Луценко піариться на грошах Януковича, а Гонтарева не дасть свідчень, – адвокат Кравець
Генеральний прокурор Юрій Луценко піариться на темі грошей Януковича, як і інші представники влади.
Про це сьогодні заявив відомий юрист Ростислав Кравець, коментуючи заяву Луценка про те, що конфіскувати гроші Януковича в "Ощадбанку" можна буде після того, як Міністерство юстиції Кіпру розкриє імена власників місцевих компаній, які є власниками заарештованих в Україні активів.
"Процедура насправді відносно складна. Українській стороні для того, щоб отримати інформацію від кіпрської компанії, необхідно надати неспростовні докази, що кошти отримані незаконним шляхом. Є відповідний досвід з австрійським банком, банком Люксембургу. У тих випадках українська сторона не змогла цього довести. Відповідно, активи колишніх українських чиновників і суддів були звільнені з-під арешту. Тому заява Луценка – це не більше ніж піар-крок. На мій погляд, краще було б підготувати документи, що підтверджують незаконність походження цих коштів та перерахування їх на рахунки, підконтрольні Арбузову. А також надати документи, чому виникли такі підозри. У разі, якщо таких даних не буде, кіпрська сторона не зможе розкрити бенефіціарів, а також – відкрити кримінальне провадження. Я не розумію, навіщо Луценко їздив на Кіпр, коли існують абсолютно легальні канали для надання відповідних клопотань. Тільки на підставі наданих документів суд Кіпру і буде приймати рішення про розкриття інформації та повернення коштів", – пояснив адвокат.
За словами Кравця, арешт активів Януковича зовсім не означає, що вони будуть згодом конфісковані.
Не варто плутати арешт рахунків із безпосереднім поверненням коштів. На моїй пам'яті не було такого з часів Павла Лазаренка, щоб з інших країн повертали кошти з арештованих рахунків,
– сказав Кравець.
Адвокат стверджує, що певний вплив на позитивне для України рішення суду Кіпру могли б надати свідчення учасників "схем" з грошима Януковича. Мова йде, насамперед, про голову НБУ Валерію Гонтареву, чия компанія ICU в якості брокера проводила розміщення коштів Януковича в українських банках.
"Вони можуть мати певне значення, але я думаю, вона (Гонтарева) не дасть таких свідчень ніколи. Адже такі свідчення були б підставою для притягнення її до кримінальної відповідальності", – вважає юрист.
За його словами, в такому випадку Гонтаревій довелося б відповідати і за інші скандальні історії, в яких була замішана компанія "Інвестиційний капітал Україна". Наприклад, продаж Пенсійному фонду Нацбанку "сміттєвих" цінних паперів майже на півмільярда гривень.
Адже доведено, що розкрадання Пенсійного фонду НБУ відбувалося з допомогою "сміттєвих" облігацій. До Гонтаревої – мільйон питань. Її необхідно негайно усувати від посади і притягати до кримінальної відповідальності. Тому вона не дасть таких показань. Так як це буде визнанням її вини, визнанням в участі в цих схемах відмивання коштів, про які вона чудово знала, розуміючи походження цих грошей,
– заявив Ростислав Кравець.
Нагадаємо, Генеральний прокурор Юрій Луценко в ефірі програми "Лівий берег" заявив, що під час своєї останньої робочої поїздки на Кіпр займався в тому числі проблемою повернення коштів оточення Януковича, заарештованих в "Ощадбанку".
"Півтора мільярда доларів Арбузова знаходяться в Україні, але ми не можемо їх забрати до бюджету, поки не дізнаємося, що офшори, на яких є гроші, не пов'язані з ним особисто", –пояснив Луценко. Генпрокурор також додав, що відповідь на питання про офшорні фірми має надати Міністерство юстиції Кіпру.
Раніше ЗМІ опублікували дані про те, що розміщенням коштів оточення Януковича в Ощадбанку в кінці 2013 року займалася компанія Валерії Гонтаревої "Інвестиційний капітал Україна". У компанії цей факт підтвердили, назвавши це "звичайною брокерською операцією". Валерія Гонтарева заявила, що купівля арбузовскими офшорними фірмами облігацій Мінфіну, які потім були арештовані, було "інвестуванням в Україну" та "за свою репутацію їй не соромно".