Національна опера України святкує ювілеї
Квітень для Національного театру опери і балету імені Тараса Шевченка став багатим на ювілеї видатних митців театру.
13 квітня – ювілей головного художника Національної опери України Марії Левитської.
Марія Сергіївна – найтитулованіший театральний художник України. Лауреат Національної премії України ім. Т.Г. Шевченка, Член-кореспондент Академії мистецтв, народний художник України. Учениця театрального художника Данила Лідера, Марія Левитська стала гідним послідовником високого мистецького рівня свого легендарного вчителя. В Національній опері України художниця створила сценографію до близко 200 опер та балетів. Працювала не лише в Україні, а і у Канаді, Словенії, Польщі, Японії. В її декораціях, костюмах до оперних спектаклів "Мойсей" М. Скорика, "Алєко" С. Рахманінова, "Таємний шлюб" Д. Чімарози, "Лючія ді Ламмермур" Г. Доніцетті, "Травіата", "Макбет", "Бал-маскарад", "Дон Карлос" Дж. Верді, "Лоенгрін" Р. Вагнера, Казка про царя Салтана М. Римського-Корсакова, "Запорожець за Дунаєм" С. Гулака-Артемовського та балетів "Лебедине озеро", "Лускунчик", "Спляча красуня" П. Чайковського, "Корсар" А. Адана, "Попелюшка" С. Прокоф’єва, "Ніч перед Різдвом", "Вікінги" Є.Станковича, "Жар-птиця", "Петрушка" І. Стравінського, "Шехеразада" М. Римського-Корсакова, "Весілля Фігаро" В.-А. Моцарта, з успіхом виступали найвидатніші артисти театру.
Марія Левитська також плідно працює у жанрі станкового живопису та графіки. У 1983 році художниця отримала диплом "За кращу роботу" на Міжнародному фестивалі "Празька Квадрінале", де були представлені ескізи її костюмів та декорацій.
16 квітня відзначатиме 70-річчя з дня народження народний артист України, лауреат міжнародних конкурсів Іван Пономаренко. В цей день артист вперше у своїй кар’єрі виконуватиме партію Ебн-Хакіа, мавританського лікаря, в опері Іоланта Петра Чайковського.
Іван Пономаренко володіє голосом широкого діапазону, приємного оксамитового тембру. Артист також знаний, як неперевершений виконавець партій Грязного ("Царева наречена" М. Римського-Корсакова), Онєгіна Єлецького, Мазепи, Роберта ("Євгеній Онєгін, "Пікова дама", "Мазепа", "Іоланта" П.Чайковського), Жоржа Жермона, Ріголетто, Амонасро, Ренато, Поза, Набукко ("Травіата", "Ріголетто", "Аїда", "Бал-маскарад", "Дон Карлос", "Набукко" Дж. Верді), Ескаміліо ("Кармен" Ж. Бізе), Дон Жуана в однойменній опері В.А. Моцарта, Альфіо ("Сільська честь" П. Масканьї), Скарпіа ("Тоска" Дж. Пуччіні).
Генеральний директор Національного театру опери і балету Петро Чуприна поділився: "Іван Пономаренко співає з такою задушевною безпосередністю і теплотою, так проникливо передає глибокі почуття і переживання своїх героїв, що добре обізнана з оперою публіка слухає його затамувавши подих. Мене завжди вражала рідкісна краса його неповторного за тембром соковитого, оксамитового баритона та тонке відчуття стилю класичної музики".
27 квітня виповнюється 35 років головному режисеру Національної опери України Анатолію Солов’яненку. За плечима митця чималий творчий доробок як на театральній, так і на концертній ниві.
Пріорітетом у його творчості є український національний оперний репертуар. Протягом останнього десятиліття у його постановці побачили світло рампи опери "Мойсей" М. Скорика, "Ярослав Мудрий" Г. Майбороди, Наталка Полтавка М. Лисенка, "Запорожець за Дунаєм" С. Гулака-Артемовського. Серед інших знакових робіт режисера опери Казка про царя Салтана М. Римського-Корсакова, "Дон Карлос" Дж.Верді та "Норма" В.Белліні, за постановку якої Анатолія Солов'яненка нагороджено найвищою в нашій державі мистецькою відзнакою – Національною премією Україні імені Тараса Шевченка.
У творчості Анатолія Солов'яненка гармонійно поєднуються театральні вистави та наймасштабніші загальнодержавні та міжнародні заходи, серед яких - неодноразове проведення урочистостей з нагоди Дня Незалежності, Дня Конституції, Дня Соборності, Дня Києва, урочистого відкриття НСК "Олімпійський", днів культури України у різних країнах світу, професійних свят тощо.
З 2002 по 2006 роки – Анатолій Солов'яненко автор та ведучий власного телепроекту "Антракт з Анатолієм Солов'яненком", присвяченого пропаганді та популяризації оперно-театрального мистецтва на Першому Національному телеканалі.
Творча діяльність Анатолія Солов'яненка високо оцінена українською державою. Йому присвоєно почесні звання "Заслужений діяч мистецтв України" (2002) та "Народний артист України" (2008), нагороджено Орденами "За заслуги" І, ІІ та ІІІ ступенів (2015, 2010, 2006), грамотами Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, має нагороди Української Православної Церкви. Кандидат мистецтвознавства. За проведення Року Грузії в Україні, Президент Грузії Михаїл Саакашвілі нагородив Анатолія Солов’яненка Орденом Честі (Грузія).