Опозиція: у столиці можуть знищити Андріївський узвіз
У Києві замість Андріївського узвозу з`явиться новий квартал, стверджують опозиційні депутати Київради. Будівлі, що розташовані на історичній вулиці, почнуть знищувати вже цього року, - запевняє голова постійної комісії Київради з питань культури.
На думку киян, процес руйнування розпочався ще декілька років тому.
"Існує певний таємний проект, який повинен призвести до того, що роботи, які зараз проводяться на Андріївському, узвозі приведуть до подальшого його нищення. І тоді хтось забезпечений візьме певні будинки під свій контроль, ніби то з метою їх врятувати, а насправді знищить і відбудує готельні, офісні і так далі комплекси", - вважає голова постійної комісії Київради з питань культури та туризму Олександр Бригинець.
Не реконструкція, а забудова. Частина таємного плану столичної влади - дозволити талим снігам підтопити будівлі, стверджують архітектори. Адже бруківку прибрали, а це дозволить воді після потепління розмити ґрунт, прогнозують експерти. Відтак, будівлі, що розміщені на Андріївському узвозі, стануть аварійними. Далі зелене світло для забудовників. Архітектори вже бачать підтвердження своїм прогнозам, щойно мощення зняли, роботи відразу припинились.
"Розібрання цього мощення - це є пряма загроза для руйнування пам’яток архітектури, які розташовані вздовж Андріївського узвозу. Навіть, якщо вони не зруйнуються сьогодні, то той вплив, який дадуть ці води, що підтоплюють ці будівлі, змусять потім вкладати набагато більше коштів у ці будівлі, щоб їх підсилити, щоб стабілізувати їх стан", - пояснює архітектор Володимир Приходько.
Архітектори нагадують: за таким сценарієм вже декілька пам’яток архітектури опинилися в руках приватних інвесторів. Яскравий приклад такої схеми готель "Хаятт" на вулиці Тарасової. У 2005-му році американській компанії для реконструкції був переданий пам’ятник архітектури. За рік будівлю знищила пожежа. Вже у 2007-му році в історичному центрі міста з’явився скляний монстр прикрашений частиною фасаду старого будинку.
Ще одна скандальна забудова на розі Володимирської та Богдана Хмельницького. Будинок, що потребував реконструкції, належав Академії наук України. У 2004-му році знайшлися інвестори. Які в результаті реставрації залишили один фасад будівлі і зверху добудували скляну вежу під офісний центр. Олександр Попов стверджує: Андріївському узвозу такі скляні хмарочоси не загрожують.
"У нас немає на сьогодні якихось таких планів, перспектив і ми їх навіть не розглядаємо, щодо висотної забудови в цих історичних містах. Але з прийняттям генерального плану, я переконаний, що ми повинні це записати, що історична частина вона не може бути вища, ну наприклад там 5-ти чи там 7-ми. Ну це треба, щоб визначили архітектори. Тобто не вище тих історичних будівель, які сьогодні вже існують", - запевняє голова КМДА Олександр Попов.
Столична влада обіцяє: реконструкція Андріївського узвозу буде проводитись з врахуванням думки киян. Громадські активісти наголошують: рішення має ухвалюватися на місцевому референдумі.