Лауреат Нобелівської премії миру не зміг забрати нагороду
В Осло та Стокгольмі роздали нобелівські премії. Та, на жаль, не всім пощастило їх отримати.
Зокрема, нікому не вручена премія миру, адже її лауреат китайський дисидент Лю Сяобо перебуває у в’язниці. Влада Піднебесної звинуватила його у підривній діяльності і запроторила до тюрми на 11 років. Під час церемонії голова Норвезького Нобелівського комітету закликав Китай звільнити Лю Сяобо.
”Нам дуже прикро, що лауреат відсутній на церемонії. Він перебуває у в’язниці на північному сході Китаю. Не змогли прибути на вручення і його дружина та родичі”, - каже голова Норвезького Нобелівського комітету Турбьорн Ягланд.
У зв'язку з відсутністю на церемонії родичів лауреата та його представників, оголосили лише про формальне нагородження, фактично ні медаль, ні грошова премія, ні диплом нікому не вручені. Їх поклали на порожнє місце, де мав сидіти Лю Сяобо. Дисидент присвятив нагороду “загубленим душам” людей, які в 1989 році загинули на площі Тяньаньмень у Пекіні. Китай різко засудив рішення Нобелівського комітету і назвав нагородження Лю Сяобо політичним театром часів "холодної війни".
Піднебесну фактично підтримали ще майже два десятки країн - вони відмовилися надіслати своїх представників на церемонію. Серед них Росія, Пакистан, Саудівська Аравія. У столиці Швеції тим часом вручили Нобелівські премій з літератури, медицини, хімії, фізики та економіки. Цьогоріч сума премій у кожній з номінацій складає 10 мільйонів шведських крон, близько одного мільйона євро.
Вихідці з колишнього Радянського союзу Андрій Гейм і Костянтин Новосьолов здобули премію з фізики. Нобелівської премії у галузі медицини удостоївся британець Роберт Джеффрі Едвардс. Кращим літератором став перуанець Ма́ріо Ва́рґас Льйо́са. У царині економіки нагорода дісталася одразу трьом науковцям: американцям Пітеру Даймонду, Дейлу Мортенсену і британцю Крістоферу Піссарідесу.