"Російський слід": 7 найгучніших замахів в Україні за останній час
Менше ніж за два роки на вулицях Києва було здійснено 7 замахів на життя політиків, чиновників, журналістів та військових. У чотирьох випадках вбивцям вдалося досягти мети, здійснивши криваву розправу над їхніми жертвами прямо на очах жителів столиці.
Ці злочини схожі за сценарієм, деякі з них так і не вдалося розкрити, проте їх об'єднує ще одна деталь: серед версій того, хто ж причетний до замахів, у всіх випадках згадується "російський слід".
Сайт "24" розповідає про найрезонансніші із них.
Вбивство Павла Шеремета
На Павла Шеремета вчинили замах 20 липня 2016 року
Як це сталося?
Трагедія, яку кваліфікували як теракт, сталася в Києві на перетині вулиць Івана Франка та Богдана Хмельницького. Там вранці 20 липня 2016 року вибухнув автомобіль, в якому їхав журналіст Павло Шеремет. Вибуховий пристрій на дистанційному управлінні прикріпили під водійське сидіння. Відео, на якому під машину Шеремета закладають вибухівку невідомі чоловік і жінка, згодом оприлюднили ЗМІ.
Автівку Павла Шеремета підірвали неподалік його дому
Які мотиви та чи покарали причетних?
За майже півтора року слідство не назвало ані імен замовників, ані виконавців цього злочину. Тим не менше, серед основних мотивів вбивства Шеремета називають професійну діяльність журналіста; неприязнь у відносинах або особисті мотиви; російський слід (на цій версії наполягає і Петро Порошенко, вказуючи, що єдиною метою вбивць журналіста була дестабілізація ситуації в Україні); замах на Олену Притулу – керівника "Української правди" та цивільну дружину Шеремета. На її ім'я і був зареєстрований автомобіль, в якому загинув Павло.
Читайте також: Про роковини загибелі Павла Шеремета і відсутність результату
Замах на Антона Геращенка
Як це сталося?
На відміну від інших випадків, замаху на народного депутата Антона Геращенка вдалося запобігти. 20 січня співробітники СБУ викрили спробу вбивства радника міністра внутрішніх справ України. Злочин планували здійснити із застосуванням саморобного вибухового пристрою, який хотіли підкласти під автомобіль політика.
Злочинцям не вдалося здійснити замах на Антона Геращенка
Які мотиви та чи покарали причетних?
Головним мотивом замаху на Антона Геращенка, за словами радника глави МВС Зоряна Шкіряка, є його відкрита антиросійська діяльність, а також робота сайту "Миротворець", створеного з ініціативи народного депутата.
Операцію з фізичної ліквідації нардепа готували російські спецслужби. СБУ затримало двох виконавців – жителів Криму. Обвинувачувальний акт проти них скеровано до суду. Їм загрожує довічне ув'язнення. Замовником замаху на Геращенка слідство вважає уродженця Росії Андрія Тихонова, активного члена терористичної організації "ЛНР". Його оголошено у розшук.
Читайте також: Аваков зробив резонансну заяву щодо замаху на Геращенка
Вбивство Дениса Вороненкова
Як це сталося?
Колишнього депутата Росії Дениса Вороненкова вбили у центрі Києва 23 березня. Опівдні неподалік готелю "Прем'єр Палас" на російського політика та його охоронця напав професійний кілер, який виявився громадянином України. Він почав стрілянину, внаслідок якої Вороненков отримав одну кулю в шию, дві в район обличчя та одну в живіт. Крім того, злочинець поранив охоронця екс-депутата, але останньому вдалося зупинити стрілка. У результаті вбивцю та охоронця було доставлено в медичні заклади. Кілер помер в лікарні на операційному столі.
Вороненкова вбили на очах у журналістів
Які мотиви та чи покарали причетних?
Згодом ЗМІ назвали ім'я стрілка – ним виявився Павло Паршов. До цього його розшукували дніпровські правоохоронці. ГПУ вдалося встановити і замовника замаху на Вороненкова. Ним став російський кримінальний авторитет Володимир Тюрін – колишній цивільний чоловік Марії Максакової, дружини вбитого екс-депутата Держдуми. Його оголошено у розшук.
Щодо мотивів злочину, то Україна одразу звинуватила у вбивстві екс-депутата Держдуми Росію. Генпрокурор України Юрія Луценко заявив, що у цієї резонансної події дві версії: перша – це статус Вороненкова як свідка у справі проти екс-президента України Віктора Януковича, друга ж – вбивство у зв'язку зі справою про контрабанду з боку ФСБ Росії. Однак у РФ усі звинувачення відкинули.
Читайте також: Як вбили Дениса Вороненкова: карта
Замах на Адама Осмаєва
Як все сталося?
На Подолі у Києві стався зухвалий і підступний збройний напад на патріотів України, учасників АТО, добровольців, які у 2014 році захищали на фронті країну у лавах батальйону поліції "Київ-2", Адама Осмаєва та Аміну Окуєву: нападник під виглядом іноземного журналіста втерся у довіру, нібито хотів взяти інтерв'ю, наблизився до них, відкрив вогонь з пістолета, поранив Адама. Його дружина з метою самозахисту і відбиття нападу відкрила вогонь у відповідь і тяжко поранила стрільця,
– повідомив 1 червня на своїй сторінці у Facebook речник МВС Артем Шевченко.
Внаслідок стрілянини важких вогнепальних поранень зазнав і Осмаєв, проте медикам вдалося врятувати його життя.
Кілер представився подружжю французьким журналістом Алексом Вернером з Le Monde та запропонував Осмаєву та Окуєвій зустрітися в Києві на вулиці Кирилівській
Які мотиви та чи покарали причетних?
