Крупним планом. Ціна розваг: замість парку — лижна траса
На території Голосіївського парку відкривають лижну трасу. Заради неї знищили дерева. У мінекології підтверджують законність будівництва.
Раніше там стояли вікові дуби, а тепер буде лижна траса. Буквально через тиждень на території Національного парку Голосіївський відкриють гірсько-лижний спуск. Якщо киянам, які полюбляють зимові розваги, ця новина до душі, то екологи та активісти занепокоїлись.
Діє закон України про природньо-заповідний фонд, який катигорично забороняє будь яку господарську діяльність на території національних природних парків. Це національний природний парк, в якого є статус, який був здобутий більше 5 років назад, – каже головний координатор Форуму порятунку Києва Віталій Черняховський.
Лижна траса підпорядковується університету фізичного виховання
Та всі документи на будівництво траси є, стверджує директор Голосіївського парку Борис Дробот. І навіть більше – спуск існує ще з радянських часів, зараз його просто відновлюють. А територія, на якій розташована гірка, взагалі не відноситься до Голосіївського парку. Вона у підпорядкуванні Національного університету фізичного виховання і спорту, який і відновлює трасу.
Господарські роботи пройшли виключно на території інституту фізкультури. Ми можемо зараз вийти на двір і ви побачите, що вони почистили лижний спуск, який не чистився там мабуть з кінця 70-их з середини 80-их. А з середини 80-их пройшло вже 30 років, – каже директор НПП "Голосіївський" Борис Дробот.
Екологічні чиновники теж не бачать тут порушень закону і підтримують такі ініціативи.
Національний природний парк – особливість його така, що по-перше до його складу по закону можуть входити ділянки інших землевласників, користувачів. Тобто частина території дається йому у користування, це його територія, як раніше там оформляються земельні ділянки, межі і тобто він є повноправним господарем цієї ділянки, – пояснює начальник відділу природно-заповідного фонду Сергій Матвєєв.
Та це стосується лише тих випадків, коли господар ділянки не виходить за виділену йому землю. Екологи ж стверджують: будівництво траси вийшло за межі раніше визначеної ділянки.
Наприклад був знищений фруктовий сад, який знаходиться в самому низу цієї траси. І власне кажучи ми і підняли шум, бо як це так в центрі європейської столиці без дозволу зносять дерева, – каже співробітник Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко.
Рік тому на відновлення траси коштів не було
За словами директора парку, ще рік тому на таке масштабне будівництво грошей ні в університету, ні в адміністрації парку не було. Лише зараз завдяки інвесторам вдалося придбати сучасний підйомник та снігову пушку.
Загальним керівництвом парку було погоджено питання про необхідність відновлення цих спусків, але за цей час ні ми ні інститут фізкультури не могли найти фінансування ні можливості це зробити, – розповідає директор НПП "Голосіївський" Борис Дробот.
Та хто інвестує у цей проект, не зміг відповісти ні директор парку, ні представник університету фізкультури.
У нас є інвестор, є підрядник, вони виробляють роботи. Я не володію всією інформацією, одже потрібно звернутися в університет, – сказав заступник директора комплексу спортивних баз НУФВСУ Віктор Клєймонов.
Ректорат університету фізкультури уникає спілкування з пресою
Та попри всі спроби, зв'язатися з представниками університету фізкультури, нам так і не вдалося. Ректор Євген Імас спочатку пішов у відпустку, потім хворів, а зараз у відрядженні.
Цікава історія і з директором Голосіївського парку Борисом Дроботом. Він – колишній депутат Київради, мав тісні бізнес-стосунки із сім'єю Ставицьких. Саме у співпраці із Едуардом Ставицьким (колишнім міністром енергетики за Януковича), Дроботу вдалося відкрити будівельну компанію та спільний нафтовий бізнес.
Як стверджує сам пан Дробот, тепер його директорська зарплата – трохи більше 2-ох тисяч гривень. Але це не завадило йому лікуватися за кордоном. Не приховує Дробот і того, що збирається в Австрію на гірськолижний курорт Штубаї – на тренінг до одного з найкращих лижних інструкторів.
Активісти звинувачують директора у перевищені службових повноважень
Тельфес-ім-Штубай – це Австрійський курортний округ для лижників та сноубордистів. Покататися там можна на величезному льодовику. В самій долині в невеличкому містечку Нойштіфт, нижче славнозвісного льодовика, розташовано більш ніж 40 готелів. Ціна за тиждень відпочинку може складати від 10 до 50 тисяч гривень, враховуючи тільки тризіркові готелі.
Та поки Дробот збирається їхати на курорт, активісти обурюються таким ставленням до національного парку. Звинувачують директора у перевищені службових повноважень та викачуванні грошей із заповідника.
Дробот вважає що це його вотчина. Хтось його призначив по дурості на цю посаду і він тепер звідти просто викачує, це як нафтова скважина. Це фактично нафтова скважина тільки він не шейх, а це просто у вигляді національного парку Голосіївський, а на прес-конференції журналістам він розповідає, що немає начебто грошей у НПП Голосіївському, – каже головний координатор Форуму порятунку Києва Віталій Черняховський.
В Україні діє заборона на проведення перевірок держорганами контролю
Досить зручний для будівництва час вибрали інвестори, стверджують екологи. В Україні наразі діє заборона на проведення перевірок державними органами контролю. Тому, як би екологічна інспекція не цікавилась проблемами в Голосіївському парку, перевірити законність робіт поки не можуть.
Ми направили листа до Національного університету фізичного виховання та спорту України для надання копій дозвільних документів відповідно до яких проводяться ці роботи. А також для надання документів, які підтверджують законність знесення зелених насаджень цієї території. Коли ми розглянемо ці документи, які вони нам нададуть ми направимо матеріали до правоохоронних органів для відповідного реагування, – розповіла співробітник державної екологічної інспекції у м.Києві Ліана Берадзе.