У Львові презентували унікальні речі створені скіфами, сарматами та трипільцями
Півтисячі мистецьких експонатів датовані від III тис. до Різдва Христового - до XII ст. нашої ери. Серед експонатів - золота гривня скіфського царя.
Її знайшов селянин на своєму городі і подарував музею, але перед тим відпиляв собі кусок - на зуби. Побачивши її фахівці запевнили - вона єдина у світі.
“Вона відноситься до IV століття до нашої ери, це скіфський період на території України. Є паспорт на цю гривню, що вона належала саме скіфському царю”, - каже головний хранитель збірки "Платар" Марія Моторжина.
Поруч золоті прикраси з кольоровою емаллю часів Київської Русі. Більшість цих речей знайшли у курганах, які за радянських часів розорали. Знайдені прикраси потрапили до рук чорних археологів. Музейники переконують, древні скарби знаходять дотепер.
“Ми дуже маємо проблеми з чорними археологами. Це люди, які спеціально працюють на це, але є які випадково знаходять речі. Я знаю, що копають дядьки на городі, там попадає щось, ну то він куди несе, не несе до музеїв, а на ринок”, - каже директор Львівської галереї мистецтв Борис Возницький.
Колекцію скарбів уже демонстрували у штаб-квартирі ЮНЕСКО, у Польщі, Ватикані та США. В Україні експозиція діятиме впродовж року.