Луганська область — перша в Україні вугільна штольня та музей Пеле

22 серпня 2014, 07:08
Читать новость на русском

Цей край зараз переживає дуже важкі часи. Однак, історія цього краю - унікальна та цікава. Як і Донецьк, Луганськ заснував виходець з Туманного Альбіону - шотландець Чарльз Гаскойн, який отримав дозвіл на зведення першого металургійного заводу.

За задумом, він мав стати головним постачальником гармат та ядер для майбутнього Чорноморського флоту. Втім заповзятливий підприємець на цьому не зупинився і вже за рік відкрив у Лисичанську першу в Україні вугільну штольню глибиною 36 метрів. Луганські надра здавались невичерпними, а от спеціалістів бракувало. Тож на початку 19 століття біля шахти відкрили ще й перше гірниче училище - Штейгерську школу.

У наш час Луганська область є головним постачальником вугілля – 43 % загальнодержавного видобутку. Загальні запаси 34 мільйонів тонн, що становлять 4% світових резервів.

Виявляється, саме на території Луганської області стовпчик термометра зазнавав найбільших злетів та падінь в історії України. В серпні 2012 року сонце нагріло повітря до 42 градусів, а в січні 1935 тут зафіксували рекордний мінімум – мінус 42.

1972 рік став особливим для всієї області. Місцевий клуб "Зоря" став чемпіоном Радянського Союзу. Є в Луганську ще одна цікавинка – Музей Пеле. Його упорядник 40 років збирав три тисячі експонатів. Є тут навіть золотий годинник Короля футболу і фото бразильця, яке побувало в космосі.

В Луганську народився Олександр Птушко директор кіностудії "Союзмультфільм", а згодом керівник відділу дитячого кіно на "Мосфільмі". Він випустив перший радянський фільм зі стереофонічним звуком "Ілля Муромець" і стрічку "Руслан та Людмила", що у 1938 році вразила глядачів кінотрюками.