Євромайдан воює з провокаторами, яких підозрюють у зв'язках з міліцією

30 грудня 2013, 23:57
Читать новость на русском

Щодня на Євромайдані охорона знешкоджує до сотні провокаторів. Проти них не відривають кримінальних проваджень за очевидні порушення закону.

Провокації влаштовують навіть правоохоронці

Агресорів, п'яниць, тих, хто закликає до штурму та крадіїв активісти передають міліції, або ж відпускають після роз'яснювальної роботи. Серед затриманих охороною Євромайдану є навіть правоохоронці.

15-ого грудня охорона затримала двох офіцерів міліції, які прийшли на Народне віче у нетверезому стані та намагалися спровокувати бійку.

“Був агресивний, цей ще нападав на журналістів, тому що ми покликали велику кількість журналістів, нападав на охоронців Майдану, на людей Майдану. У цивільному, з раціями, з посвіченнями. Все, як має бути. При виконанні службових обов'язків. Рації працювали на хвилі, коли ми все це подивилися. Воно ж все вилазило з-під куртки, з-під штанів”, - згадує комендант Будинку профспілок Михайло Блавацький.

В момент цього інциденту співробітники міліції знаходились поза службою. Перебували там в цивільному одязі. Що стосується іншого… То за даним фактом ще триває службова перевірка. По закінченню якої буде прийняте відповідне рішення. В їхніх діях не було ознак жодного адміністративного чи кримінального правопорушення. Тобто, по прибуттю туди на місце слідчо-оперативної групи, патрулів міліції жоден з присутніх не згадав про те, що був якийсь конфлікт або бійка або ще щось. Жодних претензій до співробітників міліції, власне, у самих мітингувальників не було, - розповідає речник київської міліції Ольга Білик.

Тижнем раніше, восьмого грудня, активісти Євромайдану затримали чоловіка, який бив міліціонерів. В особи у цивільному знайшли посвідчення капітана Управління державної охорони, навушники і табельну зброю. Його також передали співробітникам міліції.

“Коли ми передаємо в правоохоронні органи цих людей, по відношеню до них не вчиняється ніяких дій, не проводиться службове розслідування. Ці люди, навпаки, заохочуються, як учасники процесів на стороні нинішньої влади”, - говорить екс-керівник ГУ МВС у м. Київ Віталій Ярема.

Серед тих, в кому розпізнають провокаторів, - курсанти Національної академії внутрішніх справ. Майбутні силовики на Євромайдані намагаються підірвати протестний дух мітингувальників або ж, навпаки, агітують їх до радикальних силових дій, - кажуть у комендатурі.

Ми затримали біля ялинки чотирьох провокаторів, які прийшли з мегафоном і почали розказувати, що Майдан потрібно згортати, що політики нас ведуть не зрозуміло куди. На моє прохання, щоб вони представились, представитись не змогли. Сказали, що вони студенти. Почали виясняти, хто вони. Як виявилося, один з цих хлопців є студентом, був студентом Київського університету внутрішніх справ України, - розповів керівник охорони громадського сектору Назар Мухачов.

“Десятки затримано студентів академії МВС, які приходили сюди, ну ясно, що з підривною діяльністю. Вони вели тут це... що потрібно Майдану, намагалися доказувати, що потрібно штурмувати, потрібно атакувати, що ви чекаєте?”, - коментує Блавацький

Працівники і студенти Національної академії внутрішніх справ від коментарів відмовляються.

Провокатори штурмують Київраду

В будівлі Київради, яку зайняли мітингувальники, також щодня стикаються з підозрілими особами.

З’являються неадекватні люди, явно неадекватні люди, у яких є нібито справжні бейджі, але які не виконують цієї функцію. А лише завдяки цим бейджам намагаються отримати доступ до тих, чи інших приміщень і провокують скандали. Ці люди, зазвичай, починають робити вигляд, що вони – п’яні чи хворі. Є провокатори, які починають кричати: "Викличте нам швидку допомогу!". При чому все це робиться дуже гучно, голосно, явно зі сподіванням на те, щоб привернути увагу відеокамер, - розповів народний депутат, комендант будівлі КМДА Едуард Леонов.

У Київраді підозрюють, що діяльність провокаторів координується владою. Наприклад, крадіїв затримували з награбованим, - але міліція на виклики не реагувала. Тому активісти злодіїв відпускали, але попередньо робили копії їхніх документів.

На жаль, міліція жодного разу не виходила на нас з тим, щоб в якості свідків нас опитати чи якісь додаткові дані взяти. Ми подаємо інформацію міліції – ця інформація зникає. Доходила неофіційна інформація, що нібито серед міліцейських органів є спеціальний центр зараз, який займається тим, що збирає безпритульних по всьому Києву і закидає їх на територію Майдану, щоб створити негативний фон, скажімо так, на Майдані. Збирає якихось крадіїв, кишенькових злодіїв, - додав Леонов.

Більш ніж за місяць існування Євромайдану, активісти встигли розробити цілу концепцію виявлення провокаторів та попередження їхніх дій. Кожен охоронець барикад проходить спеціальний інструктаж.

Кожного дня певна група людей, які беруть участь у нашій самообороні, проходять там дуже різноманітні навчання. Починаючи від ораторського мистецтва - закінчуючи юридичною грамотністю, як спілкуватися. Це насправді... Особливо, юридична грамотність дуже важлива, тому що серед провокаторів немало людей в погонах. І в принципі по статусу ми не маємо права їх затримувати. Але якщо вони поводяться не коректно, то ми все-одно виводимо їх за територію, - розповідає Мухачов.

“Є спеціальні підрозділи швидкого реагування, які займаються тим, щоб випередити будь-яку провокацію і не допустити ще на самих підходах. Більш того, в нас є розвідка, яка повідомляє наперед. Якщо йдуть хлопці агресивної й неадекватної поведінки, я про це знаю як мінімум за 20 хвилин, за півгодини”, - комендант Євромайдану Андрій Парубій.

Заробітки під прикриттям міліції?

В столичній міліції стверджують, що реагують на всі звернення євромайданівців, щоправда, жодних проваджень за фактом крадіжки чи хуліганства не відкривали

Люди, які стверджують, що були випадки нереагування столичної міліції, вони можуть звернутися з відповідними скаргами до контролюючих органів і діям співробітників міліції їх законності буде надана відповідна оцінка. Якщо були такі прецеденти, то люди будуть покарані. Проте я вважаю, що… більш схильна вважати, що таких прецедентів на практиці не було, - каже Ольга Білик.

Тим часом, на Євромайданах у Донецьку та Луганську теж були помічені провокатори. Вони кидали в мітингувальників яйця та димові шашки. Міліції ці хлопці не боялися

Без відповіді з боку правоохоронних структур залишається історія, що трапилася першого грудня. Коли курсанти строкової служби стояли без щитів біля Адміністрації президента під градом каміння та ударами залізних ланцюгів. Потім це відео цілодобово крутили на Антимайдані в Маріїнському парку столиці. Досі невідомо, звідки взявся бульдозер, який їхав на правоохоронців, і хто саме кидав цеглу в вояків.

Оскільки у міліції не надають жодної інформації про людей, які провокують конфлікти та заворушення під час масових акцій, а відкритих проваджень, наскільки відомо, щодо них немає, учасники протестів кажуть про специфічний спосіб заробітків під дахом міліції.