Марш рівності-2016: як це буде
ЛГБТ-активісти планують заявити про свої права, "праві" мають намір не дати їм цього зробити, а поліція збирає чималі сили, аби забезпечити порядок. Як готуються до Маршу рівності, який заплановано провести у столиці у неділю — у матеріалі журналістів сайту "24".
На 12 червня запланували провести Марш рівності у Києві. Організовують його активісти ЛГБТ-спільноти, в рамках Міжнародного Форуму КиївПрайд2016, що триває у столиці з 6 червня. КиївПрайд 2016 провів уже низку заходів, і Марш рівності має стати його вінцем. Щоправда, ненависники ЛГБТ-спільноти в цілому і Маршу рівності зокрема називають цю акцію зневажливим словом "гей-парад", а "Правий сектор" навіть заявив, що взагалі не дасть його провести.
Як бачать Марш активісти
Один з організаторів Маршу, Зорян Кись, у коментарі сайту "24" запевнив, що головна мета акції — правозахисна. Не йдеться ні про які неформатні перфоманси.
Ми ставимо для себе досить прості цілі: заявити про те, що в Україні є люди, чиї права порушуються тільки через те, що вони належать до ЛГБТ-спільноти, і заявити про те, що в Україні дуже погано із розумінням того, що таке права людини взагалі. Це тільки один із багатьох способів почати цю дискусію в суспільстві,
— сказав він.
Є така досить популярна петиція з вимогою заборонити цей Марш, — розповів активіст, — вона якраз показує, що українці не розуміють, що ні в кого немає права вимагати обмежити права інших людей. Право на мирні збори — фундаментальне право і його можна обмежувати можна тільки в крайніх випадках, які чітко перелічені. І Європейський суд з прав людини давно вже все пояснив.
А нашому суспільству ще треба довго пояснювати, що таке ЛГБТ, і чого ми вимагаємо. А ми вимагаємо таких самих прав, які є у гетеросексуальних людей. Це для нас дуже важливий захід, він дає нам можливість говорити від самих себе. А наші опоненти так радикально проти цього виступають, тому що їм вигідно, аби ми мовчали, а вони виступатимуть замість нас і "ліпитимуть" з нас образ ворога, закріплюючи ті стереотипи, які ми намагаємось руйнувати,
— наголосив Кись.
Організатор розповів, що Марш рівності — це буде звичайна хода з правозахисними гаслами і райдужними прапорами. Очікується, що участь у Марші візьмуть також музиканти-барабанщики з ансамблю "Ритми спротиву".
Якщо хтось хоче побачити таку картинку, яку показує телевізор із європейських чи американських прайдів, то хочу їх розчарувати. Люди не побачать пір'я і оголених чоловіків. Нам до такого карнавалу ще далеко, нам немає що святкувати. Тому це буде звичайна правозахисна демонстрація. І на ній буде більше не представників ЛГБТ-спільноти, а гетеросексуальних людей, які нас підтримують,
— сказав Кись.
Марш очима його противників
Інші активісти, члени "Правого сектору", рішуче налаштовані не допустити проведення "гей-параду". У коментарі сайту "24" прес-секретар ПС Артем Скоропадський підтвердив, що правосекторівці мають намір блокувати ходу ЛГБТ-активстів.
Ми вважаємо, що нав’язувати ідею, ідеологію одного відсотка населення всьому суспільству як норму — це ненормально. Наше завдання — не допустити цієї ходи,
— сказав він.
Як саме блокуватимуть — правосекторівці ще не знають. "Подивимось по ситуації, — каже Скоропадський, — Вже відомо, що буде там шість з половиною тисяч поліцейських, зрозуміло, що це досить складно буде блокувати. Але ми прийдемо і подивимось по ситуації, що там відбуватиметься".
Поліція насторожі
Столичні ж поліцейські 12 червня готуються працювати у посиленому режимі. Глава Національної поліції раніше запевнила, що не допустить провокацій. А 9 червня на брифінгу Хатія Деканоїдзе розповіла подробиці щодо заходів безпеки на Марші рівності: охороняти порядок будуть 6 тисяч поліцейських, із них 350 патрульних, близько тисячі – бійці Національної гвардії та особовий склад Головного управління Нацполіції Києва. Поліція буде задіяна скрізь: біля метро, на вулицях, де проходитиме марш.
Втім, поліція не виключає, що провокації на Марші рівності таки можуть бути. Не відкидають можливості різних провокацій і організатори Маршу. Але Зорян Кись впевнений, що насправді невелика кількість українців підтримує насильство як спосіб відстоювання своїх поглядів, незалежно від того, як вони ставляться до ЛГБТ і прав людини взагалі.
Читайте також: У МЗС розповіли, як Марш рівності вплине на запровадження безвізового режиму з ЄС