У Львові почали реставрацію найдавнішого храму

18 липня 2011, 10:35
Читать новость на русском

Церкву Івана Хрестителя на площі Старий Ринок 750 років тому князь Лев збудував для своєї дружини Констанції, доньки угорського короля. Це храм і водночас музей найдавніших пам’яток Львова.

Церква особлива ще й тим, що вона екуменічна. В ній, окрім львів’ян, щодня різними мовами моляться туристи.

“Спочатку мали його угорці-домініканці. Потім після угорців - римо-католики, поляки мали його, потім у вірменській церкві якийсь час був. Пізніше, знаємо, тут отці Василіани перед війною служили. Тобто можна сказати, що він екуменічний”, - каже настоятель храму Св. Івана Хрестителя отець Зіновій Хоркавий.

Востаннє храм реставрували ще наприкінці 80-х, тоді львівські майстри повернули йому первісний вигляд. Аби не втратити його зараз - розпочали реставрацію.

“Вхідна частина, де є дах, перекриваємо його міддю. І робимо реставрацію фундаментів. Ми її фактично завершили. Зараз вони розкопані, щоб трошки просохли, і будемо робити гляний замок”, - розповів керівник підрядної організації Михайло Гаврих.

Замінять і старий гонт на даху, який служитиме років 20.

“То є спеціально виготовлені з брусів соснових дощинки, які роблять тільки вручну. Це є гонт колотий, його ми привезли з Яворова, Косівського району, і на цю реставрацію даху потрібно 16 тисяч таких гонтин”, - сказала начальник міського управління охорони історичного середовища Лілія Онищенко.

На реставрацію львівських сакральних пам’яток архітектури державного значення грошей з державного бюджету не виділяють. А місцевого - на усіх не вистачає. Тільки на роботи у храмі Івана Хрестителя потрібно 700 тисяч гривень.

“Ні в цьому році, ні в минулому році ми жодної гривні з державного бюджету не отримували. Ми будемо обов’язково звертатись, щоби, починаючи з наступного року, така стрічка в державному бюджеті була. Тому що це надбання не тільки Львова, не тільки України, це надбання цілого світу”, - сказав міський голова Львова Андрій Садовий.

Колись у храмі було кілька рідкісних чудотворних ікон. Зараз - лише освячені копії. Оригінали розкидані по усьому світу.