Всесвітній день хліба: найцікавіше, що потрібно знати

16 жовтня 2024, 12:35
Читать новость на русском

Ні для кого не секрет, що з давніх-давен хліб вважався не тільки головною стравою на столі, а й святою їжею. З плином років видозмінювалось випікання хліба, адже стародавні печі стали духовими шафами, а рецепти приготування вдосконалюються з кожним днем.

Отже, у 2006 році Міжнародне об'єднання пекарів і кондитерів ініціювало створення події, яка знайшла своє місце у календарі – Всесвітній день хліба (World Bread Day). Відзначимо, що дату обрали невипадково, а прив'язали до ще двох важливих подій: створення Продовольчої й сільськогосподарської організації у 1945 році та до Всесвітнього дня продовольства, який відзначають з 1979 року, пише LifeStyle24

Не пропустіть Зі Всесвітнім днем анестезіолога 2024: найтепліші привітання у картинках, прозі й віршах

Роль хліба в історії людства

Якщо заглибитись далеко в історію, то ще 5 тисяч років тому перша хлібина дуже сильно відрізнялась від тієї, яку ми маємо в сучасному вигляді. Стародавні єгиптяни готували її у вигляді каші із зерен злаків. Пізніше відбулась невеличка трансформація і хлібні палянички стали випікати на гарячому камінні з грубо змеленого зерна. А от у III тисячолітті до нашої ери існувало вже три десятки сортів хліба.

Цікавий факт, що рецепт приготування хлібини з борошна до європейських народів прийшов із Греції та Римської імперії. 

Хліб / Фото Pexels

У стародавній Європі хліб використовували не тільки як їжу, а як частину сервірування столу. До прикладу, на стіл ставили черстві шматки хлібини, які заміняли тарілки та вбирали вологу. Після трапези такий "посуд" з'їдали, викидали собакам або ж пригощали бідняків. І лише у 15 столітті появились дерев'яні тарілки, які замінили "хлібне" сервірування.

Прислів'я та приказки про хліб

  • Щоб хліб мати, треба добре працювати;
  • Краще сухий хліб із водою, ніж паляниця з бідою;
  • З печі сирого хліба не виймають;
  • Хліб житній – батько рідний, гречана каша – мати наша;
  • Є хліб, буде і пісня;
  • Без хліба – не обід, без капусти – не борщ.

Хліб в українських традиціях

  • Коли народжувалась дитина, то гості завжди приходили з хлібом;
  • Син ішов у далеку дорогу – мати загортала в рушник житній окраєць;
  • На весілля пекли коровай і благословляли на щасливу долю молодят;
  • Ішли на поминки – несли з собою паляницю;
  • Гостей завжди зустрічали випеченим хлібом із сіллю, а потім додали ще й мед.

Що ще сьогодні відзначають

Щорічно, 16 жовтня, святкують Всесвітній день анестезіолога, а от віряни вшановують пам'ять святого мученика Лонгина, який після смерті Ісуса прийняв християнство.

Також у календарі зазначені такі події, як Всесвітній день гідності (підвищення обізнаності про права людини), міжнародний день займенників (відзначається з 2018 року), день керівника, день хребта, день поширення інформації про алергію тощо.