Пам'ятник Мазепі 2 роки стоїть на подвір'ї київського комбінату
Замість полтавської площі - подвір’я Київського комбінату "Художник".
Пам’ятник Мазепі вже 2 роки мав би стояти на Соборній площі у Полтаві.
“Постать сидяча, права рука піднята трошечки, тримає булаву як символ гетьманської влади, так, і в лівій руці сувій як меценатська, державна діяльність його вольова мужня натура”, - каже скульптор, один із авторів пам'ятника Мазепі Микола Білик.
Під шум техніки Микола Білик розповідає про те, яким він побачив свого Мазепу. Разом з гранітним постаментом бронзова скульптура мала б сягати заввишки майже семи метрів. Вартість монумента - понад півтора мільйона гривень. Спочатку гроші мали бути державні, втім зрештою усе зробили коштом меценатів.
“Затрачена велика праця. Це все два роки робилося, розумієте і от такий результат. Мазепа не заслуговує на те, щоб він отак. як кажуть, валявся десь”, - каже скульптор, один із авторів пам'ятника Мазепі Микола Білик.
Пам’ятник у Полтаві мали поставити згідно з указом президента Ющенка - до 300-річчя полтавської битви. За словами екс-глави місцевої облдержадміністрації тоді, у 2009-му, встановити монумент вчасно встигали. Втім міська влада не зробила цього виключно з політичних мотивів.
“Пам’ятник був виготовлений. Конкурс був до речі проведений містом проект був зроблений, все було зроблене і до сьогоднішнього дня це все є чинним, але, коли прийшла час робити ці всі роботи, то міська влада ну почала заважати і фактично відмовилась їх виконувати”, - каже екс-глава Полтавської ОДА Валерій Асадчев.
Нині забрати до себе полтавського мазепу зголосились шість міст, серед них Тернопіль, Івано-Франківськ та Калуш. Втім поки ані екс-президент, ані замовник проекту - полтавська "Просвіта" - надії встановити пам’ятник у Полтаві не полишають. У храмі, поблизу якого планувалося, і стоятиме відлитий у бронзі Гетьман, таке сусідство лише вітають.
“Гетьман Іван Мазепа за власний кошт збудував більше 20 соборів і монастирів. Крім того, безліч грошей давав на реставрацію і реконструкцію інших храмів”, - каже настоятель Свято Успенського собору, протоієрей УПЦ КП Миколай Храпач.
“Тут в Полтаві чи під Полтавою, загинула наша держава 300 років тому. Він намагався її врятувати. Були б у мене кошти, була б у мене влада, я б поставив його, наступного дня він би уже тут стояв”, - каже полтавчанин Володимир Зайцев.
У Полтавській міськраді коментувати ситуацію відмовились. Раніше ж мер Олександр Мамай заявляв, що встановлення пам’ятника не в його компетенції. А поки триває суперечка, бронзовий Мазепа на території комбінату "Художник" - у небезпеці. В нього вже викрутили один дорогоцінний ґудзик.