Крупним планом: Суди виносять безстрокові заборони на проведення мітингів
"Беркут" почав арештовувати клоунів. Столичну акцію на підтримку вінницького правозахисника Дмитра Гройсмана, якого судять за наругу над державними символами та розповсюдження порнографії, розігнали правоохоронці.
Зібрання перед ГПУ заборонили
Столичний адмінсуд у лютому постановив, що до квітня будь-які мирні зібрання під Генеральною прокуратурою та на прилеглих територіях заборонені. Мотивувальну частину цього рішення учасникам акції не зачитали.
Є чітка позиція Вищого спеціалізованого суду щодо цього. Можна забороняти лише ту акцію, яку заявлено, лише тоді, на коли вона заявлена і лише з підстав загрози державній безпеці,
– розповідає адвокат, учасниця акції Євгенія Закревська.
На біду правоохоронців, які ретельно стежили за виконанням судового рішення, веселими клоунами виявилися переодягнені адвокати й правники. Вони провели 3 години у міліцейському відділку.
Адвокат Євгенія Закревська залишила у відділку заяву, що в діях правоохоронців вбачає ознаки кримінального злочину. Втім, застосування сили до осіб, які не опираються, відсутність підстав для арешту, порушення Конституції України, які, на її думку, мали місце, навряд чи стануть підставою для порушення справи щодо незаконного затримання.
До суду з вимогою заборонити акції протесту традиційно звернувся департамент суспільних комунікацій Київської міської держадміністрації. Голова департаменту Марина Хонда відмовилася пояснювати мотиви цих дій. ДАІ, яке нібито теж просило суд про заборону, так само не коментує ситуацію.
Генеральна прокуратура взагалі не бачить проблем у тому, що під стінами її будівлі протестують.
Судові заборони на проведення мирних протестів
Механізм винесення подібних судових рішень здатен унеможливити всі мирні зібрання в будь-якій точці країни, – кажуть правники та правозахисники.
Такі заборони використовують тоді, коли це потрібно. Якщо акція не становить загрози – її проводять без перешкод, якщо ні – оголошують рішення про судову заборону. Зараз у Києві діють три судові заборони на проведення мирних акцій протесту всім без винятку особам. Дві з них – біля провладних установ та ГПУ, ще одна – біля Гостинного двору на Подолі.
За останніми дослідженнями аналітичного Центру Разумкова, дві третини населення України готові вийти з протестами на вулиці. Більшість – через погіршення економічних умов. 20% – готові протестувати проти порушення власних прав. Навіть у несанкціонованих акціях готові взяти участь 5,5% громадян України.
Згідно з даними МВС, торік в Україні люди виходили на вулиці з різними протестними акціями майже 236 тисяч разів.
Відчайдушним, які все ж готові захищати власні права в Україні, адвокати радять запам`ятати кілька правил. Учасникам акцій протесту потрібно мати при собі документ, що засвідчує особу, але не обов`язково паспорт. Потрібно одягати зручний одяг, але бажано без кишень. Якщо під час акції вас просять пройти до відділку, потрібно привернути увагу якомога більшої кількості людей. Найкраще - відео- або фотофіксація того, що ви не з власної волі сідаєте в автозак.