка має в оренді цю земельну ділянку. Жодного відношення до правоохоронних органів, судових, органів прокуратури ця особа не має”, - повідомив київський міжрайонний екологічний прокурор Олександр Васюк.

“До нас в інспекцію надійшов запит з міжрайонної прокуратури Дніпровської. Ми з інспекторами виїхали на місце, зафіксували факт незаконного заняття берега, там була натягнута колюча проволока, десь у розмірі 700, може, 800 метрів. Були перевірені всі документи, були дані власникам ділянки припис на зняття цієї проволоки”, - каже перший заступник голови ДЕІ в Київській області Руслан Антонюк.

“Взагалі, дивує той факт, що навіть для косовиці могли передати дану територію, бо це державна гідротехнічна споруда, шлюз”, - каже член Асоціації рибалок України Олександр Чистяков.

Представники Бориспільської райдержадміністрації, що віддала ділянку в оренду, коментувати своє рішення відмовляються. Дачники та місцеві мешканці паркан, що розташували просто на дамбі, кілька разів уже ламали, але таємничі господарі щоразу встановлювали міцніший. Колючою ж огорожею нібито захищалися від рибалок, втім, самі власники маєтку та будівельники регулярно закидають тут сіті.

“Це місце - перший шлюз скидний канал Бортничеської станції аерації - є забороненим для всякого рибальства місцем... На даний час затримано майже 20 правопорушників в тому регіоні, матеріали направлені до суду, згідно з чинним законодавством”, - розповідає заступник начальника Головрибводу Ігор Когденко.

Після того, як фото та відео річки потрапило на шпальти газет та екрани телевізорів, колючий дріт з берегів прибрали

Щоправда, будівництво тут не припиняється і паркан, що спускається до самої води, залишається на місці, як і намиті просто в річці ділянки, забетоновані спортмайданчики, хатинки та паркани, що прикрашають узбережжя на багато кілометрів.

За роки незалежності українців майже позбавили конституційного права - можливості вільного підходу до води, - кажуть рибалки.

“Найбільш наочним прикладом забудови прибережної території є сучасна Конча Заспа. Там де вона стоїть зараз, в 91-му році пройма Дніпра була більше 7,5 кілометрів. На даний момент там Дніпро 750 метрів. Тобто, більше 6 кілометрів найбільшої, найдавнішої річки Європи засипали, забудували... Я ще не чув, щоб приїхав бульдозер і зніс чиюсь дачу”, - каже член Асоціації рибалок України Олександр Чистяков.

Попри напружену роботу прокуратури, що спеціалізується саме на протидії незаконній забудові узбережжя Дніпра, та ще з десятка органів контролю, хороми стоять незворушно.

За твердженням екологів, існує серйозна небезпека, що невдовзі вони опиняться в мертвій стоковій калюжі. Адже забетоновані береги позбавляють річку можливості самоочищуватися.

І в перспективі, завдяки таким хатинкам, у калюжу може перетворитися весь Дніпро.