Нападником, якого у результаті затримали та обрали запобіжний захід, виявився агент російських спецслужб Артур Денісултанов-Курмакаєв, відомий за прізвиськом "Дінго". Під час замаху на командира батальйону імені Джохара Дудаєва Адама Осмаєва при ньому виявили закордонний паспорт громадянина України, виданий на ім’я Олександра Дакара.
Читайте також: Аваков заявив про причетність деяких лідерів Росії до замаху на Осмаєва
Головна версія замаху від правоохоронців – помста за патріотичну позицію подружжя. До того ж, Осмаєва називають головним ворогом лідера Чечні Рамзана Кадирова, "людини Путіна".
Вбивство Максима Шаповала
Як це сталося?
39-річний співробітник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Максим Шаповал загинув вранці 27 червня в Солом'янському районі Києва. Його підірвали у його власній машині поблизу його будинку. Зі слів головного військового прокурора України Анатолія Матіоса, вбивці Максима Шаповала дістали адресу проживання полковника розвідки з відкритого реєстру Міністерства юстиції.
Частини автомобіля Шаповала розлетілися по периметру на 100 метрів і зачепили інші авто
Хто ще постраждав?
Осколкових поранень зазнали двоє перехожих – молода киянка та пенсіонер. Їм надали допомогу на місці події.
Які мотиви та чи покарали причетних?
"Російський слід" серед мотивів злочину називали і у вбивстві Шаповала. Його розвідувальні операції допомогли Україні у боротьбі із російською агресією. Також припускається, що Максим Шаповал міг бути причетним до розслідування справи вбивства Дениса Вороненкова, оскільки він знав, як здійснювалась охорона екс-депутата Держдуми. Проте далі здогадок справа не зайшла. Вбивць Максима Шаповала не знайдено.
Замовників чи виконавців вбивства полковника розвідки Максима Шаповала не знайдено
Читайте також: Вбивство в Києві розвідника Шаповала продемонструвало, як Захід втрачає Україну – WP
Вбивство Тимура Махаурі
Як це сталося?
8 вересня близько 18:00 у Києві в районі Бесарабської площі між вулицями Басейною та Великою Васильківською поблизу "Арена Сіті" в автомобілі Toyota Camry пролунав вибух. Громадянин Грузії, член чеченського добровольчого батальйону імені Джохара Дудаєва Тимур Махаурі, який знаходився в автівці, загинув на місці.
За інформацією столичної поліції, в автомобілі Махаурі здетонувала радіокерована міна
Хто ще постраждав?
В машині, окрім Тимура, перебувала громадянка України Наталія Кошель та її семирічна донька. Жінка зазнала серйозних травм обличчя, кінцівок та внутрішніх органів. Дитина ж отримала 10% опіків тіла.
Які мотиви та чи покарали причетних?
В МВС висунули 6 версій: навмисне вбивство, терористичний акт, російські спецслужби, бізнес-кримінальні розбірки, особиста неприязнь, особиста помста. Убивць досі не знайдено.
Читайте також: Вибух авто на Бесарабці у Києві: що відомо про загиблого Тимура Махаурі
Із останнього – замах на Ігоря Мосійчука
Інцидент із Ігорем Мосійчуком вже кваліфікували як теракт
Як все сталося?
25 жовтня, після 22:00 години вечора, у Солом'янському районі Києва поблизу редакції телеканалу "Еспресо" пролунав вибух. Вибухівка, встановлена на мопеді, здетонувала, коли Ігор Мосійчук разом із політтехнологом Віталієм Балою та своїм охоронцем вийшли з приміщення телеканалу після закінчення вечірнього ефіру. Начальник ГУ СБУ в Києві та Київській області Сергій Семочко повідомив, що транспортний засіб із саморобним вибуховим пристроєм припаркували при виході з приміщення телеканалу "Еспресо" приблизно о 21:50. У безпековому відомстві заявили, що вибухівка була начинена металевими кулями, щоб завдати більших травм потенційним жертвам.
Хто постаждав?
У Міністерстві внутрішніх справ констатували, що серед постраждалих – п'ятеро осіб. Ігоря Мосійчука із травмами середньої тяжкості привезли до лікарні, де прооперували та перевели до реанімації. Народний депутат прийшов до тями.
Політтехнолог Віталій Бала зазнав ушкоджень внутрішніх органів. Вночі його прооперували, наразі його стан стабільний. Життя 30-річного працівника поліції полку особливого призначення, який і був охоронцем Ігоря Мосійчука, не вдалося врятувати. Чоловік закрив народного депутата своїм тілом. Внаслідок події загинув і випадковий перехожий – 36-річний полковник Михайло Мормель. Ще одна жінка, яка у момент вибуху проходила повз, також зазнала ушкоджень.
Читайте також: Вони колись служили разом: Мосійчук повідомив невідомі деталі про загиблих від замаху
Кого підозрюють?
На думку радника глави МВС Івана Варченка, у замаху на Ігоря Мосійчука простежується "російський слід": у вбивстві нардепа був особисто зацікавлений глава Чечні Рамзан Кадиров, який погрожував українському політику розправою ще у 2014 році. Колега Мосійчука Василь Амельченко також не виключає, що замах на нього може бути пов'язаний із виборчою кампанією.
Сам Мосійчук стверджує, що замах на нього вчинили агенти Кремля у Києві.
Не виключено, що вони (виконавці – "24") серед патріотичного середовища,
– додав політик.
Читайте також: Замах на Мосійчука: коротко про те, що сталося і як на це реагувати