Завершився саміт у Ризі: Україна вибила позитивну декларацію
У латвійській Ризі завершився саміт Східного партнерства. Українська дипломатія вибила позитивний текст підсумкової декларації.
Європейські візи і надалі залишаться реальністю для українців. У ЄС відмовились вписати в декларації точну дату їх скасування. Зараз усе залежить від української влади. Єврочиновники переконані, що усі вимоги союзу можна виконати ще до кінця цього року. Якщо це буде зроблено – про візи можна буде забути вже у 2016 році.
Реформи будуть коштувати безвізового режиму. І ми зробимо все, щоб цього досягнути. Ми на сьогоднішній день прибрали всі політичні перешкоди для отримання Україною безвізового режиму,
— зазначив Президент України Петро Порошенко.
Можуть скоро підписати не менш важливу угоду про "Відкрите небо" із Європою. Петро Порошенко під час саміту зустрівся із британським прем'єром Девідом Кемероном. Через конфлікт туманного альбіону із Іспанією довкола спірної території на Гібралтарі в Україні досі немає дешевих авіаперевізників. За інформацією Європейської правди це може змінитись вже в червні.
І на цьому позитивні новини для Києва не завершуються. Брюссель надав Україні 1,8 мільярда євро кредиту. Частина коштів надійде на рахунки в другій половині цього року. Від України меморандум підписували глава НБУ Валерія Гонтарева та міністр фінансів Наталія Яресько. У сумі в рамках подібних програм Брюссель позичив Києву вже 3,5 мільярди євро.
Наш платіжний баланс знаходиться під шаленим тиском у результаті фінансової кризи, спричиненої військовою агресією. Кошти, отримані у межах цієї програми допоможуть зміцнити наші позиції, збалансувати наші бюджетні потреби та підтримати наші економічні реформи,
— заявила Гонтерева.
Брюссель не пішов на повідку в Кремля вдруге – ще раз відкладати початок дії зони вільної торгівлі не будуть. Вона почне працювати із січня. Так само країни ЄС засудили і анексію Криму. Цей пункт декларації не підтримали делегації з Білорусі та Вірменії. Порошенка позиція партнерів не хвилює, та й в делегації ЄС до цього поставились із розумінням.
Нагадаємо, 21 травня стартував дводенний Саміт східного партнерства у Ризі. 28 країн-членів ЄС упродовж двох днів обговорювали співпрацю зі своїми східними сусідами: Україною, Білоруссю, Молдовою, Грузією, Вірменією та Азербайджаном.