Лише вільні люди є справжніми захисниками Батьківщини, — "Самопоміч"
Президент України Петро Порошенко ветував закон, що передбачав надання права мобілізованим військовослужбовцям укладати короткострокові контракти під час особливого періоду, а при закінченні терміну дії контракту звільнитися з армії, переукласти або достроково розірвати його.
Таким чином, українських військових позбавили можливості самостійно приймати рішення щодо переукладання контрактів. У "Самопомочі" таке рішення називають несправедливим та таким, що принижує гідність військових.
"Адже, всього-на-всього уточнивши строки служби для військових, ми відновили б справедливість та зняли соціальну напругу", — вважає співавтор ветованого закону (який було проголосовано парламентом ще 12 липня 2016 року) Тарас Пастух.
"Було вкрай важливо, щоб Президент не заветував закон, – аби ми змогли відпустити, хоча б на Різдвяні свята тих захисників України, які цього давно заслуговують", – підкреслив він. "Через недоліки у законодавстві у нас виникли деякі категорії військовослужбовців, які фактично воюють роками, аж поки не закінчиться "особливий період".
Це стосується, в першу чергу, тих хлопців, що пішли добровольцями на початку АТО – вони б змогли, а тепер не зможуть переукласти контракти на 6 чи 12 місяців. Друга категорія – це ті, хто уклали контракти до початку АТО, в 2011, 2012 чи 2013 роках. Тобто, ті люди, які не очікували, за яких обставин їм доведеться нести службу. У зв’язку з настанням "особливого періоду" такі контракти автоматично продовжилися на необмежений термін.
Ми намагалися законодавчо обмежити цей термін 12 місяцями. Сім’ї змогли б побачити тих, хто відслужив вже по 5 років,
– повідомив народний депутат.
Заяви Генштабу, що через цей Закон велика кількість військових одразу покине зброю і ми залишимось беззахисні, Пастух називає спекуляціями.
"По-перше, йдеться всього про близько 20 тисяч вояків (поправка щодо контрактників може додати ще 2-3 тисячі).
По-друге, багато хто з цих людей вже стали професійними військовими, до того ж, їх соціальний захист значно покращився (середня зарплата військовослужбовця наразі становить близько 10 тисяч). Ці люди надалі бачать себе зі Збройними Силами, вони не кинуться розривати контракти вже завтра", – наголосив Тарас Пастух.
"Але ми не можемо не дбати про тих, хто хотів би повернутися до цивільного життя, але тепер просто попав у кабалу і не матиме на це права. На наше переконання це несправедливо. Адже лише вільні люди, з почуттям власної гідності — найкращі захисники Батьківщини", — підкреслив народний депутат.
Важливо також зазначити, що норму про продовження контрактів до кінця "особливого періоду" було внесено в Парламент ще урядом Азарова, прийнято у вересні 2013 року, а вступив у дію закон 1 квітня 2014 року.
"Тому, навіть з цього можна зробити висновок, що сьогодні на військовослужбовців, які уклали контракт до прийняття цієї норми, даний закон поширюватись не може, а їх утримання у Збройних силах – незаконне. У разі поранення, каліцтва чи загибелі такого військовослужбовця кримінальну відповідальність понесуть, як завжди, не в Генштабі, а командири бригад, чиїми руками ці контракти незаконно продовжуються", — застерігає Тарас Пастух.