Скільки коштуватиме накрити новорічний стіл: підрахунок від експертів

2 грудня 2016, 19:45
Читать новость на русском

Традиційно ціни на продукти перед новорічними та різдвяними святами стрибають вгору. Причому цього року у вартість проведення новорічної ночі можна сміливо доплюсувати ще сотню гривень за комунальні послуги. То в яку ціну обійдеться святковий новорічний стіл – читайте далі.

Холодець, салати і…гірлянди

За розрахунками експертів, у регіонах, зокрема в Хмельницькому, новорічний стіл обійдеться в середньому 1 400 гривень. У тому році ця цифра сягала 1 000 гривень. Цьогорічні ціни в порівнянні з минулорічними зросли близько на 30%, зауважив аналітик "Публічного аудиту" Володимир Тарчинський під час прес-конференції на тему: "Свято наближається: наскільки подорожчають продукти перед Новим роком?".

Якщо хмельницькі ціни перевести у київські, наголошує експерт, то новорічний стіл з традиційним набором продуктів – салати, холодець, копчені продукти, солодощі, фрукти, алкоголь – у столиці коштуватиме приблизно 1800-2000 гривень. Це якщо ви не плануєте подавати на новорічний стіл делікатесів та надто дорогих продуктів.

Разом з тим, у цьому році в бюджет святкування Нового року можна додати близько 100-150 гривень на комунальні послуги, які знадобляться для приготування страв та проведення самої новорічної ночі з гірляндами та телевізором, відзначає Тарчинський.

А загалом усі ціни на продукти новорічного столу, як це не прикро, в основному залежать від того, зростатиме іноземна валюта чи ні.

Майже "золоті" яйця

Погоджується з тим, що долар "формує" український новорічний стіл, і директор Асоціації постачальників торгівельних мереж Олексій Дорошенко. У свою чергу він зазначає, що ціна на яйця, яка вже встигла набити українцям добрячу оскому, падатиме. А все через закриття експортних ринків у зв’язку з курячим грипом в Україні. Зокрема, свій ринок від українських яєць вже закрив Ірак.

Єдина причина, через яку можуть рости ціни, це те, що внутрішній ринок України "перегрітий", оскільки наразі закрився ряд експортних ринків. Тому зараз ціна на підвищення фактично себе віджила і можна очікувати зниження цін на яйця,
– наголосив він.

У найближчі дні, за словами експерта, ціна на яйця може знизитися на 2-3 гривні, а за сім-десять днів – на 5 гривень. Причому така тенденція очікується до кінця грудня, каже Дорошенко, в грудні закріпиться й не змінюватиметься принаймні до березня 2017 року.

Недешеві сири, бо дороге молоко

А от лідерами росту цін у грудні будуть молочні продукти. Здешевшають вони, стверджує Дорошенко, після 28 грудня, коли ринок традиційно зупиняється, і до березня наступного року спостерігатиметься тенденція зниження цін на молоко. А найближчим часом українці навряд чи зможуть побалувати себе недорогими українськими сирами.

Якраз на Новий Рік сири коштуватимуть недешево, бо виготовлятимуться з ще дорогого молока. Проте, невисоких цін на сметану, творог, цільне молоко, можна очікувати буквально перед Новим Роком,
– уточнив Дорошенко.

На думку Івана Томича, президента Асоціації фермерів і приватних землевласників України, кисло-молочні продукти ближче до Нового Року зростатимуть в ціні на 5-20%, особливо на ринках, у супермаркетах – менше. Причина – виробництво молока, за словами Томича, зменшилося в Україні на 7%.

Курятина – лише українська

Україна дуже добре інтегрована у світовий європейський ринок, тому "основою" для збільшення чи зменшення цін на м'ясо є зміна світових цін на цей продукт. Зокрема, за словами Дорошенка, в листопаді вартість м’яса дещо зросла, наразі ціна – стабільна, за винятком курятини.

Оскільки вартість курятини в Україні стала дорожчати, логічним кроком, каже експерт, було б імпортувати її, щоб збити ціну та ажіотаж. Однак, як з’ясувалося, європейська курятина не відповідає українським вимогам якості. І такий трюк, коли на початку року європейська курятину збивала ціну в Україні, вже не проходить, додає Дорошенко. Тому доки існують подібні адміністративні бар’єри, доти "українці куштуватимуть дороге українське куряче філе".

До столу – риба

В Україні багато свіжомороженої риби з Європи. Водночас сезон "лускатої" в нас вже закінчився. У листопаді ціна на рибу трохи зменшувалася – на 3-5 гривень за кілограм риби, запевняє Дорошенко. Однак зараз потроху росте в ціні. До Нового Року риба вартуватиме на 5% дорожче. Якщо маємо 32 гривні за кілограм риби, то очікуємо побачити 35-37 гривень, пояснює експерт.

Овочі, фрукти, солодощі

Перед новорічними та різдвяними святами ціни на цукерки зростуть приблизно на 10%, запевняє Дорошенко. А от ціни на фрукти, за словами Івана Томича, президента Асоціації фермерів і приватних землевласників України, будуть порівняно стабільними або із незначним зростанням. Не змінюватиметься ціна на овочі, зокрема, на моркву, буряк та цибулю. На огірки, помідори, перець – ціни збільшаться на 10-15%, адже в цей період імпорт в Україні набирає обертів на внутрішньому ринку, додає Томич.

Чи варто запасатися продуктами?

Якщо це продукти тривалого зберігання, експерти радять купувати зараз, адже більша частина з них все-таки перед святами здорожчає на 10%. На 20% збільшаться в ціні ті, що купуються в останній момент – торти, цитрусові тощо.

Ціни на алкоголь теж дорожчатимуть через збільшення акцизу. Наскільки зростуть ціни на алкогольні напої – читайте в нашому попередньому матеріалі: "Підвищення акцизів на алкоголь: які ставки пропонують та що це дасть".

Тому, якщо й хотіли запастися заздалегідь вином, шампанським чи горілкою, експерти кажуть, треба було робити це раніше.

Однак, імпортний алкоголь у межах 100-150 гривень, коментує Дорошенко, можна буде знайти навіть зі знижками до 40%. Причина – багато торгових мереж завезли велику кількість алкоголю і для них важливо його продати й заробити на об’ємі. Відтак погоджується експерт, український алкоголь справді дорожчатиме, а імпортний навпаки.

Що стосується новорічних іграшок – щороку спостерігається тенденція, що після 20 грудня, новорічні іграшки можна придбати зі знижками у 20%-50%, додає Дорошенко. Такі знижки є на недорогі китайські новорічні прикраси. Українські ж скляні іграшки коштуватимуть значно дорожче.

Читайте також: Новий споживчий кошик для українця: забудьте про інтернет і авіаперельоти